İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Liseleri Koronavirüse Karşı Üretiyor

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarımız yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında gelen yoğun talep üzerine üretim kapasitelerini ve çeşitliliğini artırdı.
Meslek Liseleri Koronavirüse Karşı Üretiyor

Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde başlatılan üretimin kapasite ve çeşitliliği artırılmaya devam ediyor. Üreten Okullar Projesi bağlamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı mesleki ve teknik eğitim kurumları hijyen amaçlı solüsyon, maske ve tulum üretimiyle koronavirüse karşı mücadele sürecinin önemli bir parçası hâline geldi.

Bu zor günlerde İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Millî Eğitim Bakanlığımızın vizyonu ve stratejik yönetimi çerçevesinde mesleki ve teknik eğitim alanı başta olmak üzere tüm eğitim süreçlerinde Türkiye için ne gerekiyorsa gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. Uzaktan eğitimle birlikte üreten okullar yaklaşımını farklı alanlara taşıyor.

Kapasite ve Çeşitlilik Arttı

İstanbul'daki mesleki ve teknik eğitim kurumları gelen yoğun talep üzerine üretim kapasitelerini ve çeşitliliğini artırdı. Aslında bu Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonunun bir yansıması. Zira Vizyon Belgesinin mesleki ve teknik eğitime bakış açısı, Türkiye ekonomisi ve eğitimini birbiriyle ilişkilendirerek çok daha güçlü bir eğitim sistemi ortaya çıkarmak şeklinde. Bu çerçevede Üreten Okullar Projesinin amacı, mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızın üretim mekanizmaları ile kapasitelerinin artırılarak etkin pazarlama ve satış stratejileri ile birlikte üreten okullar vizyonunu hayata geçirmektir.

Üreten Okullar Projesinin hedefleri ise mesleki değerlere sahip, yenilikçi, girişimci, üretken ekonomiye değer katan nitelikli işgücü yetiştirmek, döner sermaye işletmesine sahip mesleki ve teknik eğitim kurumlarının mevcut üretim ve pazarlama kapasitelerinin yükseltilmesi ve şartları uygun mesleki ve teknik eğitim kurumlarında döner sermaye işletmelerinin oluşturulmasının sağlanmasıdır. Şu anda mesleki ve teknik eğitim okulları Üreten Okullar Projesi kapsamında üretim yapmaya devam ediyor. Çok çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan üretimi gerçekleştirip, içinde bu zor dönemde milletimize yardımcı olmaya çalışıyor.

Dezenfeksiyon Malzemeleri ve Maske Üretimi

Millî Eğitim Bakanlığımız, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında meslek liselerinde üretim çeşitliliğini ve kapasitesini artırıyor. Öncelikle temizlik ve dezenfeksiyon malzemeleri üretimine odaklanan Bakanlık, tüm okul ve pansiyonların temizlik ürünlerinin tamamını üretebilir duruma geldi. İstanbul'da belirlenen yedi okulun her biri 10 bin ton kapasiteyle çalışıyor.

Sonra ikinci adımı atarak maske üretimine başlandı. İstanbul'da Beşiktaş Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gaziosmanpaşa Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Büyükçekmece Doç. Dr. Burhan Bahriyeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kartal Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ataşehir Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, maske üretimi yapacak okullar olarak belirlendi.

Bu okullar şimdilik günlük yaklaşık 10 bin maske üretecek kapasiteyle çalışıyor. Öte yandan cerrahi maske üreten okullara özel eğitim meslek okulları da katıldı. Bu kapsamda İstanbul Silivri Abdullah Bilgingüllüoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu da cerrahi maske üreten okullara dâhil oldu. Cerrahi maske üretimi için belirlenen okullardan her gün güzel haberler geliyor. Seçilen okullarda deneme üretimleri tamamlandı. Kısa sürede ilk maskeler üretildi. Üretilen cerrahi maskeler öncelikli olarak yaşlılara ve desteğe ihtiyaç duyan ailelere ücretsiz ulaştırılacak.

İstanbul Pilot İl Seçildi

Bu süreçte İstanbul tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için pilot il seçildi. Özellikle sağlık çalışanları için hijyen açısından çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimi için yatırımlar yapıldı ve üretime başlandı. Bunun için İstanbul pilot il seçildi ve 8 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretime geçildi. Bu okullar, Beşiktaş Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çekmeköy Taşdelen İSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beyoğlu İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Maltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik Melek Aknil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Beşiktaş Rüştü Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Beşiktaş Levent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi şeklinde belirlendi. Okullarda başlayan çalışmalar hızla üretime dönüştü.

27-03-202027-03-202027-03-202027-03-202027-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.