İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Masalcı Öğretmenler Buluştu…

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında “masalcı” öğretmenler Yıldız Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde bir araya geldi.
Masalcı Öğretmenler Buluştu…

Çocuklar için edebiyat alanında çocuk muhayyilesinin “mesel”li anlatıma olan fıtrî eğilimi çeşitli açılardan ele alınır. Bu bağlamda alanında usta masal anlatıcıları, yeni nesil anlatıcılar yetiştiriyor; masal anlatıcılığı üzerine, konferanslar, seminerler düzenleniyor ve alana çok büyük katkıda bulunan kitaplar basılıyor. Mesela Mustafa Ruhi Şirin masalların neden önemli olduğunu belirgin kıldığı Masal Atlası kitabında “Çocuklar daha çabuk inanırlar masala. Zaten çocuk dış dünyayı masal gibi algılar.” der.

Kütüphanede Hayat Var Projemizin masal odaklı toplantısında İstanbul’un farklı ilçelerinde görev yapan “masalcı” öğretmenler kendi masal serüvenlerini, aldıkları eğitimleri, kullandıkları materyalleri, yazdıkları kitapları birbirleri ile paylaşma imkânı buldular.  

Proje koordinatörü Özgür Aras Tüfek’in başkanlığındaki toplantıda 39 ilçede yapılması planlanan masal atölyeleri ile ilgili takvim oluşturuldu. Bu çerçevede tüm ilçelerde eş zamanlı masal etkinlilerinin yapılmasına karar verildi. Zira masal, kısalığı, dili ve yapısı bakımından okunmaktan ziyade dinlenen bir türdür. Ayrıca Mart ayının 16’sında yapılması planlanan “Masal Zirvesi” ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Bu zirve, masalların hem kuşaklar hem de farklı kültürler arasında akıp giden, esneyip katılaşan, evrilip yeniden kurulan dünyasını keşfetmek bakımından önemli bir adım olacak.

Kütüphanede Hayat Var Projemizin ikinci dönemdeki faaliyetleri kapsamında esası hayal olan masal kültürü çeşitli yönleriyle ele alınacak. Masal etkinlikleri ile öğrencilerimizin kendi kültürünü tanıması sağlanacak.  

Toplantıda kadim kültürümüzün yeni nesillere kazandırılması doğrultusunda okullarda masal ve farkındalık eğitimlerinin verilmesi kararlaştırıldı.  Ayrıca eğitimciler ve çocuklarla verimli zaman geçirmek isteyen herkes için ufuk çizecek olan “Masal Zirvesi” ile ilgili önemli notlar alındı.

17-02-201917-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.