İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kütüphaneler Haftası

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Kütüphaneler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Kütüphaneler Haftası

İnsanı diğer varlıklardan ayıran en temel özellik, düşünerek bilgi üretebilme ve anlamlandırabilme becerisidir. İnsanlığın kültür tarihinde kalıcı bilgi aktarımının sürekliliğinin sağlanabilmesi ancak yazıyla olmuş; toplumlar için paha biçilmez değerdeki birikimler, her geçen gün artmıştır.

Yazılı bilgiyi aktarmanın en az bilgiyi oluşturmak kadar önemli olduğunu biliyoruz. Tüm medeniyetler bilgi birikimlerini kuşaktan kuşağa ancak kütüphaneler sayesinde aktarabilmiştir. Bu bakımdan kütüphaneler, bireylerin hayatının tam merkezinde yer alan toplumsal yaşam alanlarıdır. İnsanlığın yüzyıllardan ve sözlerden süzülüp gelen ortak hafızasıdır. Bizim kültür ve medeniyet tarihimizde de kütüphaneler, bilgi ve kültür hazinesi olarak gelişmemize büyük bir katkı sunmuştur. Medeniyet şehrimiz İstanbul’un aynı zamanda kütüphaneler şehri olmasının altında da bu tarihsel birikim yatar.

Zamana ve kültüre açılan kütüphaneler, üniversitelerden halk kütüphanelerine, kişisel kütüphanelerden internetteki kütüphanelere değin uzanıyor. Şehrimizde zengin kütüphanelerin yanı sıra, okullarımızın büyük çoğunluğunun birer kütüphanesi bulunmaktadır. Diğer taraftan daha küçük çaplı da olsa sınıf kitaplıklarımız, güçlü yarınlarımızı şekillendirecek olan çocuk ve gençlerimize gerçek okurluğun ve yazılı kültürün değerini fark ettirmektedir. 

Okuyan ve kütüphane kullanan bireylerin daha nitelikli, duyarlı ve yaratıcı olacağını biliyoruz. Hiç şüphesiz kültürel kalkınmanın olmazsa olmaz unsurlarının başında kitaplarla dolu yaşayan kütüphaneler gelir. Bunun için eğitim ortamlarımızın daha nitelikli hâle gelmesi için sözün saklayıcısı ve kitabın koruyucusu kütüphaneler yakından takip edilmelidir. Kitaplarla, dergilerle ve diğer unsurlarla sürekli zenginleştirilmelidir. Öğrencilerimiz, yeni etkinlik ve stratejilerle edebiyatın, tarihin ve bilimin dünyasıyla tanıştırılmalıdır. Onlar ancak bu sayede, okuma kültürü edinebilecek, dahası müşterek kültür ve bilgi birikimimiz öğrencilerimize bihakkın ulaştırılabilecektir. 

Okuma kültürü ve kütüphanelerin geliştirilmesi için büyük bir çaba harcıyoruz. Alternatif okuma seçenekleri sunan, taşınılabilir raflarıyla, ahşap ve kumaş malzemelerle kaplanmış duvarları başta olmak üzere birçok özelliğiyle dikkat çeken zenginleştirilmiş kütüphanelerimiz bu bağlamda her geçen gün bir adım daha öne çıkıyor. Unutulmamalıdır ki, öğrencilerimizin zengin hayallerin peşinde koşabilmeleri, birbirleriyle, sorumlu oldukları çevreyle, medeniyetimizin izleriyle ve hayatla güçlü bağlar kurmaları yazılı kültürel birikimle mümkün olur. Zira engin hayal gücüyle kitaplar, insanın dışındaki dünyayı tanımasını ve ufkunu geliştirmesini sağlayan dostluk köprüleri inşa eder. 

Bizleri bütün çağların, bütün ülkelerin ölümsüzleri ile buluşturan kütüphanelere duyulan sevginin öğrenilmesine katkı sunan Kütüphaneler Haftamızı canı gönülden kutluyorum.                                                                                                                                                         

 

                                                                                                                                      Levent YAZICI

                                                                                                                             İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.