İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mevlana Paneli

İstanbul Öğretmen Akademisi kapsamında Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesinde Mevlana konulu bir panel düzenlendi.
Mevlana Paneli

Türkiye ve dünya değişirken öğretmenliğin biraz da ufuk çizmek, hedef ve ideal ittihaz ettirmek olduğunun bilinciyle geniş bir perspektifle şekillenen İstanbul Öğretmen Akademileri; seminer, toplantı, gezi, konser, panel; çeşitli kursların gerçekleştiği atölyeler; eğitim öğretim yılı boyunca kapsamlı ve bir gelişim hizmeti sunuyor.

Aklı ve kalbi bir bütün olarak gören İstanbul Öğretmen Akademileri kapsamında Göztepe İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesinde Mevlana konulu bir panel düzenlendi. Funda Özsoy Erdoğan, Salih Uçak ve Hayrettin Taylan'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, sözleri ve fikirleriyle dünya medeniyetlerini etkileyen önemli düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celalettin Rumi, farklı yönleriyle anlatıldı.

Metaforlar Dünyası

Panelde yazar Funda Özsoy Erdoğan, Mevlana'nın hayatı üzerine bilgi verirken, onunla bütünleştirilen Sema'nın aslında Mevlana ile başlamadığının, çok daha eskiden beri mutasavvıfların sema ettiklerinin altını çizdi. Ayrıca Erdoğan, "Semada dönmek, yani çark atmak, Allah'ı her yönden görmeyi; ayak vurmak, nefsini ayaklar altında ezmeyi; kolları yana açmak da kemale yönelişi simgeler" diyerek, semazenlerin sema ederken giydikleri tennurenin kefeni, başlarındaki külahın mezar taşını ve hırkanın da mezarı işaret ettiğini belirtti. Erdoğan, Mevlana'nın can dostu Şems ile nasıl tanıştığı ve bu dostluğun Mevlana üzerindeki derin etkileri üzerinde de durdu.

Panelde konuşan Salih Uçak ise Mevlana'nın şiirlerinde "gönül" metaforu üzerinde durdu. Poetik mekân olarak gönlü rubailerle örneklendiren Uçak, Mevlana'nın çağlar üstü mesajının doğru anlaşılması gerektiğini anlattı. Uçak, Mesnevi'deki metaforların ve Divan'ında yer alan tasavvufi dilin yeniden yorumlanması ve mesajların genç nesillere aktarılmasının önemine işaret etti. İnsanın dışı kadar içine de bakması ve temiz tutması gerektiğini "beytullah" olarak kabul edilen gönül metaforuyla ilişkilendirdi.

Panelin diğer konuşmacılarından Hayretin Taylan ise Mevlana'nın önemli eseri Mesnevi'yi Farsça yazmakla beraber, aslında Mevlana'nın kullandığı Farsçanın, Türkçe deyişlerle zenginleştirilmiş bir Anadolu Farsçası olduğuna dikkati çekti. Taylan, ayrıca Mevlana'nın Mesnevi'si ile yaşadığı toplumun sosyolojik açıdan da bir fotoğrafını çektiğini belirtti.

25-12-201925-12-201925-12-201925-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.