İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS, TYT ve AYT Sınav Destek Çalışması

Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize sınav desteği çalışması başlatıldı.
LGS, TYT ve AYT Sınav Destek Çalışması

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime geçilmesinin ardından çocukların  motivasyonunun kaybolmaması için çok önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Bu çerçevede İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün anne baba yoksunu öğrencilere yönelik  Umudum Öğretmenim Projesi kapsamındaki 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize sınav destek çalışması yapılıyor.

İlham Veren Yeni Uygulamalar

Sınava hazırlanan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için büyük gayret sarf ettiklerine işaret eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Küresel koronavirüs salgını süreci bizi proje etkinliklerimizden tümüyle uzaklaştırmadı. Hatta bu süreçte eğitim için ilham veren yeni uygulamalar devreye girdi.  Bu dönemde meslektaşlarım gerçekten büyük bir özveriyle çalışıyorlar. Adeta her yer okula ve sınıfa dönüştü.  Sayın Bakanımızın deyimiyle 'Uzaklaştıkça yakınlaşıyoruz diyerek farklı beceriler kazanma fırsatımız oldu.' Çocuklarımızın daima yanlarında oldular, velilerimizle irtibatı hiç koparmadılar. Çocuklarımızın eksiğinin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Elde ettiğimiz sonuçlar, gerçekten mutluluk verici. Bu sürecin bir parçasını oluşturan sınav desteği çalışmasıyla öğretmenlerimiz,  eğitim öğretimin sınıflarda devam ettiği duygusunu ve ortamını oluşturarak sınava hazırlanan öğrencilerimizin motivasyonunu yüksek tutacaklar. Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında çalışmalar yürüten öğretmenlerimizin çok istekli ve arzulu olduklarını gördük. Doğrusu bundan da mutluluk duyuyorum. Çalışmaya emek veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum." Dedi.

Destek Çalışması Süreci

Destek çalışması kapsamında öncelikle tüm ilçelerimizdeki Umudum Öğretmenim Projesi kapsamındaki öğrencilerden 8. ve 12. sınıf öğrencileri listelendi. Bu listeler ilçe millî eğitim müdürlüklerine ve koordinatörlere elektronik postayla ulaştırıldı. Listedeki öğrenciler ile belirlenen rehber öğretmenlerimiz telefon görüşmeleri yaparak süreçleri yakından takip edecek. Sınava hazırlanan öğrencilerimizi genel tekrar yapmaya yönlendirecekler. 

Öğrencilerin pandemi sürecindeki sıkıntıları göz önüne alınarak şayet ihtiyaç duyuluyorsa motivasyon görüşmeleri gerçekleştirilecek. Öğrencilerimizin tamamladığı konuları unutmamak için mutlaka soru çözümlerine zaman ayırmaları gerektiği üzerinde durularak haftalık çözdükleri soru sayısı ve deneme sınavları takip edilecek. Bunların yanı sıra öğrencilerimizin ihtiyaç duydukları akademik destek konusunda bilgi alarak gerekli yönlendirmeler yapılacak.  Günlük rutinlerini tekrardan düzenlemeleri için rehberlik edilecek.

Yeni Nesil Sorular

Öğrencilerin Türkiye'de uzaktan eğitimin merkezi haline gelen TRT EBA TV ile EBA derslerini takip etmeleri sağlanacak.  Yeni nesil sorular ve onlarca kaynak kitap barındıran, ayrıca öğrencilerin ihtiyacına göre akıllı yönlendirme sistemiyle hedeflerine ilerlemelerini sağlayan Akademik Destek Sistemini takip etmeleri için gerekli yönlendirmeler yapılacak.  Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü Soru Oluşturma ve Geliştirme Daire Başkanlığının yayımladığı ve öğrencilerin birinci döneme ait derslerini gözden geçirmelerine destek sunan çalışmalar takip edilecek. Bu kapsamdaki LGS örnek sorularıyla, lise öğrencilerine yönelik destek paketlerinde yer alan soruların çözülüp çözülmediği kontrol edilecek, yapılması için gerekli rehberlik sağlanacak.

 Her şeyin başı sağlık anlayışıyla hareket edilecek ve süreçten kaynaklı kaygı, stres ve motivasyon bozukluğunun azaltılması için gerekli destekler sağlanacak. Böylece öğrencilerimiz eksiklerini daha iyi görme ve telafi etme imkânı bulacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.