İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleğim Hayatım; Mesleki Gelişim İçin

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzde, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün “Mesleğim Hayatım” portalının etkin kullanımını sağlamak amacıyla bir toplantı yapıldı.
Mesleğim Hayatım; Mesleki Gelişim İçin

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonuna yansıyan mesleki ve teknik eğitime bakış açısı Türkiye ekonomisi ve eğitimini birbiriyle ilişkilendirerek çok daha güçlü bir eğitim sistemi ortaya çıkarmaktır. Bunun için de dünyadaki bütün sektörel gelişmelerle, Türkiye’nin ekonomisi ve üretim sistematiğiyle bağlantılı olarak mesleki ve teknik eğitimi yeniden yapılandırmak ve daha da zenginleştirmek gerekiyor.

Zamanın Ruhunu Okumak

Dışarıdaki sosyal, ekonomik ve fiziksel yapıların sürekli değiştiği dikkate alınırsa, eğitim sisteminin de bu gelişmelerle eş güdümlü bir şekilde dönüşmesinin gerektiği kendiliğinden anlaşılır. Bakanlığımız, zamanın ruhunu okuyan bir yaklaşım doğrultusunda eğitim sisteminin güçlendirilmesine paralel olarak ekonomik sistemin de güçleneceği inancıyla bir dizi proje geliştirdi ve bunları kademeli bir şekilde hayata geçirildi.

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında oluşturulan “Mesleğim Hayatım” portalı, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı vermek, mesleki ve teknik eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesini sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların önemli bir ayağını oluşturuyor.

Çok Sayıda Paydaş ve Yeni İmkânlar

Öğrenciler için yol gösterici olacak portal ile öğrenci, öğretmen, aile, işverenler, iş arayanlar ve ilgili kurumlar gibi çok sayıda paydaş ortak bir noktada buluşma imkânını yakalayacak. Portalda, mesleki ve teknik öğretim okullarına tanıtım ve yönlendirme, e-devlet entegrasyonu ile ustalık-kalfalık belgelerini sorgulayabilme, mesleki ve teknik eğitim mezunu öğrencilerin iş ilanlarına erişmesi, okuldaki öğrencilerin de staj konusunda bilgi edinmesi, mesleki ve teknik eğitim öğrencileri için yurt dışı eğitim imkânları, yurt/burs imkânları, mesleki okul ve kurslara erişim, öğretmenlerin aradıkları belgelere portaldan ulaşabilmesi, mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin projeleri ve başarı hikâyeleri gibi birçok özellik bulunuyor.

Eğitim, Üretim ve İstihdamı Bir Arada

Ayrıca, Türkiye´deki bütün AR-GE ve Teknoloji Geliştirme Merkezleri, dijital dönüşüm ile mesleki ve teknik eğitimin Endüstri 4.0 anlayışıyla yeniden yapılandırılması amacıyla oluşturulan mesleki eğitim haritası da yer alıyor.

 Bu bakımdan “Mesleğim Hayatım” portalı, eğitim, üretim, istihdamı bir araya getiren çok önemli bir adım. Mesleki ve teknik eğitimdeki öğrencilerimizle sektör temsilcilerimizi buluşturacak olan bu portal aynı zamanda mezunlarımızın da rehberi olacak. “Mesleğim Hayatım” portalının tanıtımı ve etkin kullanımı İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün aylık İlçe Millî Eğitim Müdürleri toplantısının ilk gündem maddesiydi. 39 ilçemizin İlçe Millî Eğitim Müdürlerinin katılımıyla yapılan toplantıya İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı başkanlık etti.

Pendik Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesindeki toplantıda İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  Millî Eğitim Bakanlığımızın mesleki ve teknik eğitimin zamanın ruhuna uygun olarak dönüştürülmesi için ortaya koyduğu çalışmaların önemine vurgu yaptı. Portal sayesinde iş hayatıyla eğitim dünyasını buluşturma imkanının doğacağını dile getiren Yazıcı, “Mesleğim Hayatım” portalı ile bu çalışmaları etkili bir şekilde yürütebilmek için gerekli olan iletişim konusunda mesafe kat edilmesinin amaçlandığını kaydetti. 

Mesleki Rehberliğin Önemi

Yazıcı,  portalı,  eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerimizin biliyor olmasının yeterli olmadığını, bilakis ortamın tüm mesleki ve teknik okullarımıza ulaştırmak ve öğrencilerimizin bu içeriklerle karşılaşmasını sağlamak gerektiğini hatırlattı. Ancak bu sayede ortaya çıkacak etkileşimle de sahayı daha da zenginleştirebileceğimizi ifade etti.

