İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitime Üniversite Desteği

Mesleki ve teknik eğitimde yeni yönetim modeli çerçevesinde İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Prof. Dr. Hüseyin Toros bugün İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’yı ziyaret etti.
Mesleki ve Teknik Eğitime Üniversite Desteği

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda ortaya koyduğu mesleki ve teknik eğitimdeki hedefler, aslında bugünkü çerçevede büyük bir amaca hizmet ediyor. Orta ve uzun vadede mesleki ve teknik eğitimin itibarının artacağı belli oldu, nitekim bu alana yönelik talebin yükseldiği bir döneme de gelmiş oluyoruz. Hedeflere layıkıyla ulaşabilmek için bakanlıkların, kamunun, üniversitelerimizin ve iş dünyasının desteği çok önemli. 

Bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığımızla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında önemli adımlar atılmaya devam ediyor. İstanbul Teknik Üniversitesi çok paydaşlı protokolde özellikle ülkemizde lokomotifi olduğu Sanal gerçeklik (VR) laboratuvarları ve İngilizce eğitimi konusunda liselerimize destek verecek. 

Akademik İş Birliği ve  Yeni Yönetim Modeli 

İstanbul Teknik Üniversitesi ile imzalanan bir diğer protokol ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulmasına yönelikti. Lise, bilişim teknolojisi, biyomedikal cihaz teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojisi ve denizcilik alanlarında eğitim verecek.  İTÜ rehberliğinde Artırılmış Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (AVR) kurulması da planlanan proje kapsamında, okullarda görev yapan öğretmenlerin ve yöneticilerin hizmet içi eğitimleri,  akademisyenlerin koordinasyonunda yürütülecek. İlk kez öğretmen kadrosunun çoğunlukla akademisyenlerden oluştuğu İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında öğrenci almaya başlayacak. 

Bu çerçevede İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Prof. Dr. Hüseyin Toros bugün İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı’yı ziyaret etti. Çalışma toplantısı şeklindeki ziyarette mesleki ve teknik eğitimde yeni yönetim modeli, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, inovasyona dayalı yeni model, VR teknolojisi, yapay zekâ, dil eğitimi, akademik ve AR-GE iş birlikleri çerçevesinde yapılacak çalışmalar üzerinde duruldu. 

Dört Alan ve Dünya Standartları

Toros, mesleki ve teknik eğitimin niteliği için yükseköğretim kurumlarıyla ortaöğretim kurumlarının iş birliğinin önemli olduğunu söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, Türkiye´nin kalkınmasında üniversitelerin nasıl bir rol alması gerektiğinin bilincinde olduklarını belirtti.  İstanbul Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampüsü içerisinde, üniversite olarak İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kurduklarını kaydeden Toros, “Lisemizle bilişim teknolojisi, biyomedikal cihaz teknolojileri, elektrik-elektronik teknolojisi ve denizcilik alanlarında öğretmenler ile öğrencilerin yeterliliklerinin artırılması için mesleki ve teknik eğitimin içeriğini oluşturup yürütülmesine destek olacağız. Bu iş birliğiyle öğrencilerimiz İTÜ´nün dünya standartlarındaki laboratuvarlarında çalışma imkânı elde edecekler. Teknoloji geliştirme bölgesi İTÜ ARI Teknokent’te yer alan firmalarda da stajlarını yapacaklar.”  ifadelerini kullandı.

Mesleki ve Teknik Eğitimde 2023 Vizyonu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin çok büyük kurumlardan biri olduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ise, mesleki ve teknik eğitim veren okullardaki eğitim programlarını sektöre uygun hâle getirmek ve mezunların niteliğini arttırmak amacıyla çeşitli protokoller imzalandığını hatırlattı. Yazıcı, hâlen devam eden protokollerle, mesleki ve teknik eğitim veren okullarda eğitim programlarının sektörle birlikte tasarlanacağını ve mezunların niteliğini artırarak iş hayatına hazırlanacağını söyledi. Yazıcı, “2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki iş birliklerimiz devam ediyor. Bu kapsamda İTÜ tarafından İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kurulması çok önemli bir adım. Üniversitemizin uluslararası düzeyde kanıtlanan tecrübesini mesleki ve teknik liselerimize aktaracak olması memnuniyet verici.  Çoklu iş birliklerimize katkı sunan üniversitemize ve hocamıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”  şeklinde konuştu.

29-03-2019 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.