İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İyi Yönetim İlkeleri Ödül Töreni

Liselerarası kamu hizmetlerinde iyi yönetim ilkeleri ve ombudsmanlığın rolü konulu yarışmanın ödül töreni yapıldı.
İyi Yönetim İlkeleri Ödül Töreni

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle ortaklaşa yürütülen faaliyetler çerçevesinde düzenlediği liselerarası "Kamu Hizmetlerinde İyi Yönetim İlkeleri ve Ombudsmanlığın Rolü" konulu yarışmanın ödül töreni yapıldı.

Vatandaşla devletin kucaklaşmasında köprü vazifesine sahip ombudsmanlık kurumu tarafından düzenlenen yarışma gençlere iyi yönetim ilkelerini anlatmayı amaçlıyor. "Gençler Ombudsmanlıkla Tanışıyor" sloganıyla yola çıkıldı. Bu hak arama kurumuna sahip çıkılması için yarışmalar düzenlendi.Yarışmalar kamu hizmetlerinde iyi yönetim ilkelerini benimsemeyi amaçlıyor. Kökleri kendi kültürümüze ve medeniyetimize dayanan Kamu Denetçiliği Kurumu'nu liseli gençlerin tanıması ve bu hak arama kurumuna sahip çıkmaları için liselerdeki faaliyetler arttırılarak sürdürülüyor.

Yarışmanın Amacı

Geçtiğimiz yıl Ankara'da gençliğin "Hak Arama Kültürü ve Ombudsmanlık" konulu yarışma düzenlendi. Bu yıl da İstanbul'daki liseli gençlere kamu hizmetlerinde iyi yönetim ilkelerini öğretmeyi amaçlayarak İstanbul'daki tüm liselerin katılımını amaçlayan yarışma düzenlendi. Yarışmaya katılan öğrenciler, kamu hizmetlerinde nezaket ve ombudsmanlığın rolü, kamu hizmetlerinde şeffaflık ve ombudsmanlığın rolü ile kamu hizmetlerinde ayrımcılık yapılmaması ve ombudsmanlığın rolü olmak üzere üç farklı konuda yarıştı.

Yarışmanın amacı lise çağındaki gençlerin idareden hizmet beklentilerinin standartlarını yükseltmek, onlara iyi yönetim için gerekli olan temel ilkeleri ve idarenin bu ilkelere göre hareket etmeleri gerektiğini öğretmektir.

Kamu Denetçiliği Kurumunun gençler arasında tanınmasını ve bilinmesini sağlayarak gençlerin Ombudsmanlık ile iyi yönetim arasındaki ilişkiyi kurmalarına yardımcı olmaktır. Ombudsmanlığın insanların hak arama yollarından biri olduğunu ve kamu hizmetlerinde kalitenin artırılması için Ombudsmanlığın önemli olduğu bilincini yerleştirmektir.  Ayrıca alanlarında yetenekli olan öğrencilerin belirlenmesine ve kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktır.

Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki töreneTürkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Türkiye İstanbul Valisi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Ali Yerlikaya, Türkiye Ombudsmanı Sayın Şeref Malkoç, Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan Aydın, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Sorunları Çözmek

Tören, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından "Kamu Hizmetlerinde İyi Yönetim İlkeleri ve Ombudsmanlık" konulu yarışmanın başlangıcından bugüne kadarki süreçlerini anlatan kısa film gösterimi ile başladı.

Törende konuşan Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç, "Bu programın gerçekleşmesinde kurumdaki denetçi arkadaşlarımızın çok büyük emek ve katkıları oldu. Sayın Valimize, değerli İl Millî Eğitim Müdürümüze ve ilçelerdeki Millî Eğitim Müdürlerine, Okul Müdürlerimize, beraber çalıştığı arkadaşlara, öğrencileri bu yarışmaya teşvik eden öğretmenlerimize ve velilere huzurunuzda tekrar teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar." şeklinde konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun vatandaşla devlet arasında yaşanan sorunları çözmek için var olduğunu ifade eden Malkoç, "Ombudsmanlık Türkiye'de çok yeni bir kurum, henüz 6. yılında. Kökleri elbette var ancak bizim anladığımız manada şekillenmesi çok yeni. Ancak basındaki arkadaşlar tanıttıkça vatandaşlarımız bizi seviyor. Sevdikçe şikâyetler artıyor ve biz bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Bize gelen şikâyetlerde aklınıza gelen her alanda kamu hizmeti veren tüm kurumların eylem tutum ve davranışları bize şikâyet olarak geliyor. Gelen talepleri avukat masrafı olmadan hiçbir ücret talep etmeden idareyle görüşüp dostane çözüyoruz." dedi.

Gençler Geleceğimizdir

Programda konuşma yapan Vali Yerlikaya, "Ramazan'ın artık son günlerine girdik. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonunda ebedi azaptan inşallah hep birlikte kurtuluşa vesile olarak bayram sevincini kucaklayacağımız bayram sevincine az kaldı. Şimdiden Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

Vali Yerlikaya konuşmasında "Hüner bir şehri bünyâd etmektir; reâyâ yani milletin gönlünü ihya etmektir. Aslında biz İstanbul'u askeri olarak fethetmeden önce fethetmiştik. İstanbul'un fetihten önceki milleti; kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığını yeğleriz, dediler. Şehrin idaresi, ülkenin idaresi her şeyden önce gönüllerin ihyası, her noktada imarından geçiyor." dedi.

