İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Dönüşüm Zamanı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Teknokent arasında, “AR-GE Merkezleri ile Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme” iş birliği protokolü imzalandı.
Mesleki ve Teknik Eğitimde Dönüşüm Zamanı

Mesleki ve teknik eğitim bireyler, işletmeler ve toplumlar açısından çok yönlü işleve sahiptir. Birey açısından mesleki eğitim, teorik eğitim ile işyeri ortamı arasında köprü kurarak bireyi işgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda donatır; çalışma hayatına hazırlar ve bireyin istihdam edilebilirliğini sağlar. Ayrıca, çalışma hayatının ötesinde hayatın diğer yönlerinde de bireylerin gelişimini ve sosyal hayatta aktif vatandaşlık becerilerini destekler.

Kaliteli Bir Meslek Eğitimi İçin

İşletmeler açısından mesleki ve teknik eğitim, işletmelerin verimliliğini, performansını,  rekabet yeteneğini, araştırma ve yenilik kapasitesini güçlendirir. Toplumsal açıdan mesleki ve teknik eğitim,  refahı ve ekonomik gelişmeyi artırır, yoksulluğu önler,  sosyal uyumu ve sosyal içermeyi güçlendirir. Toplumlar, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için işgücü piyasasının talep ettiği doğru mesleki eğitimi, doğru zamanda, doğru kişilere, doğru eğiticilerle ve doğru yöntemle vermenin arayışı içindedir.

Bu arayışa katkı sağlamak amacıyla, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, geçen hafta mesleki eğitimde teknokentler ile iş birliğine başladıklarını açıklamıştı.

Bu kapsamda, Türkiye genelinde ilk kez İTÜ ARI Teknokent ile “AR-GE Merkezleri ile Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme" protokolünü imzalayan Bakanlık, çalışmanın ikinci ayağında İstanbul Üniversitesi Teknokenti ile iş birliğine gitti.

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Prof. Dr. Kemal Numanoğlu ve İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol tarafından imzalanan protokol ile yeni iş birliği başlatılmış oldu.  İmza törenine Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mahmut Özer ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak katıldı.

Teknoparklarla İş Birliği Protokolleri

Mesleki ve teknik eğitimde teknoparklarla iş birliği protokolleri kapsamında, bilişim, elektronik, yazılım, biyomedikal, biyoteknoloji, makine, enerji, savunma, otomotiv gibi birçok alanda faaliyet gösteren firmalarla iş birliği ile mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin beceri ve staj uygulamalarını gerçek üretim ortamlarında yapmalarının önü açılmış oldu.

Mesleki eğitim öğretmenlerinin mesleki gelişim eğitimlerinin belirli periyotlarla teknoparklarda verilmesinin öngörüldüğü iş birliği kapsamında, mesleki ve teknik eğitimde ulusal düzeyde AR-GE çalışmalarına yönelimin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi de hedefleniyor. Söz konusu protokol ülkemiz mesleki eğitiminin aydınlık geleceği hakkında birer kanıt niteliğindedir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.