İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un Fethi ve Panorama 1453

İstanbul'un Fethi ve Panorama 1453 konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.
İstanbul'un Fethi ve Panorama 1453

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş işbirliği ile her yıl organize edilen "İstanbul'un Fethi ve Panorama 1453" konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Dereceye giren öğrenciler için fethin 566. yıldönümü olması nedeniyle bugün 1453 Tarih Müzesi'nde bir ödül töreni tertip edildi. Düzenlenen törene İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Sayın Kemal Kaptaner öğrenciler ve veliler katıldı.

Kültüre Duyarlı ve Meraklı Çocuklar Yetiştirmek

Bugün dünya tarihinde çok önemli bir olayın; İstanbul'un fethinin yıl dönümünde olduğumuzu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, öğrencilerimizin kendilerini sanatla ifade etmelerinin önemini vurguladı.

Yazıcı, "Bu etkinliklerin kurumsal bir yaklaşımla sürdürülmesi çok önemli? Bu anlamlı yarışma geleceğimize yön verecek etkinliklerden biri. Bilime sevdalı, kültüre duyarlı ve meraklı ama aynı zamanda ahlaklı çocuklar yetiştirme sürecinde kendi tarihimiz, kültürümüz bizim temel hareket noktamız. Unutmayalım ki onların düşünce ve duygularını gergef gergef işlediğimizde yarına dair umutlarımız artar. Bu çerçevede çocuklarımızın ontolojik temelde alınması önemli? Çocuklarımızın duygusal zekâsını etkin kılabilecek güzel bir etkinlikti bu yarışma.  Öğrencilerimizin temel bilgilerini beceriye dönüştürülmesi sürecinde çok yönlü gelişmeleri sürecek. Sadece akademik öğrenme değil, sosyokültürel çalışmaları da önemsiyoruz. Bu ortamı ve yarışmayı hazırlayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

İstanbul Muazzam Bir Şehir

İstanbul'un fethinin kutlanabileceği en güzel mekânlardan birinde bu ödül töreninin düzenlendiğini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Kemal Kaptaner ise yarışmayı düzenli olarak organize ettiklerini kaydetti. Kaptaner, "Birbirinden güzel eserlerin bir araya geldiği yarışmamız İstanbul'un dünyanın en güzel şehirlerinden birinin fethiyle ilgili. Muazzam bir şehir İstanbul, manevi güzelliği ile Peygamber Efendimiz tarafından müjdelenmiş. Bu şehir için nice eserler kaleme alınsa, resimler yapılsa da azdır. Biz de her yıl öğrencilerimizin eserleriyle bu sürece katkıda bulunmaya çalışıyoruz." dedi.

Yarışmada resim dalında birinci olan Hayrettin Karaman Kız Anadolu İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Sude Özgün, "Bu resmi yaparken fetih resimlerini inceledim. Daha sonra hayal gücümde birleşenleri ortaya dökmeye çalıştım. Fatih Sultan Mehmet'i çok seviyorum daha önce bunlarla ilgili eskizler almıştım. En son ortaya bu çıktı. Hiç yerimden kalkmadan 6 saatte çizdim. Çok mutluyum bu yarışmayı düzenleyen herkese çok teşekkür ederim" dedi. 

Resim Yarışmasında Derece Giren Öğrenciler ve Okulları

1. Zeynep Sude Özgün / Hayrettin Karaman Kız Anadolu İ.O.O

2. Naz Peri İrem Kurt / Balkanlar Koleji

3. Aleyna Alpboğan / Vakıflar Ortaokulu

Mansiyon 1. Hatice Sudenur Yaşar / Şehit Mete Sertbaş Orta Okulu

Mansiyon 2. Betül Delice / Kurt Dereli Mehmet Orta Okulu

Mansiyon 3. HajarBabayeva / Gürpınar Ortaokulu

Mansiyon 4. Elifnur Uğur / Barış Manço Ortaokulu

Mansiyon 5. Tarıkcan Oğuzhan / Aşkaleli İbrahim Polat Ortaokulu

Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler ve Okulları

1. Ceren Albayrak / Füsun Yönder Anadolu Lisesi

2. Bahar Kuşhan / Yeni Levent Anadolu Lisesi

3. Aygül Baydilli / Prof. Dr. Sabahttin Zaim Anadolu Lisesi

Mansiyon 1. Muhammed Emin Karataşlıoğlu / İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İhl.

Mansiyon 2. Yusuf Ulubay / Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi

Mansiyon 3. Emre Kaya / Mehmet Emin Horoz M.T.A.L

Mansiyon 4. Meltem Mutlu / Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi

Mansiyon 5. Abdulhakim Yalçın / İto İbrahim Çağlar A.İ.H.L

Törende öğrencilere ödül takdiminin ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ve Kültür A.Ş Genel Müdürü Kemal Kaptaner sergiyi gezerek öğrencilerle tek tek ilgilendi.

30-05-201930-05-201930-05-201930-05-201930-05-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.