İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde İş Birliği

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin desteklenmesi hedefiyle iş birliği protokolleri imzalandı.
Mesleki Eğitimde İş Birliği

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu teknik programında bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalında yabancı dili İngilizce olarak eğitim  veriyor. Teknoloji geliştirme bölgesi statüsünde olan Teknopark İstanbul'un bünyesindeki okulumuz, siber güvenlik dalında kurumsal iş birliği anlayışı ile bir dizi çalışma yürütüyor.

Başarı ve İhtiyaç Desteği

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği arasında okulumuzun daha da geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolleri imzalandı. 

İstanbul Valiliğinde düzenlen imza törenine İstanbul Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Serkan Gür, İstanbul Sanayi Odası Vakfı Başkan Yardımcısı Sayın İrfan Özhamaratlı,  Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Akif Özyurt, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Sayın Ibrahim Pektaş ile Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Genel Başkan Vekili Sayın Bekir Aydın katıldı.

İmzalanan protokollere göre siber güvenlik alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek için eğitim faaliyetlerini sürdüren mesleki teknik eğitim kurumlarında eğitim gören başarılı ihtiyaç sahibi öğrencilere başarı ve ihtiyaç desteği verilecek. Böylece öğrencilerin desteklenerek teknoloji üreten, nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Törende konuşan Vali Yardımcımız Hasan Hüseyin Can Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin İstanbul'un teknoloji geliştirme merkezi Teknopark İstanbul bünyesinde, savunma sanayinin kalbinde yer aldığını hatırlattı. Siber güvenlik alanında eğitim gören öğrencilere burs imkânı sağlanmasının önemli olduğunu kaydetti.  Bu bağlamdaki katkılarından dolayı tüm sektör temsilcilerine teşekkür etti.

Mesleki Eğitim ve Sektör Desteği

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise siber güvenlik alanındaki ilk meslek lisesi olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin aynı zamanda bir model olacağını ifade etti.  Yazıcı, tehditlerden korunmanın, sanal dünyada varlığı sürdürmenin, etkin ve güçlü savunma sistemleri inşa etmeninin öneminin gün geçtikçe arttığını belirtti. 

Her bir öğrencimize eğitim desteği sunan böylesi bir iş birliğinin imza töreninde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Yazıcı "2023 Eğitim Vizyonu ile ülkemizdeki mesleki eğitimin çok geliştiğini ve bu gelişmede sektör temsilcilerinin desteğinin çok değerli olduğunu ifade etmek isterim.  Öğrencilerimiz, bu okullarda öğrendiklerini uygulayabiliyor, keşfediyor, üretiyor, hayallerini ve umutlarını özgürce gerçekleştirme fırsatı yakalıyor. Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı Başkan Yardımcısı İrfan Özhamaratlı, okulun tüm sektörlere katkı sunacağını ifade etti. Eğitime desteğin gelecek bakımından çok önemli olduğunu belirten Özmaharatlı, mesleki eğitime destek sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. 

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Özyurt ise memleket meselesi gördükleri mesleki eğitimin siber güvenlik alanı bakımından bugün çok önemli bir adım atıldığını belirtti. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili İbrahim Pektaş, meslek liselerine çok büyük destek sunduklarını belirti. Ülkemizin ihracatın artması için meslek liselerinin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.  Bu bağlamda üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarını vurguladı. 

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği Genel Başkan Vekili Bekir Aydın ise mesleki ve teknik eğitimin temelinin saha çalışmaları olduğunun altını çizdi. Meslek liselerinin hak ettiği yere gelmesi durumunda ülkemizin sanayisinin gelişeceğini belirtti. Aydın, mesleki ve teknik eğitimde sahip olunan enerji ve zekâyı en verimli şekilde sahaya yansıtmak için her tür katkıya hazır olduklarını kaydetti. 

Konuşmaların tümünde imzalanan kapsamlı iş birliği protokolleri ile mesleki teknik eğitimi ve siber güvenlik alanını seçen öğrencilerimizin desteklenmesinin önemi vurgulandı. 

08-10-202008-10-202008-10-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.