İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimin Aydınlık Geleceği

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer, mesleki ve teknik eğitimde sektör temsilcileri ve paydaşlarla önemli adımlar atıldığını söyledi.
Mesleki ve Teknik Eğitimin Aydınlık Geleceği

Millî Eğitim Bakanlığımız, mesleki ve teknik eğitim için düşünmek, çalışmak ve yaratıcı uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla çeşitli atılımlar yapıyor. Bir taraftan ASELSAN ile savunma sanayisine yönelik ortaklaşa mesleki eğitim atılımı yaparken, diğer taraftan mühendislik alanında Türkiye’nin en güçlü üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile ortak yürütülecek bir Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi kurdu.

Yeni bir açılımla üniversitelerin teknoparkları ile mesleki eğitimde AR-GE işbirliklerini başlattı. Son olarak da “Mesleki Eğitim İş Birliği” protokolü imzalandı.

 Millî Eğitim Bakanlığımızı mesleki ve eğitimden sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut Özer Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Bakanlığımızla İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ‘Mesleki Eğitim İş Birliği’ protokolüne değindi.

Öğretim Programlarının Dönüşümü

Kaliteli bir mesleki ve teknik eğitimin, yaşadığımız ortamların ve şehirlerin düzenli işlemesine katkıda bulunarak yaşam kalitesini artıracağını vurgulayan Özer, şunları söyledi:  “İstanbul’daki 89 adet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Millî Eğitim Bakanlığı ile birlikte İSO, İTO, İTÜ ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ortak destek kapsamına girmiş oldu. İSO 35, İTO da 54 liseye hamilik edecek. 89 lisenin yönetici ve öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı, İTO ve İSO ile birlikte belirleyecek. Bu mesleki ve teknik eğitimde yeni yönetim modelidir. Seçilen liselerin eğitim müfredatı birlikte güncellenecek ve İTO ve İSO öğretmenlerin mesleki gelişim eğitimlerinin düzenli aralıklarla yapılmasına destek verecek. Alanında başarılı öğrenci ve projeler de desteklenecek. Öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ve stajlarının gerçek iş ortamlarında yapılması sağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da 89 lisenin laboratuvar ve atölyelerinin yeni teknolojilerle donatılmasına destek verecek.”

Mesleki İngilizce Ders İçerikleri

Verimlilik, performans, rekabet, araştırma ve yenilik kapasitesini artıracak yeni projenin mesleki ve teknik eğitimde yabancı dil öğretimi ile ilgili yenilik de içerdiğini belirten Özer, “Arttırılmış sanal gerçeklik (AVR) yaklaşımı ile mesleki İngilizce öğretimi ilk defa uygulanacak. İTÜ’nün geliştirdiği AVR yaklaşımı ile mesleki İngilizce deneyimi bu okullara aktarılacak, mesleki İngilizce ders içeriklerinin oluşturulması ve uygulanmasına destek verecek. Ayrıca İngilizce öğretmenlerine yönelik eğitimler düzenleyecek. Mesleki İngilizce öğretiminde bu yaklaşım ilk kez uygulanmış olacak.” şeklinde konuştu.

Sektörle Birlikte

Mesleki ve teknik eğitimin istihdam ve sosyal politikaların merkezinde yer aldığını ve hayat boyu öğrenme stratejilerinin anahtar unsuru olduğunu kaydeden Bakan Yardımcısı Özer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ‘81 ilde 81 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ projesinde son noktaya gelindiğini ifade etti. Her ilde seçilen lise o ilde mesleki ve teknik eğitimde mükemmeliyet merkezine dönüştürüleceğini hatırlatan Özer, “Sektörler kendi alanlarındaki süreçlerde daha aktif olmak, müfredatı birlikte belirlemek, öğrencilerin işyeri eğitimlerini gerçek iş ortamlarında yapmalarına destek vermek ve eğitim sürecini birlikte yönetmek istiyorlardı. En önemlisi okul yöneticileri ve öğretmenlerin sektörün taleplerine daha fazla kulak vermeleri arzusundalar. Yeni projeler sektörlere bu imkânların tamamını sağlıyor. Sektör temsilcileri ve paydaşlar mesleki ve teknik eğitimle ilgili ilk defa bu kapsamda önemli adımları birlikte atıyor. Bu süreci çok iyi takip edeceğiz ve bu projelerin başarılı olması için çok çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Liselere Giriş Sınavı

Bu yıl Liselere Giriş Sınavı (LGS) 1 Haziran’da yapılacak. Geçen yıl 1 milyon 192 bin 799 öğrenciden 971 bin 657’sinin katıldığı sınavda bu yıl da sayısal sorularına eklenen süre dışında bir değişiklik yok. Sınav bu yıl da iki oturumda yapılacak. Soru sayısı ve ders dağılımı aynı. Birinci oturumda sözel alanda 50 soru için 75 dakika süre verilirken, ikinci oturumda sayısal alanda 40 soru için süre 60 dakikadan 80 dakikaya çıkarılacak. Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, LGS ile ilgili de şu hatırlatmaları yaptı:

“Tüm liselerin derslik ve sınıf kapasitelerini yerinde tespit ederek mevcut verileri güncelledik. Her okulun türü ve coğrafi konumunu da belirleyerek merkezi coğrafi bilgi sistemi oluşturarak 2018’de tamamladık. Artık kayıt bölgeleri bu yeni veritabanı kullanılarak güncellenecek. Sınavsız yerleştirmede, geçen yıl yerleştirmeye esas nakillerde olduğu gibi sırasıyla kayıt alanı, okul başarı puanı ve özürsüz devamsızlık durumu kriter olarak kullanılacak.”

Kayıt Bölgeleri Güncelleniyor

Kayıt bölgelerinin hem yeni kurulan coğrafi bilgi sistemi hem de geçen sene karşılaşılan sorunları çözecek şekilde güncellendiğinin altını çizen Özer, “Şubat sonunda güncelleme tamamlanacak. İllerde yaşanan sorunlar tek tek inceleniyor ve çözümler geliştiriliyor. İl müdürlerimizle bu süreci yönetiyoruz. Bu sene sınavsız yerleştirmeyi sorunsuz bir şekilde yönetmeyi hedefliyoruz. Sınav puanı hesaplanmasında Okul Başarı Puanı (OBP) kullanılmayacak. Yapılan incelemeler sonucunda okul başarı puanları ile merkezi sınav puanları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki bulunduğu gözlendi.” diye konuştu.

Öğrencilere yönelik olarak yayımlanan soru kitapçıklarını da hatırlatan Bakan Yardımcısı Mahut Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz 2018 yılında Ekim, Kasım, Aralık ve 2019 Ocak aylarında öğrencilerimize yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımladı. Bu yeni uygulama öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandı. Her ay örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.