İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. 
İstanbul'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu

Kıtaları, kültür ve medeniyetleri buluşturan aziz İstanbul'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun tarifsiz mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Yüzyıllarca hem devletimize hem de medeniyetimize başkentlik yapan İstanbul'un, İtilaf devletlerince işgal dönemi 6 Ekim 1923'te sona erdi. Bütün dünya, milletimizin istiklal mücadelesinin ne kadar sahici olduğuna bir kez daha tanık oldu. Bu tarih aynı zamanda İstiklal Harbimizin zaferler alanındaki son halkasını oluşturdu. İstiklal mücadelemiz, vatanı canlarından üstün tutan tüm şehit ve gazilerimizin büyük fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle taçlandı.

Gelecek günler için iyimserlik taşımak ve umuda doğru yelken açmak anlamına gelen bu günlerde İstanbul okumalarının tarihî hafızamıza, millî benliğimize ve müşterek kültürümüze büyük katkı sunacağına inanıyorum. Çocuklarımız ve gençlerimiz İstanbul'da birlikte yaşama duygusunun sıcaklığını ancak edebiyatla ve tarihle sezebilirler. İstanbul'un kültürel mirasını incelikle yansıtan eserlerin eğitim ortamlarımıza mutlaka dâhil edilmesi gerekiyor. Böylece öğrencilerimiz şehrimizin sevgiyle, kardeşlikle, dostlarla ve paylaşmayla güzelleştiğini hissedeceklerdir. 

İstanbul'umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal kahramanları olmak üzere, bu güzel vatanı bize emanet eden ve onun uğrunda canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.  

Yedi tepe üstünde zamanın gergef gibi işlediği kadim şehrimizin bu anlamlı gününü içtenlikle kutluyorum.

Levent YAZICI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

                                 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.