İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitim’de Sektör İş Birlikleri Güçlendiriliyor

İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası yöneticilerini ziyaret eden Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer, “Güçlü bir mesleki eğitim ile daha güçlü Türkiye yolculuğuna devam edeceğiz” dedi.
Mesleki ve Teknik Eğitim’de Sektör İş Birlikleri Güçlendiriliyor

 

Mesleki ve teknik eğitim bireyler, işletmeler ve toplumlar açısından çok yönlü bir işleve sahiptir.  Birey açısından mesleki eğitim, teorik eğitim ile işyeri ortamı arasında köprü kurarak bireyi işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda donatır, çalışma hayatına hazırlar ve bireyin istihdam edilebilirliğini sağlar.

Mesleki ve teknik eğitim, çalışma hayatının ötesinde hayatın diğer yönlerinde de bireylerin gelişimini ve sosyal hayatta aktif vatandaşlık becerilerini destekler. Ülkeler, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için işgücü piyasasının talep ettiği doğru mesleki eğitimi,  doğru zamanda, doğru eğiticilerle ve doğru yöntemle vermenin arayışı içindedir.

Mükemmeliyetçilik Merkezleri

Bu arayışa katkı sağlamak amacıyla Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mahmut Özer İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Oda başkanları ve yönetim kurullarıyla bir araya gelen Özer, 2023 Vizyonunda okullarımızda kurulması hedeflenen Mükemmeliyetçilik Merkezlerinin önümüzdeki günlerde İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası ile imzalanacak çatı protokol ile hayata geçirileceğini söyledi.

54 Alan 54 Okul

Bakan Yardımcısı Özer, 54 alanda okullar belirlenerek özel proje ve program uygulayan okullar kapsamına alınacağını vurguladı. Belirlenecek 54 okulun özel sektörle eşleştirilmesinin sağlanarak, bu okullarımızda istihdam odaklı bir anlayışın tüm İstanbul’dan başlayarak Türkiye’ye yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini, bu okullara özel sektörden uzmanların derse girmesi dâhil olmak üzere, deneyim paylaşımını sürekli ve dinamik kılan, üretim odaklı nitelikli insan gücü yetiştirileceğini belirtti.

İstanbul Modeli

Bakan Yardımcısı Özer,  İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Sanayi Odası ile yürüttüğü Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli ve İstanbul Ticaret Odası ile yürüttüğü Okul-Sanayi İş Birliği İstanbul Modeli Hamilik projeleri ve yukarıda detayları verilen çatı proje ile seçilen okullarımızla ilgili alanlar bazında özellikle istihdam odaklı yaklaşımıyla mesleki ve teknik eğitimin toplumsal algısını yükselteceğini, güçlü bir mesleki eğitim ile daha güçlü Türkiye yolculuğuna devam edileceğini söyledi.

09-11-201809-11-2018

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.