İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Keşiflerle Dolu Bir Serüven

Çocuk Sanat Festivali, bugün İstanbul Zorlu Center Performans Sanatları Merkezinde başladı.
Keşiflerle Dolu Bir Serüven

Çocuk Sanat Festivali 3-15 yaş arası çocukları sanat ile buluşturmayı hedefliyor. Festival kapsamında yapılacak birçok atölye ile çocukların el becerileri, özgüvenleri, bedensel ve fiziksel gelişimlerini arttırmak ve topluma faydalı bir birey olmaları amaçlanmaktadır. Bu festival ile sanatın sadece tek bir yönü değil, şehir hayatında kaçırılan değerlerin de hatırlanması ana merkezdedir. Resimden müziğe, mozaikten dramaya, animasyondan karikatüre, fotoğrafçılıktan uçurtma yapımına, dijital sanattan kodlamaya kadar geniş yelpazede atölyeler oluşturulacak.

Sanatçılar ve Atölyeler

Bu atölyelere ek olarak tohumdan toprağa, hayvandan bitkiye doğa sevgisini sanat ile bağdaştırıp çocuklara çeşitli deneyimler kazandırmak amaçlanmaktadır. Sanat ile daha önce buluşmuş̧ olan çocuklar ise bu festivalde konusunun uzmanı sanatçılar ile buluşup, söyleşilere katılma fırsatı yakalayacaklardır.  Görme, işitme ve bedensel engelli çocuklar için beden perküsyonu, atölyeler ve film gösterimleri gibi farklı dallardaki etkinliklerle “her” çocuğa dokunmayı, bütün duyguların ve sanatın özel olduğunun vurgulanması hedeflenmektedir.

Tiyatroların, sinema gösterimlerinin, müzikallerin de olduğu Çocuk Sanat Festivali,  bugün İstanbul Zorlu Center Performans Sanatları Merkezinde başladı. Açılışa Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Sayın Kemal Varın Numanoğlu,  Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Mehmet Bölücek, Vali Yardımcımız Ahmet Hamdi Usta, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, yetkililer ve öğrencilerimiz katıldı.

Renklerle Hayalimdeki Dünya

İstanbul Valiliğimizin Biz Anadoluyuz Projesi kapsamındaki yarışması sonucunda birinci olan öğrenciler ve öğretmenleri 31 Ocak- 03 Şubat 2019 tarihleri arasında İstanbul’da bulunacak ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki Çocuk Sanat Festivali’ne katılarak, başarılı sanatçılarla birlikte atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

Bilindiği üzere Millî Eğitim Bakanlığı, İstanbul Valiliği arasında Bakanlığımıza bağlı resmî okullarda öğrenim gören öğrencilerin sanata yönelik yeteneklerinin ortaya çıkarılması, duygu ve düşüncelerini sanat yoluyla ifade edebilmesi, özgüven ve sorumluluklarının artırılması amacıyla 28 Kasım 2018 tarihinde kültür sanat iş birliği protokolü imzaladı.

Protokol uyarınca Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan 23 ilimizde Bakanlığımıza bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrenciler arasında “Renklerle Hayalimdeki Dünya” temalı resim yarışması düzenlendi.  

Ahşap Oyuncak Projesi

Çocuk Sanat Festivalinde ayrıca Millî Eğitim Bakanlığımız standında Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda yürütülen Ahşap Oyuncak Projesi kapsamında öğrenciler tarafından tasarımı ve üretimi yapılan ahşap oyuncaklar sergilenecek ve ziyarete gelen öğrencilere atölye çalışmaları yaptırılacak. Standımızda robotik ve kodlama, taş boyama ve bez bebek atölyeleri de yer bulacaktır.

Çocuk Sanat Festivali, 4 gün boyunca saat 10.00 - 19.30 arası gerçekleşecek.

 

31-01-201931-01-201931-01-201931-01-2019 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.