İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Asya Bölge Finali

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Asya Bölge Finali Sergisi devam ediyor.
Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Asya Bölge Finali

Günümüz dünyasında bilginin, mühendislik uygulamalarının ve teknolojik tasarım ürünlerinin küresel pazarda rekabet üstünlüğü sağladığı ve ülkelerine büyük katma değerler oluşturduğu bir dönemde yaşıyoruz.  Aynı zamanda yoğun bir rekabet ortamı olan böylesi bir dünyada ülkemizin başarılı olabilmesi için AR-GE çalışmaları ve nitelikli insan kaynağımız hayati önem taşımaktadır.

TÜBİTAK, 2023 hedefleri doğrultusunda ülkemizin küresel rekabet gücünün artması için,   genç beyinlerimizin takım hâlinde çalışmalarını, toplumsal ve kültürel değerlerimizi korumalarını, bilimsel etik kurallarını göz ardı etmemelerini,  hayal gücü,  yaratıcılık,  mühendislik, problem çözme ve entelektüel becerilerini geliştirmelerini teşvik ediyor. Bu bağlamda Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasını düzenliyor.

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Asya Bölge Finali Sergisi dün açıldı. Serginin açılışına İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, TÜBİTAK İstanbul Asya Bölge Koordinatörü Sayın Doç. Dr. Oğuzhan Gündüz, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz, akademisyenler, öğrenciler ve velilerimiz katıldı.  

Çok Önemli ve Gurur Verici

Sergi, 27 Şubat 2019’a kadar Üsküdar’da bulunan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sergi Salonu’nda görülebilecek. Öğrenciler sergi boyunca danışman öğretmenleriyle hazırladıkları projelerini hem değerlendirme komitesine hem de ziyaretçilere sunacak.

Sergi ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, “Üzerinden yarım asır geçmiş olan köklü yarışmada öğrencilerimizin birbirinden değerli projeleri var. Sosyal alanda kültürel alanda olduğu gibi temel bilimler ve mühendislik alanlarında da var bu projeler. 100 faklı ekipten oluşan sergi hakikaten çok önemli ve gurur verici. Gençlerimizin bilimsel çalışmalara büyük bir tutkuyla yöneldiklerini stantları gezince bizzat şahit oldum. Bu bakımdan köklü kurumlarımızdan TÜBİTAK’ın düzenlediği yarışma öğrencilerimizin proje fikirlerinin değerlendirildiği harika bir platform. Marmara Üniversitemize ev sahipliğinden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizi, velilerimizi, okul yöneticilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi kutluyorum.” dedi.

Yarışma ve Kapsamı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın temel amacı gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmelerine katkıda bulunmaktır.

Öğrenciler yarışmaya biyoloji, fizik, kimya, matematik, coğrafya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı, yazılım ve teknolojik tasarım alanlarında hazırladıkları özgün projeler ile başvurabiliyor. Projeler özgünlük, yenilikçilik, yararlılık (örneğin ekonomik, sosyal), uygulanabilirlik, özümseme ve hâkimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi kıstaslara göre değerlendiriliyor. Yarışmaya Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde öğrenim gören tüm lise öğrencileri katılabiliyor.

Bu yıl 50. düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın başvuruları 20 Aralık 2018 - 04 Ocak 2019 tarihleri arasında yapıldı. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması bölge ve final olmak üzere iki aşamada gerçekleştiriliyor. Türkiye genelinde Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Konya, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere on iki merkezde düzenlenen bölge yarışmalarında birincilik ödülü alan projeler final yarışmasına katılmaya hak kazanıyor.

Final yarışmasında her alanda ulusal dereceye giren öğrenciler derece aldıkları alanla ilgili bölümleri seçmeleri durumunda üniversite sınavına girecekleri ilk yıl ve bir defaya mahsus olmak üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanabiliyor. Ayrıca final yarışmasına katılan projeler arasından seçilenler TÜBİTAK tarafından uluslararası proje yarışmalarına gönderiliyor.

727-02-201927-02-201927-02-201927-02-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.