İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Masal Çemberleri Genişliyor

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün masal okulu öğretmenleri, masal anlatıcılığı eğitimi verdi. 
Masal Çemberleri Genişliyor

Masal anlatma sanatı, son yıllarda giderek yaygınlaşıyor ve daha çok kişi tarafından sevilip benimseniyor. Artık çocuklar kadar yetişkinler de bu söz zanaatının çekimine kapılıyor ve masalların dünyasında vakit geçirmek istiyorlar. Okulda dersi eğlenceli hâle getirmek isteyen öğretmenler, iş arkadaşlarını ya da çalışanlarını etkilemek isteyen yöneticiler, danışanlarına masallar aracılığıyla yardımda bulunmak isteyen terapistler ya da sadece arkadaş toplantılarında sevdiklerini eğlendirmek isteyen dost canlısı kişiler hayatlarında masala daha çok yer açıyor ve bu söz sanatının inceliklerine ilgi duyuyorlar.

Masal Okulu

Ülkemizde son yıllarda masal anlatıcılığı alanında çok güzel ve sevindirici gelişmeler yaşanmaya başladı. Anlatıcıların ve bu alanda verilen eğitimlerin sayısı çoğalıyor. Masalları seven ve onlara daha yakından bakmak isteyen öğretmenlerimiz için önemli bir boşluğu olduran İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün masal okulunda masal anlatıcılığı eğitimini tamamlayan ve Bakanlığımızın Anadolu Masalları Projesi kapsamında anlatıcılık eğitimi alan 50 masalcı öğretmenimiz ilçelerimizde oluşturulan çemberlerde masalı sesin imkânlarıyla buluşturmak için yapılması gerekenler üzerinde durdular.

35 İlçe 1.073 Öğretmen

Masallar, insanlığın bilgi birikimini ve deneyimini barındırırlar. Anlatıcının dilinde gönülden gönle aktarılarak yaşar, kuşaktan kuşağa uzanabilirler. Ayrıca masal kültürü bize anlatan, dinleyen ve anlatılan arasındaki kutsal birliği gösterir. Bu düşünceden hareketle masalcı öğretmenlerimiz, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2-8 Eylül 2019 tarihleri arasındaki Mesleki Çalışma programı çerçevesinde 35 ilçemizde eğitim verdiler. Toplamda 1.073 öğretmenimize 244 saat masal anlatıcılığının incelikleri anlatıldı.

Öğretmenlerimiz bu alanda edindikleri deneyimi aktardı ve konuya ilgi duyup yeteneğini açığa çıkarmak isteyenlere denenmiş özel teknikler, pratik öneriler ve önemli tüyolar eşliğinde yol gösterdiler.

Pedagojik Anlayışın Aklı Olmak

Masal anlatıcılığının ve pedagojik anlayışın aklı olmayı hedefleyen eğitimlerde, masallara niçin gereksinim duyulduğu üzerinde duruldu. Sonra oldukça zengin, ilham verici, derin bir ruhu olan masalın çocuklara kazandırdıklarına dikkat çekildi.

Daha sonra ise geleneksel masal anlatıcılığının can bulmasına yardımcı olacak masalın iskeleti, masalların olay örgüsü konularına temas edildi.

Ardından yapılabilecek etkinlikler bahsinde deneyim ve bilgi birikimi paylaşıldı. Böylece eğitim ortamlarımızda çocuklarımızın dünyasında yeni evrenler kurabilmek için kadim kültürün imkânlarının nasıl seferber edileceği de ortaya konmuş oldu.

11-09-201911-09-201911-09-201911-09-201911-09-201911-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.