Daha önce yapılmamış bir şeyi kaliteli bir biçimde nasıl yapılabileceğinin arayışı içinde olmak gerektiğini belirten Yazıcı, “Son derece idealist bir yaklaşımla işe koyulan birçok öğrencimiz lise sona geldiği hâlde hangi alanda çalışması ya da okuması, nereye yönelmesi gerektiği konusunda ciddi tereddüt yaşıyorlar. Bu da mesleklerin yeterince tanınmamasından kaynaklanıyor. Bu da bizim onlara günden güne karmaşıklaşan mesleki gelişim ve kariyer açısından çok güçlü bir rehberlik hizmeti vermek yükümlülüğüyle karşı karşıya bırakıyor.  Altını çizmek isterim ki, böylesi bir rehberlik hizmetinin en önemli boyutu, mesleki ve teknik eğitim.  Zira memleket meselemiz olarak mesleki ve teknik eğitim doğrudan doğruya hayatla ilgili. Bu yüzden çocuklarımızın kendilerine uygun mesleği seçebilmeleri için biraz bilgilendirilmeye ihtiyaçları var. Unutmayalım ki, büyük işler başarmanın tek yolu, yaptığınız işi sevmekten geçer.”

Büyük Düşünceler İçin Yöntemli Hareket

Geleceği inşa edebilmek için büyük düşünmeyle küçük adımların birbiriyle eş-zamanlı olmasının önemini ifade eden Yazıcı, “ Gelecekte meslekler daha çok değişecek bunun için de bizim öğrencilerimizin meslek algılarının sınırlarını genişletmemiz lazım. Mesleki ve teknik eğitim alanında heyecan uyandıran gelişmeler için ‘Mesleğim Hayatım’ portalını Bunu da oldukça işlevsel şekilde kullanmanın önemini öğrencilerimize hissettirmemiz lazım.  Öğrencilerimiz inanılmaz derecede aktif olan bu portalla mesleki gelişimleri sağlayacaklar. Böylece mesleki ve teknik eğitim alanının toplum ve iş dünyasıyla ilişkilerinin geliştirilmesine, nitelikli iş gücü istihdamının sağlanmasına katkıda bulunmuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı,  2023 Eğitim Vizyonuyla mesleki ve teknik eğitimle ilgili birçok adımın üst üste atıldığını belirterek, “Önemli olan öğrencilerimize gerekli araçları vermektir; onlara inanmaktır. Bu sayede onlar harika işler başaracaklardır. İnanıyorum ki, Mesleğim Hayatım portalıyla öğrencilerimizin mesleki bilgileri artacak. Biliyorsunuz, yöntem hepimizi daha verimli kılar.  Mesleki ve teknik eğitimde ilerlediğimiz istikameti biliyorsunuz. Bunun temel sebebi şu; mesleki ve teknik eğitim, eğitim sistemimizin, Türkiye´nin ekonomisinin, toplumsal hayatın içinde çok önemli bir parça. Biz bu parçayı geliştirdiğimizde aslında toplumun tümünün dönüşeceğini, gelişeceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.” diye konuştu.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı, mesleki ve teknik eğitimin niteliğini artırmak için “Mesleğim Hayatım” portalının öğrencilerimize ulaşması için çaba gösteren,  emek harcayan herkese teşekkür etti. “Mesleğim Hayatım” portalının mesleki ve teknik eğitime katkı sağlaması için takipte olacaklarını vurguladı.

Mesleki Tanıtım Videoları

Mesleğim Hayatım portalında, öğrencilerimize alan seçimlerinde rehberlik etmesi için 52 alana yönelik tanıtım videoları bulunuyor. Ayrıca yurt dışı eğitimlerden eğitimcilerin eğitimine, kariyer imkânlarından mülakat tekniklerine, ülkemizin mesleki ve teknik eğitime dair yaptığı atılım haberleri yer alıyor. Böylece geleceğin mesleklerine ilişkin akıllara gelebilecek her türlü soruya çözüm arayan bir portal oluşturulmuş oldu. Ülkemizde iş hayatıyla eğitim dünyasını buluşturması açısından büyük önem taşıyan “Mesleğim Hayatım” portalı, mesleki ve teknik eğitim alanında öğrenim gören nitelikli mezunlarımızın işletmesine uygun bir çalışan arayan işverenlerin de buluşma adresi olacak.

“Mesleğim Hayatım” portalına www.meslegimhayatim.meb.gov.tr  adresinden erişilebilecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.