İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL'UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. 
İSTANBUL'UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

Kıtaları, kültür ve medeniyetleri buluşturan aziz İstanbul'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun tarifsiz mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Yüzyıllarca hem devletimize hem de medeniyetimize başkentlik yapan İstanbul'un, İtilaf devletlerince işgal dönemi 6 Ekim 1923'te sona erdi. Bütün dünya, milletimizin düşmanları defeden istiklal mücadelesinin ne kadar sahici olduğuna bir kez daha şahitlik etti. Şüphesiz bu tarih aynı zamanda İstiklal Harbi'mizin zaferler alanındaki son halkasıydı. İstiklal mücadelemiz, vatanı canlarından üstün tutan tüm şehit ve gazilerimizin büyük fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle taçlandı.

Milletçe İstiklalimizde birleştiğimiz sürece, her zaman galip geleceğimize inanıyorum. Gelecek günler için iyimserlik taşımak ve umuda doğru yelken açmak anlamına gelen bugünlerde İstanbul okumaları tarihî hafızamıza, millî benliğimize ve müşterek kültürümüze büyük katkı sunacaktır. Medeniyet değerlerimiz sonsuza dek bizim hafızamızda yaşayacaktır. Unutmamak gerekir ki çocuklarımız ve gençlerimiz kadim şehrimiz İstanbul'da birlikte yaşama duygusunun sıcaklığını ancak edebiyatla ve tarihle sezebilirler. İstanbul'a şiir penceresinden de bakmayı merak edenler için şiirimizin anıt isimlerin mısralarını terennüm etmenin apayrı bir değeri var. 

İstanbul, tabii güzelliğinin yanında milletimizin kültür ve medeniyette vardığı seviyeyi gösteren bir şehirdir. Yahya Kemal'in de belirttiği üzere milletimizin yeryüzünde güzellik namına başka bir eseri olmasaydı bile yalnız İstanbul onun nasıl yaratıcı bir kudrette olduğunu ispat etmeye yeterdi. Herhâlde İstanbul'u çok sevmemizin, onun içinde yaşamaktan, onu keşfetmekten büyük zevk duymamız bununla yakından bağlantılı. Toplumsal yaşamı uyumlulukla tavsif edilen İstanbul'un kültürel mirasını incelikle yansıtan eserlerin eğitim ortamlarımıza mutlaka dâhil edilmesi gerekiyor. Hepimiz kaniyiz ki böylece öğrencilerimiz şehrimizin sevgiyle, kardeşlikle, dostlukla ve paylaşmayla güzelleştiğini daha derinlikli bir şekilde hissedip kavrayacaklardır. 

İstanbul'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal kahramanları olmak üzere, bu güzel vatanı bizlere emanet eden ve onun uğrunda canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.  

Yedi tepe üstünde zamanın gergef gibi işlediği kadim şehrimizin bu anlamlı gününü canı gönülden kutluyorum.

Levent YAZICI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.