İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İTÜ Meslek Lisesi Öğrenci Sempozyumu

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Uluslararası Çevre Bilim ve Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu düzenledi.
İTÜ Meslek Lisesi Öğrenci Sempozyumu

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Uluslararası Çevre Bilim ve Mühendislik Araştırmaları Sempozyumunda bir araya gelerek çeşitli illerin hava verilerine ilişkin hazırladıkları akademik çalışmaları sundu.

Eğitimi bir ekosistem olarak gören İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri küresel bir sorun olan hava kirliliği konusunda yaptıkları araştırmalarını makale hâline getirerek ilk akademik deneyimlerini kazandılar. Sunum dili İngilizce olan çalışma kapsamında bilişim, elektrik-elektronik ve denizcilik alanından birer öğrencinin katılımıyla takımlar oluşturdular. Her takıma bir öğretmen, üniversiteden bir abi veya abla ve çevre konularında araştırmaları bulunan bir akademisyen eklendi.

Çağın ve Geleceğin Becerileri

Öğrencilerimizin, akademik araştırmalarını başkalarıyla paylaşma konusunda birinci elden tecrübe edinme fırsatı sunan sempozyumun açılış konuşmasını İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı yaptı.

Sempozyumun önemini vurgulayan Yazıcı, insanlığın sorunların ele alındığı sempozyumun öğrencilerimizin yaşadığımız dünyanın sorunlarına duyarlı olmalarını sağladığını belirtti. Çağın ve geleceğin becerileriyle donanmanın önemli olduğunu anımsatan Yazıcı İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ailesi ile birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin çok iyi başlangıç yaptığını ve çalışmalarına her gün yenisini ekleyerek farklı bir boyut kazandırarak ilerlediğini kaydetti.

İlk öğrencilerin hiç bir zaman unutulmayacağını dile getiren Yazıcı, öğrencilerin erken yaşlarda insanlığa ait sorunlara duyarlı olmasının ve çözümüne yönelik çalışmalar yapmasının ileride de devam edeceğine inandığını vurguladı. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde mesleki ve teknik eğitimin gelişim yolculuğunu sürdürdüğünü ifade eden Yazıcı, öğrenci, öğretmen ve veliler ile yönetimin iş birliğiyle böylesine değerli bir çalışmada bir araya gelen herkese teşekkür etti.

Uzmanlık, Disiplin ve Bilimsel Araştırma

Sempozyumu değerlendiren okul müdürümüz Sayın Prof. Dr. Hüseyin Toros öğrencilerimizin araştırma, beraber çalışma kültürü kazanmaları ve birlikte bir ürün ortaya çıkarmaları için sempozyum düzenlediklerini söyledi. Öğrencilerin sunumlarının İngilizce yapıldığı, isteyen takımların çalışmalarının uluslararası dergilerde yayınlanacakları ifade edildi.

Sempozyumun İstanbul yürütme kurulundan Sayın Prof. Dr. Şükrü Dursun ise salgın sürecinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hocalarının öğrencilerini yüksek disiplin içinde hazırlayarak bilimsel araştırma yeteneği kazandırdıklarını kaydetti. Öğrencilerin büyük bir gayretle hazırladıkları bilimsel çalışmalarını kendilerine güvenerek sunduklarını ifade eden Dursun, ülkemiz açısından kıvanç duyulacak etkinliğe katkı sunan herkese teşekkür etti.

Çoklu Beceriler

Bilimsel makale yazma sürecine değinen İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Sayın Hande Yalınateş Koşar, sempozyumun öğrencilerin araştırma teknikleri, bilgiye erişim ve bilgiyi kullanma becerilerini geliştirdiğini kaydetti.

İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Sayın Gamze Kavak Coşan ise İngilizce konuşma becerisinin çocuklarımıza sunacağı kazanımların önemli olduğunu belirtti.

Takımların bilimsel makale hazırlamaları konusunda katkı sağlayan İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Uğur Özalp sempozyumun öğrencilere araştırma yöntemlerine ilişkin bilgi kazandırmanın yanında İngilizce yazma becerilerine de katkı sağladığını dile getirdi.

Takımların bilimsel makale hazırlamaları konusunda katkı sağlayan İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Zeynep Feriha Ünal makale yazma sürecinin öğrencilerin kendini ifade etme, derin araştırma ve takım içi çalışma yeteneklerini geliştirdiğini ifade etti.

Takım Ruhuyla Geleceğe Hazırlanmak

Sempozyumda bildiri sunan İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı öğrencilerinden Emir Dikyol takım olabilmenin başarıya giden önemli bir yol olduğunun altını çizdi.

Elektrik/Elektronik Teknolojisi Alanı öğrencilerinden Hamza Eren Denizhan ise makale yazmanın temelinde araştırma ve bilgi toplama olduğu için iş bölümü, yardımlaşma, takımlaşıp verilen görevleri yerine getirmenin bulunduğunu kaydetti.

Denizcilik Alanı öğrencilerinden Efe Dinçbağcı ise Makale yazma sürecinde öğrendiklerinin ilerideki akademik hayatında kendimi olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

22-06-202022-06-202022-06-202022-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.