İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İyiye, Doğruya ve Güzele Doğru

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü programı duygulu ve renkli anlara sahne oldu.
İyiye, Doğruya ve Güzele Doğru

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları Taksim Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başladı.  Ardından Harbiye´deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü için bir kutlama programı düzenlendi. Törene İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ve öğretmenler katıldı. Törende öğretmenler ve öğrenciler tarafından hazırlanan “Buluşma” draması sergilendi.

 Emekli öğretmenimiz Füsun Yüksel’in konuşmasını, 15 Temmuz Şehidi Prof. Dr. İlhan Varank’ın eşi Saadet Varank’ın konuşması takip etti. Erol Sayan şarkıları eşliğinde öğretmen ve öğrenci düetleri büyük alkış aldı. Konser işaret diliyle de 2 öğretmenimiz tarafından aktarıldı. Konserin ardından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinin hazırladığı halk oyunları gösterisi ise renkli anlara sahne oldu.

Öğretmenlik Ders Saatleri ile Sınırlı Değil

İlk olarak konuşma yapan Füsun Yüksel, öğretmenliğin önemine dikkat çekerek, “Öğretmen olmak benim çocukluk hayalimdi. Göreve ilk başladığım günden son güne kadar her zaman okuluma aynı şevk ve heyecanla gittim. Çalıştığım yıllar içinde de o ilk günün heyecanını hiçbir zaman kaybetmedim. Öğretmenlik yalnızca ders saatleri ile sınırlı kalmayıp gün boyu devam eden bir meslektir.” dedi.

Ardından 15 Temmuz Şehidimiz Prof. Dr. İlhan Varank’ın eşi Saadet Varank duygu ve düşüncelerini paylaştı. Varank, eşinin çok iyi bir baba, eş ve öğretmen olduğunu ifade ederken duygu dolu anlar yaşandı.

Törende konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, öğretmenliğin önemini belirterek, şöyle devam etti: “Benim diyen herkeste emeği olan eli öpülesi öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum. Aileleri ve sevdikleriyle mutlu, sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.”

Usta, öğretmenler öğretmenliğin okul içinde sınırlı kalmadığı, öğrencilerin hayatlarına bir rehber ve örnek yol olduğunu ifade ederek, “Öğrencilerin pasif bilgi yüklenici konumundan çıkmaları, sorular sormaları, sorgulamaları ve soruşturmayı sürdürmelerini sağlamak bakımından öğretmenlerimiz geleceğimizi bugünden başlayarak inşa ediyorlar.” dedi.

2023 Vizyonu Doğrultusunda

İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, yaptığı konuşmada öğretmenlerin eğitim sistemimizin temel sütunu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Görevi başında şehit olanlar ile afetlerde, kazalarda kaybettiklerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Görevlerini mesuliyet şuuruyla yerine getirmiş, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmiş, bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize de sağlıklı ve huzurlu uzun ömürler diliyorum. Bu duygularla bir kez daha 24 Kasım Öğretmenler Günümüzü canı gönülden kutluyorum. Hep birlikte iyiye, doğruya ve güzele doğru yürüdüğümüz meslektaşlarıma sevgilerimi, saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum.”

Eğitim süreçlerindeki değişmelere dikkat çeken Yazıcı, “Yeni nesillerin, eğitim dönemlerini en etkili şekilde geçirmeleri için İl Müdürlüğü olarak, öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki gelişimlerine destek oluyoruz. 2023 Vizyonu doğrultusunda hedeflerimize ulaşmak için hep birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un kutlama mesajlarının da okunduğu İl Müdürlüğümüzün Öğretmenler Günü Programında, İslam bilimler tarihi alanında bizlere rehber olarak hayat hikâyesi kalan merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocamız anıları ile yâd edilirken, hediyesi temsilen öğrencisine takdim edildi. Programda, emektar öğretmenlerimize hediyeleri sunulurken öğretmenler gününün anlam ve önemine dair yarışmalarda dereceye giren geleceğin umudu öğrencilerimiz de hediyelerini aldı.

Müdürlüğümüzün Öğretmenler Günü programı mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yeminiyle ve Cumhuriyet Öğretmenleri Diploma Sergisinin açılışı ile tören sona erdi.

25-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-201825-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.