İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KAPSAYICI EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER

Ekim ayının down sendromu farkındalık ayı olması sebebiyle İstanbul Öğretmen Akademileri Özel Eğitim Akademisi ve Türkiye Down Sendromu Derneği iş birliğiyle bir dizi seminer düzenlendi.
KAPSAYICI EĞİTİMDE İYİ ÖRNEKLER

Kapsayıcılık odaklı seminere İtalya'dan katılan Nicola Tagliani ile İtalya'dan kapsayıcı örnekleri üzerine oldu. Seminer İtalya-Türkçe çeviri desteği ile gerçekleşti. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği seminerde İtalya'daki kapsayıcı örnekler, bireyselleştirilmiş eğitim programları, uyarlamalar ve düzenlemeler üzerine duruldu. Nicola Tagliani İtalya'daki gözlemevi üyesi olarak gözlem ve görüşlerini ve ayrıca iyi örnekleri aktardı. Kapsayıcılık ile ilgili nasıl bir yol haritası çizdiklerini aktaran Tagliani iyi örneklerin iyi bir modelleme olduğuna dikkat çekti. 

Ülkemizde de son zamanlarda önem verdiğimiz konu özel gereksinimli öğrencilerin kaynaştırma eğitimlerine en iyi şekilde devam etmeleridir. Özellikle kapsayıcı eğitim 2023 Eğitim Vizyonumuz ile birlikte öne çıkmaktadır. Bu kapsamda iyi örnekler ve modellemeler uygulamalarımız bakımından anlamlı olmaktadır. Öğretmenlerimizin modellere ulaşmaları ve okullarında uygulamaya geçmeleri bu anlamda önemlidir. Başka ülkelerin bu kapsayıcılık ile ilgili çalışmaları bizleri daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

Kapsayıcılık odaklı seminerde öğretmenlerimiz özellikle mezun olunduktan sonraki istihdam süreçlerini dâhil birçok konuda bilgi sahibi oldular. 

25-10-202125-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.