İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Çalışma Programı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı öğretmenlerimizle birlikte mesleki çalışma programına katıldı. 
Mesleki Çalışma Programı

Öğretmen ve okul yöneticilerimiz için yeni eğitim öğretim yılı bugün mesleki gelişim programıyla başladı. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının ilk ders zili için geri sayım sürerken okul yöneticilerimiz ve tüm öğretmenlerimiz son hazırlıklar için okullarda. Okullardaki toplantı alanlarında, Kovid-19 tedbirleri konusunda gerekli tüm sosyal mesafe ve hijyen tedbirleri alındı.

Mesleki çalışma programı Millî  Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un EBA üzerinden yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. İlk ders koronavirüs salgınına karşı koruyucu ve önleyici tedbirler ile okulda uyulması gereken kurallar oldu. Bakanımız Selçuk "En bereketli yağmurlar, kararan bulutlardan sonra gelir. Çocuklarımızın tekrar okullarına dönebilmesi ve sağlıklı bir şekilde eğitim alabilmesi için çabalıyoruz. Kronik hastalığı bulunan ya da 60 yaşının üzerinde bulunan öğretmenlerimizin hepsi ile ilgili bilgiye sahibiz. Bu öğretmenlerimizin en az riskle mesleki faaliyetlerini yürütebilmeleri için imkânlarımızı seferber ederek tüm kolaylıkları sağlayacağız." dedi.

Okulum Temiz Standartları 

Mesleki çalışma programı kapsamında okullara ziyarette bulunan ve hazırlıkları yerinde inceleyen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi, Başakşehir Akşemsettin Ortaokulu ve Başakşehir Emlak Konut Fuat Sezgin İlkokulunda öğretmenlerle bir araya geldi. Başakşehir Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesinde öğretmenlerimizle birlikte mesleki çalışma programına katılan Yazıcı, 21 Eylül'e kadar hazırlıkların tamamlanacağını söyledi. Titizlikle yürütülen bir süreç içinde olduklarını ifade eden Yazıcı "Bakanlığımızın ortaya koyduğu 'Okulum Temiz' standartları eğitim kurumlarındaki hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol kapsamındaki bütünlüğü gösteriyor. Tüm okullarımız aynı standartları sağlamak için çalışıyorlar. Bakanlığımız da bununla ilgili olarak diğer altyapı desteklerini sürekli sağlıyor. Bu konularla ilgili her türlü tedbiri zamanında, zemininde alma gayretindeyiz ve bunu hep beraber başaracağız. Umarım en iyi şartları 21 Eylül'e kadar oluşturmuş olacağız. Ortak duyarlılığımızla okullarımızı açma çabamız devam edecek." diye konuştu.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Destekleme ve yetiştirme kursları hakkında bilgi veren Yazıcı, "Destekleme ve yetiştirme kurslarımızın yaz dönemi 28 Ağustos'ta sona erecek. 31 Ağustos'ta yeni dönem başlıyor. Bu bağlamda öğrenci ve velilerimiz için bilgilendirici olması açısından, öğrencilerimiz 26 Ağustos-30 Ağustos tarihleri arasında ders ve öğretmen seçimi yapmak suretiyle destekleme ve yetiştirme kurslarına başvuracaklar. Sadece 8 ve 12'nci sınıflar için. Yani kurslarımız farklı bir üst eğitime geçecek öğrencilerimiz için açılacak. Açıköğretim öğrencilerimiz de bu kurslardan faydalanabiliyorlar. Açıköğretim şifreleri ya da e-devlet şifreleri ile başvurabilirler. Bütün halk eğitim merkezlerimiz onlara bu kurs imkânlarını sağlayacaklar." ifadelerini kullandı.

LGS Sürecinin Yeni Boyutu

LGS sınav sonuçlarına göre herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler için bir komisyon kurulduğunu ifade eden Yazıcı "LGS süreci şu anda yeni bir boyutta. Bugün itibariyle hiçbir yere yerleşmemiş olan öğrencilerimizin İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine başvuru süreci. Buralarda oluşturduğumuz öğrenci yerleştirme komisyonlarına başvuru alıyoruz. Bu da 24-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. 26 Ağustos'un bitiminde bütün değerlendirmeler yapılacak ve 28 Ağustos'ta sonuçlar ilan edilecek." şeklinde konuştu.

Yeni Döneme Uyum Çalışmaları

Mesleki çalışma programında Kovid-19 tedbirlerinden, uzaktan eğitimle telafi programına, psikososyal destek çalışmalarından, etkinlik planlamalarına kadar pek çok başlık tüm detaylarıyla çalışılacak. Ayrıca programda TSE iş birliğinde hazırlanan Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'nun uygulanması, okul yöneticisi, öğretmen, öğrenci ve veli rehberleri eşliğinde yeni döneme uyum öncelikli gündem başlığı olacak.

Çalışmalar kapsamında 21 Eylül'de başlaması planlanan yüz yüze eğitim süreci öncesinde okul binasında, sınıflarda, tuvaletlerde, bahçede ve tüm ortak kullanım alanlarında uygulanacak sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralları, öğrenci, öğretmen ve velilerle ilgili süreçlerin planlanması aşamasında en ince ayrıntısına kadar uygulamalı bir şekilde ele alınacak.

Yeni eğitim öğretim yılında ders bazında gerçekleştirilecek uzaktan öğretim etkinliklerinin planlanması, öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki eksiklerinin giderilmesine yönelik hazırlanan Tamamlayıcı Eğitim Programı'nın uygulama süreci ve psiko-sosyal destek çalışmaları mesleki çalışma programının ana başlıkları arasında.

24-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-202024-08-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.