İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi

Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi devam ediyor.
Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi

Günümüzde tarihi camiler restorasyon çalışmaları ile yeniden eski güzelliklerine kavuşturuluyor. Restorasyon çalışmaları mimari ve süsleme alanında oldukça başarılıdır. Ne var ki bazı tarihi camilerde minber örtüleri, yıprandığı ve eskidiği için cami iç süsleme estetiğinin gerisinde kalmaktadır. 

İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü camilerdeki minber örtülerinin,  sanatsal ve kültürel zenginliğine yakışacak görüntüsüne tekrar kavuşturulması için kurumsal iş birliği ile çalışmalarına devam ediyor.

Enstitümüz, Beyoğlu Belediyesi, Beyoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Beyoğlu Müftülüğü ile sürdürdüğü Beyoğlu'nun Tarihi Camilerine Minber Örtüsü Tasarımı ve Üretimi Projesi kapsamında minber kapı örtüleri tasarlıyor. Araştırmaya alınan minber kapı örtülerinin tasarım ve üretimi enstitümüz bünyesinde yapılıyor. Minber örtülerinin hatları okulumuz tarafından yazılmakta olup genel tasarımı ise atölyelerimizde caminin dönemsel ve genel özelliklerine göre tasarlanıyor; işlemeleri nakış atölyelerimizde yapılıyor. 

Proje kapsamında Bezm-i Âlem Valide Sultan (Dolmabahçe)  Camiine hazırlanan örtüler Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Yusuf Büyük, Beyoğlu Kaymakamı Sayın Mustafa Demirelli, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel Dairesi Başkanı Sayın Meral Altınkaya,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürümüz Sayın Abdurrahman Ensari ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Bağcı'nın katıldığı bir törenle takdim edildi. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.