İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Materyal Tasarımı Yarışması´na Yoğun İlgi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması´na 4 bin 681 başvuru yapıldı
Materyal Tasarımı Yarışması´na Yoğun İlgi

Günümüzde öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği gibi sorular üzerinde çok düşünülüyor. Her geçen gün eğitim uygulamaları ve materyalleri gelişiyor. Buna bağlı olarak da bireyin yaşamı ve davranışları değişiyor. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin etkililiği öğretim materyallerinin özgünlüğü, öğrenci düzeyi ve ihtiyaçlarına uygunluğu ile doğru orantılıdır. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi, tasarıma artık geniş boyutlu bir anlam yüklüyor. Bu bağlamda öğretmenlerin yenilikçi öğretim materyalleri tasarlayarak, öğretim süreçlerinde kullanmaları değişen eğitim anlayışı ve öğretim programlarının temel unsurlarından biridir.

Merak ve Yaratıcılık

Yarışmalar, materyal tasarımını teşvik etmek ve desteklemek için gerekli etkinliklerin başında geliyor. Öğretim sürecinde azmi, sabrı, merakı ve yaratıcılığı yansıtan yenilikçi materyal kullanımının teşvik edilerek yaygınlaştırılması amacı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bir yarışma düzenliyor. Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması´na 78 ilden 4 bin 681 başvuru gerçekleşti. 

Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında öğretmenlerin yenilikçi öğretim materyalleri tasarlayarak, öğretim süreçlerinde kullanmaları hedefiyle  düzenlendi.

Öğretim sürecinde merakı, yaratıcılığı azmi, sabrı, yansıtan yenilikçi materyal kullanımının teşvik edilerek yaygınlaştırılması amacı ile düzenlenen yarışmaya 78 ilden 4 bin 681 başvuru gerçekleşmesi yarışmanın önemini ortaya koydu. Yarışmaya en çok başvuru İstanbul, Diyarbakır, Tokat ve İzmir´den yapılırken bu şehirleri Hatay, Mersin, Adana, Ankara ve Konya izledi. 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, yarışmanın eğitimde yenilikçi materyal tasarımının, bir yanıyla eğitimin nasıl daha iyi olabileceğini hayal etmeyi içerdiğini bildirdi.

 Ödül Töreni ve Sergi

Yazıcı, yarışmanın eğitim ortamlarındaki materyaller hakkında düşünmeyi sağlarken geleceğin öğrenme biçimlerini de gündeme dâhil edeceğini kaydetti. Yarışmanın gelecek odaklı çıtasıyla, eğitim ortamlarının yenilenmesini de kapsadığını belirten Yazıcı, şunları aktardı:

“Yenilikçi öğretim materyal tasarımının, Türkiye geneline yaygınlaştırılmasına ilişkin özel bir strateji izledik.  Yarışmamızın eğitim materyali tasarımını bütünlüklü olarak ele almak bakımından büyük bir imkân sunacağına inanıyoruz. Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışmamız,  eğitim materyallerin nasıl farklı olabileceği sorusunun cevabını hep beraber aramamız için bulunmaz bir imkân. Okullarda öğretmenlerimiz iyi tasarlanmış materyallerin sağladığı imkânları öğrenme sürecinde kullanabilecekler. Böylece öğrencilerin öğrenmeleri desteklenmiş olacak. Ayrıca onların öğrenme kanallarını çeşitlenecek, bilgiye ulaşmaları,  tecrübe etmeleri  sağlanarak merak ve ihtiyaçlarını gidermeleri, yaratıcılıklarını kullanabilmeleri, kendi fikirlerini ve ürünlerini geliştirebilmeleri mümkün hâle gelecek.”

Yenilikçi yolculuğu hep beraber yürümenin önemli olduğunu hatırlatan Yazıcı, yarışmaya ilgi gösteren ve katkı sunan tüm eğitimcilere canı gönülden teşekkür ettiklerini belirtti. Yazıcı, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital materyal kategorisi olmak üzere 5 kategorideki projelerin kabul edildiği yarışmanın değerlendirme ve ödül töreni 2 Mayısta yapılacağını belirterek her kategoriden dereceye giren ilk üç, toplamda ise 15 materyalin ödüllendirileceğini kaydetti.

 17-04-201917-04-201917-04-201917-04-201917-04-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.