İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un Fethi'nin Yıl Dönümü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
İstanbul'un Fethi'nin Yıl Dönümü

Yeryüzünün kadim şehirlerinden İstanbul'un fethi, siyasi, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla Osmanlı ve dünya tarihinin akışını değiştiren çok yönlü bir olaydır. Tarihçilerin farklı boyutlarıyla ele aldıkları fethin ilk adımı Malazgirt Zaferiyle atılmıştır. Adeta bir bütünün parçaları gibi nakış nakış işlenmiş bu büyük ve kutlu fethin 567. yıl dönümünü canı gönülden kutluyorum.

Fatih Sultan Mehmet'in iradesi, milletimizin azim ve kararlılığı ile bu önemli şehrin alınması kadar önemli olan bir diğer husus, her yönüyle üstün niteliklere sahip yeni bir medeniyetin inşa edilmesidir. Bizi biz kılan değerlerimizin şekillendirdiği fethin ardından İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı önemli bir merkez hâline gelmiştir.

Hemen her semtinde medeniyetlerin izlerini barındıran, önemli eserleriyle geçmişimizi geleceğimize bağlayan kadim şehrimiz, kültürel mirasımızın olduğu kadar birlik ve beraberliğimizle anlam kazanan yüce erdemlerimizin de simgesidir. Bu açıdan öğrencilerimizi 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ve 2071'e taşıma yolunda bizlere daima ilham vermektedir. Zira şuna inanıyoruz; insan geçmişle gelecek arasında yaşar.

Aziz İstanbul'un ufkunu şiirle, bilgiyle, denemeyle ve kültürle okuyup anlamak gerekiyor.  Hiç şüphesiz varlığın bütünlüğünü, insan hayatının bütün veçhelerini kuşatan fethin ruhunu yükselterek yaşatmak kültüre duyarlı nesiller sayesinde mümkün olacaktır. İstanbul'un sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiğine inanıyoruz.

Tarihin en muhteşem zaferlerinden İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü vesilesiyle, bu kadim şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile şehitlerimizi ve fethi ilmek ilmek ören ecdadımızı rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.

                                                                                                     Levent YAZICI

                                                                                         İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.