İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Materyal Tasarım Yarışması

1. Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması'nda ödül alan materyaller tanıtıldı.
Materyal Tasarım Yarışması

Ülkemizde eğitim ve öğretim alanında kullanılan materyal ve etkinliklere ek olarak yenilikçi, özgün, işlevsel materyal ve etkinliklerin üretilmesi, eğitimciler tarafından bilinmesi, paylaşılması ve örnek çalışmaların modellik ederek yaygınlaştırılması amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Ulusal Öğretmenler Arası Yenilikçi Öğretim Materyalleri Tasarım Yarışması düzenlendi.

Geçen sene birincisi düzenlenen yarışmamız okul öncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim ve dijital kategori olmak üzere 5 ayrı kategoride düzenlendi. Yarışmamıza 2 aylık zaman zarfında tüm Türkiye'den 4 bin 681 başvuru yapıldı. Bu başvurular, iki haftalık sürede alanında uzman 50 öğretmenimizce iki aşamalı şekilde değerlendirildi. Değerlendirme neticesinde 70 ilimizden 210 materyal tasarımı, sergi ve nihai değerlendirmeye davet edildi. Tasarımlar, alanında uzman akademisyenler, akademisyen öğretmenler ve maarif müfettişleri tarafından sergi alanında değerlendirilerek her kategoriden 1, 2 ve 3. olacak şekilde on beş öğretmenimiz ödüllendirildi.

2023 Vizyonu doğrultusundaki yarışmanın ikincisiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu sene yarışmaya özel eğitim kategorisi de eklenmiş olup salgın sebebiyle başvuru süreci 1 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatıldı.  Salgın sürecinde yarışmada ödül alan materyallerin tanıtıldığı 15 canlı yayın yapıldı. Ayrıca uzaktan eğitim sürecinde Prof. Dr. Kürşat Çağıltay ile Prof. Dr. Mustafa Sami Topçu internet, geleceğin eğitim teknolojileri, materyal tasarım süreci, tasarım odaklı düşünme ve yenilikçi yaklaşım konularını anlattılar. Uzaktan eğitim çerçevesindeki etkinliklerin kapanışı ise İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın katıldığı bir programla yapıldı.

Yine uzaktan eğitim sürecinde 39 ilçe koordinatörü ile farklı zamanlarda projeyi tanıtan seminerler ve toplantılar yapıldı.

30-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.