İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Merak, Görmek ve Işığı Anlama

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemizin fotoğrafçılık kulübü üyeleri fotoğrafçılıkla ilgili atölye etkinliğine katıldı. 
Merak, Görmek ve Işığı Anlama

Yeni heyecan ve keşifleri kendi bakış açımızdan diğer insanlarla paylaşma aracı olan fotoğraf, dijital makinelerin hayatımıza girmesiyle daha çok insanın ilgisini çekmeye başladı. Her dakika sosyal medyaya yüklenen milyonlarca görüntü kısa sürede öğütülüyor ve unutuluyor. Neredeyse her ânı fotoğraflayıp paylaşmak isteyenlerin amacı ise hiç şüphesiz en güzel fotoğrafı çekmek. 

Peki, bu nasıl mümkün olacak? Elbette bir fotoğraf makinesinin olması gerekiyor. Ancak, tek başına iyi bir makine sahibi olmak da yeterli değil, belli fotoğraf tekniklerine hâkim olmak da en güzel kare için önemli adımlardan biri.  Bu bakımdan unutulmaz, dikkat çekici ve diğerlerinden ayrılabilir fotoğraflar çekebilmeyi sağlayacak, teknik, estetik ve sanatsal kavramları öğrenerek farklı ve daha yaratıcı bir fotoğrafçı olabilmeye yardımcı olacak temel fotoğrafçılık eğitimleri daha da önemli hâle geldi.

 Temel fotoğraf eğitimi alındıktan sonra özgüvenle ve farklı bakış açıları ile fotoğraflar çekiliyor. Temel fotoğrafçılık eğitimi ile birlikte fotoğrafçılığa giriş yapmak, fotoğraf makinelerine hâkim olmak, ışık, kompozisyon ve fotoğrafı görebilme gibi birçok konuda beceri kazanmak ve sonrasında yapılacak uygulama eğitimleri ile fotoğraf sahasında gelişim kaydetmek mümkün.  

Bunun bilincinde olan fotoğraf tutkunları ücretli ve ücretsiz düzenlenen eğitimlere yoğun ilgi göstermeye başladı. Türkiye’nin farklı şehirlerine eğitim merkezleri açan Fujifilm Türkiye de hem amatörler hem de profesyoneller için eğitimler veriyor. Bu kapsamda Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemizin fotoğrafçılık kulübü üyelerinden oluşan 30 öğretmenimiz Fujifilm’in deneyimli eğitim kadrosundan sokak fotoğrafçılığı hakkında bilgi aldılar. Daha önce Türkiye’nin dört bir köşesinde yapılan bu etkinlik İstanbul sokaklarında devam etti. 

Projemizin fotoğrafçılık kulübü üyeleri bir yandan deneyimli eğitim kadrosundan sokak fotoğrafçılığı ve sokak fotoğrafçılığında ekipman seçiminin önemi ile ilgili bilgi alırken diğer taraftan fotoğraf makinelerini ve lenslerini sokakta deneme fırsatı yakaladılar.  Aynasız fotoğraf makinesi sistemlerini merak eden öğretmenlerimiz böylece fotoğrafçılıkta yeni teknolojileri tanıdılar. Ardından Karaköy sokaklarını adımlayarak sahada pratik yaparak kendilerini geliştirdiler. Gördüğünü fotoğraflamaktan ziyade, fotoğrafı üretmenin önemini belirten proje koordinatörü Alper Eraslan, katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası çektiği fotoğraflar arasında çok fark olduğunu kaydetti. 

28-01-201928-01-201928-01-201928-01-201928-01-201928-01-201928-01-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.