İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kısa Hikâye Yarışması

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, "Mars'ta Hayat" konulu kısa hikâye yarışması ödül törenine katıldı.
Kısa Hikâye Yarışması

Millî Eğitim Bakanlığı'mızla Bilge Çocukdergisinin "Mars'ta Hayat" konulu kısa hikâye yarışması ödül töreni, İstanbul Tema Park'ta yapıldı. Ödül törenine, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Eyüpsultan Belediye Başkanı Sayın Deniz Köken, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Albayrak Grubu Başkanvekili Sayın Nuri Albayrak ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. 

Türkiye'nin Geleceği için Heyecanlanmak

Törende konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, çocukların olduğu yerde sadece çocukların konuşması gerektiğini söyledi. "Biz burada Türkiye'nin geleceği için varız, biz burada sizler için varız, biz burada bu topraklar için varız, kendi değerlerimiz için varız." diyen Bakan Selçuk, öğrencilere yönelik şunları söyledi: 

"Bugün bir dergiyle hepinizin Mars'la ilgili bir hikâye yarışmasına katılıyor olması aslında niye umutlanmamız, heyecanlanmamız gerektiğini gayet güzel açıklıyor. Sizin buradaki faaliyetleriniz içerisinde bulunmaktan son derece memnunum. Bunların sayısı artarak devam edecek. Yeter ki sizler bu ülkeye sahip çıkın. Yeter ki sizler okullarınızda, derslerinizde Türkiye'nin geleceği için heyecanlanın."

Sosyal Sorumluluk Projesi

Albayrak Grubu Üst Yöneticisi Sayın Ömer Bolat ise çocuğun yetiştirilmesinin, önce anne babaların sonra eğitim camiasının, daha sonra ise devletin ve ülkenin sorumluluğunda olduğunu ifade etti. Bolat, bu halkada kopukluk olmaması gerektiğini belirterek, "Albayrak Medya Grubunun hayatın her alanına dokunan yayın organları var. Amacımız ülkemize her alanda hizmet etmektir. Bizim için bu bir yarışma değil sosyal sorumluluk projesidir." diye konuştu.

Türkiye'de hikâyeciliğin ve hikâye yazarlığının gelişimine katkı vermeye çalıştıklarını belirten Bilge Çocukve Bilge Minikdergileri Genel Yayın Yönetmeni Sayın Osman Turhan da dijital çağda dergi çıkarmanın zorluğunu anlatarak, çocuklar ve ebeveynlerden aldıkları destekle 2016 yılından bu yana 38. sayıya ulaştıklarını kaydetti. Turhan,"Yarışmaya binlerce başvuru aldık. Jürimiz, hikâyeleri değerlendirdi ve ilk 3'ü seçti. Bu etkinlikle yeteneği olan çocukları ortaokul çağında keşfetmeyi amaçlıyoruz." şeklinde konuştu.

Yarışma ve Ödüller

Türkiye genelinde ortaokul öğrencilerinin başvurabildiği "Mars'ta Hayat Hikâye Yarışması"na yapılan binlerce başvuru arasından dereceye giren ilk üç hikâye ödüle layık görüldü. Yedi hikâye de mansiyon ödülüne hak kazandı. Yarışmaya başvurular 2 Mayıs-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında alınmıştı. 

Jüri değerlendirmesinin ardından dereceye giren hikâyeler şöyle sıralandı:Birinciliği Elazığ Cumhuriyet Ortaokulu'ndan Yusuf Çağrı Gürel, ikinciliği Kahramanmaraş Gazi Ortaokulu'ndan Didem Ülkü Demirci, üçüncülüğü ise Konya İhsan Kabadayı Ortaokulu'ndan Nezaket Sena Öngüner kazandı.Binlerce öğrencinin katıldığı yarışmada ilk 3'e giren öğrencilere ödüllerini Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk verdi. 

Yarışmaya başvuran tüm hikâyeler kitaplaştırılarak Bilge Çocukdergisi tarafından okuyucularla buluşturulacak.

Ödül töreni sonrası binlerce çocuk Tema Park'ta oyun alanlarında eğlendi.

28-09-201928-09-201928-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.