İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Masal Anlatıcılığında Anlatıcılık Becerileri Atölyesi

Erken Çocukluk Dönemi Akademisinde masal anlatıcılığında anlatıcılık becerileri atölyesi gerçekleştirildi.
Masal Anlatıcılığında Anlatıcılık Becerileri Atölyesi

Erken Çocukluk Dönemi Akademisi Anadolu masallarının yaygınlaştırılması bağlamında masal anlatıcılığına dair temel becerileri paylaşmak, öğretmenlerimizin anlatıcılık becerilerini geliştirmek amacıyla bir dizi etkinlik düzenliyor.

Hafıza, Hissiyat ve Anlam

Masal anlatıcısı, drama lideri ve aynı zamanda akademisyen olan Dursunali Emecen'le masal anlatıcılığında anlatıcılık becerileri atölyesi gerçekleştirildi. Atölyenin amacı, katılımcıların eğitimde ilk ve etkili yöntemlerden biri olan anlatıcılığın gücünü fark etmeleriydi. Atölye ayrıca sözlü kültürden faydalanabilme noktasında farkındalık oluşturmayı, eğitimde sözlü kültür ögelerinin aktif bir şekilde kullanılmasını sağlamayı ve anlatıcılık sanatını ve sözlü kültür varlığını edebî olarak sunmayı hedefliyordu.

Sözlü kültür ögesi olan masal, eğitimdeki önemi atölye katılımcıları ile paylaşıldı ve örnek masal anlatımıyla anlatıcılık becerileri uygulaması yapıldı. Atölye kapsamında, anlatı, anlatıcı ve anlatımın dünyası ana başlıkları derinlemesine incelendi.  Anlatının dünyası başlığında masalın mana ve hikmeti, kadim kültür, sisteme dair temel yapı örnek masallar ve anekdotlar eşliğinde paylaşıldı. Anlatıcının dünyası başlığında masalı anlatmak için gerekli olan becerileri barındıran, anlatıcının alet çantasına dikkat çekilerek doğal öğrenme ekosistemine vurgu yapıldı.

Toplumların Özü ve Hayalleri

Dursunali Emecen'in keşfe çıkardığı masal coğrafyasında, dijital araçlarla yapılan uygulamalara öğretmenlerimiz oldukça ilgiyle ve keyifle katıldı. Anlatıcılık becerileri için özel olarak tasarlanan eğitsel oyunlar ile etkileşimli bir ortamda masalların anlatıcı tarafının püf noktaları paylaşıldı.  

Anlatımın dünyası başlığında; es, ses, nefes üçlüsünün önemi ve masaldaki göz, söz ve öz bileşenlerine dair örnek masal paylaşımları ile ideal anlatının özellikleri pekiştirildi. 2023 Eğitim Vizyonu'nun temel politikasında yer alan her kültür kendi eğitim sistemini üretir düşüncesiyle, toplumların özü ve hayalleri olan masalların yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla planlanan ve altı hafta süren atölyede, tüm öğretmenlerimiz seçtikleri masallarını anlattılar. Atölyeye katılanların geri bildirimleri ile masal dünyasındaki yolculuk tamamlandı.

21-01-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.