"Bize emanet edileni en güzel şekilde geleceğe aktarmak en büyük mesuliyetimiz." diyen Vali Yerlikaya, gençlere seslenerek, "Bu medeniyetin temsilcileri olarak sizler de gelecekte çok hayırlı hizmetlere vesile olacaksınız. En güzel mevkilerde bu ülkeye ve milletimize hizmet fırsatı bulacaksınız." ifadelerini kullandı.

Eski Meclis Başkanıİsmail Kahraman, "Ombudsmanlığın tarihi eski ama kabulü yeni. Ombudsmanları Türkiye Büyük Millet Meclisi seçer. Başkanını da Türkiye Büyük Millet Meclisi seçer. Yani millî hâkimiyetin temsil yerinde seçilen kişilerdirler. Dolayısıyla mecliste irintileri bu noktadan var, ama bağlı değildirler" dedi.

Yarışma Ödülleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki özel okullar dâhil tüm lise ve dengi okullardaki öğrencileri kapsayan yarışma kompozisyon, resim veya dijital resim, sloganlı afiş tasarımı ve kısa film veya animasyon olmak üzere dört kategoride yapıldı. Yarışmaya katılan lise ve dengi okullardaki öğrencilerimizden birinciler 5'er bin, ikinciler 3'er bin, üçüncüler 2'şer bin ve teşvik kapsamındakiler ise biner lira ödül aldı.

Tören sonunda yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve toplu aile fotoğrafı çekildi. Ödül alan öğrencilerimiz ise şöyle sıralandı:

İLÇE OKUL ADI DERECE ÖĞRENCİ İSİM KATEGORİ
BAĞCILAR ÖZEL BİRİKİM HAYAT FEN LİSESİ BİRİNCİ MEHMET ALP TEZER RESİM VEYA DİJİTAL RESİM
SULTANBEYLİ ÖZEL SULTANBEYLİ  KÜLTÜR TEMEL LİSESİ İKİNCİ ALEYNA GÜRLÜK RESİM VEYA DİJİTAL RESİM
KAĞITHANE Ekrem Cevahir Anadolu İmam Hatip Lisesi ÜÇÜNCÜ SEYİT ESEN RESİM VEYA DİJİTAL RESİM
GAZİOSMANPAŞA Mevlana Anadolu Lisesi TEŞVİK EGEHAN ÖZDEMİR RESİM VEYA DİJİTAL RESİM
BEYKOZ ÖZEL NUN ANADOLU LİSESİ TEŞVİK RÜMEYSA GÜNEL RESİM VEYA DİJİTAL RESİM
ATAŞEHİR Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi TEŞVİK İREM GEMİCİ RESİM VEYA DİJİTAL RESİM
FATİH Cağaloğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi BİRİNCİ ELİF YILMAZ SLOGANLI AFİŞ
KÜÇÜKÇEKMECE ÖZEL TEMA PARK BAHÇEŞEHİR KOLEJİ  İKİNCİ F.SENA BAŞTAN SLOGANLI AFİŞ
FATİH Çemberlitaş Anadolu Lisesi ÜÇÜNCÜ NUR ERŞAN ÖZ SLOGANLI AFİŞ
GÜNGÖREN Güngören İstanbul Ticaret Odası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi TEŞVİK SEVDE SENA GÜREL SLOGANLI AFİŞ
KARTAL Fatin Rüştü Zorlu Anadolu Lisesi TEŞVİK AYŞE SİNCAP SLOGANLI AFİŞ
FATİH Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TEŞVİK ŞEVVAL GÜLDÜ SLOGANLI AFİŞ
BÜYÜKÇEKMECE Tepekent Borsa İstanbul Anadolu Lisesi BİRİNCİ EREN GİDİŞ KISA FİLM VE ANİMASYON
KADIKÖY Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi İKİNCİ MELİS ÇELİK KISA FİLM VE ANİMASYON
ARNAVUTKÖY Borsa İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi ÜÇÜNCÜ TAYYİP KOCAOĞLU KISA FİLM VE ANİMASYON
MALTEPE Halit Armay Anadolu Lisesi TEŞVİK DİLARA KUYANÇ KISA FİLM VE ANİMASYON
MALTEPE E.C.A  Elginkan Anadolu Lisesi TEŞVİK ERAY DENKCİ KISA FİLM VE ANİMASYON
ÜMRANİYE ÖZEL ANABİLİM ANADOLU LİSESİ TEŞVİK YİĞİT BATUK KISA FİLM VE ANİMASYON
GAZİOSMANPAŞA Küçükkoy Anadolu İmam Hatip Lisesi BİRİNCİ ŞEYMA KURT KOMPOZİSYON
ATAŞEHİR Ataşehir Rotary Anadolu Lisesi İKİNCİ ŞURA SELİMEFENDİOĞLU KOMPOZİSYON
ÇATALCA Çatalca Çok Programlı Anadolu Lisesi ÜÇÜNCÜ EMRE ÇEPNİ KOMPOZİSYON
MALTEPE Kadir Has Anadolu Lisesi TEŞVİK İSMAİL HAKKI BAYER KOMPOZİSYON
BAĞCILAR Bağcılar Aydın Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TEŞVİK MERVE NUR BEKAR KOMPOZİSYON
KARTAL Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi TEŞVİK MUSTAFA ÖZGÖR KOMPOZİSYON

 

31-05-201931-05-201931-05-201931-05-201931-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.