İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Lisesi Koçları Programı

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile Özel Sektör Gönüllüleri Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Meslek Lisesi Koçları Programı

Millî Eğitim Bakanlığımız şirketler ve meslek liseleri arasında kalıcı iş birlikleri modellerinin yaratılması, öğrencilere sağlanan staj ve istihdam önceliği gibi imkânların geliştirilmesi ve uzun vadede meslek liselerine yapılabilecek diğer yatırımları desteklemek amacıyla çeşitli iş birliği protokolleri imzalıyor.

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüz ile Özel Sektör Gönüllüleri Derneği arasında bir iş birliği protokolü imzalandı. İmza törenine Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Semra Akman, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Sayın Menderes Kaya ve Sayın Serkan Gür katıldı.

Gelişim Modülleri

Ülkenin kaynaklarının ihtiyaçlara yönelik kullanılmasının hem gönüllülük yapan kişilere hem kurumlara hem de topluma fayda sağlayacağı anlayışından hareket eden protokol meslek lisesi öğrencilerinin okuldan işe geçiş sürecini kolaylaştıracak.  Program öğrencilerin rol modeller ile bir araya gelerek kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak, şirketlerin öğrencilere ve okullara daha farklı fırsatlar sunma yolunu açacak. Şirket-okul iş birliklerinin yapılması için şirketler ile okulların eşleştirilmesi yapılacak.

Öğrencilere, gönüllülerin koçluk yapması, işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkânı sunulacak. Burs imkânları için şirketlerin bilgilendirilmesi de dâhil olmak üzere kişisel ve profesyonel gelişim modülleri uygulanacak. Program kapsamında, istihdam önceliği sağlanarak, gönüllülere eğitim verilmesi ve öğrenci grupları ile uygulamalar yapılması öngörülmekte.

Özel sektör arasında dinamik bir ilişki yaratmaya odaklanan protokol kapsamında şirket çalışanları ve öğrencilerin buluşması sağlanacak ama aynı zamanda çalıştaylar ve sosyal faaliyetler düzenlenerek, şirket ve üretim tesisi gezileri yapılacak. Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi için toplantı, seminer, konferans, yarışma vb. farkındalık faaliyetleri düzenlenecek.

Eşleştirilen okul/kurumların atölye ve laboratuvarlarının işletmeler tarafından donatılması, aynı zamanda öğrencilere temrinlik verilmesi, öğretmenlere hizmet içi eğitim kapsamında sektörde işbaşında eğitim imkânları sunulması da protokole dâhil uygulamalar arasında. Ayrıca programın işlerlik kazanmasıyla işletmelerde çalışanlara verilecek eğitimlerin, mesleki ve teknik eğitim kurumlarındaki atölye ve laboratuvarlarda karşılanması sağlanacak.

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.