İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul’da BİLSEM ( Bilim Sanat Merkezleri ) Grup Tarama Uygulamaları Başladı

İstanbul’da BİLSEM ( Bilim Sanat Merkezleri ) Grup Tarama Uygulamaları Başladı

BİLSEM Bilim Sanat Merkezi grup tarama uygulamaları 6 Ocak- 4 Mart arasında İstanbul’da 36 ilçede 66.383 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek. Grup tarama uygulamalarının,  hafta sonları 5 oturumda il genelinde 79 salonda uygulanması planlanıyor.

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, 07 Ocak Pazar günü yapılan Bilsem grup tarama uygulamaları öncesinde Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu’nu ziyaret etti. Ziyarette öğrenciler ve velilerle bir araya gelen Yelkenci, öğrencilere başarılar diledi.

Türkiye genelinde 104 bilim ve sanat merkezi sorumluluk alanı içindeki resmi ve özel okullarda eğitim görmekte olan; üstün veya özel yetenekli olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’nca tanılanan ilköğretim 1,2,3.sınıfta başvuruları kabul edilen ve kayıt yaptırdıktan sonra  yeterlilik koşullarını taşıdıkları sürece ortaöğretim çağının sonuna kadar devam etme hakkı bulunan 08-18 yaş aralığında bulunan öğrencileri kapsıyor.

Hedef kitlesindeki öğrenciler arasında; zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik kapasiteleri veya özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre yüksek düzeyde performans gösteren ve konunun uzmanları tarafından ‘üstün veya özel yetenekli’ olduğu belirlenen öğrencilere yaşantısal bir eğitim veriyor.

Hedef kitlesindeki ‘üstün veya özel Yetenekli’ öğrencilerin, bireysel yeteneklerinin farkında olmalarının ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlayarak onların erken dönem bilim ve sanat insanları olarak yetişmelerine olanak sağlıyor.

Hafta içi: 09:00-19:40, Hafta sonu: 09:00-15:30 saatleri arasında eğitim veriyor. BİLSEM’lere 3 Aşamalı öğrenci kabulü yapılıyor;

1. Aşama: Sınıf öğretmenlerinin potansiyel yetenekli öğrencileri e-okul üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirimi.

2. Aşama: Grup Tarama; e-okul üzerinden okulları tarafından bildirimi yapılan öğrenciler merkezi sistem EBA Fatih altyapısı üzerinden tabletle taramaya alınmaktadır. Türkiye genelinde yaklaşık 425.000, İstanbul’da yaklaşık 74.000 öğrenci her yıl taranmaktadır.

3. Aşama: Bireysel İnceleme; Genel Zihinsel Yetenek, Resim ve Müzik olmak üzere üç alanda yapılmaktadır. Genel Zihinsel Yetenek incelemesi bakanlığımızın yetkilendirdiği RAM personeli tarafından yerelleştirilmiş uluslararası testlerle yapılmaktadır. Resim tanılaması uygulama sınavından çıkan ürünler üzerinden komisyon çalışması ile Müzik tanılaması Müzik komisyonu önünde canlı performans ile gerçekleştirilmektedir.

Her aşamasında hazır bulunuşluk düzeyi belirlenen öğrencilere, Bireysel Eğitim Programı (BEP) esas alınarak proje tabanlı ve öğrenci merkezli eğitimler veriyor:

1. Uyum ( Oryantasyon)

2. Destek Eğitimi

3. Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme Programı

4. Özel Yetenekleri Geliştirme Programı

5. Proje Üretimi ve Yönetimi Programı

Bilim ve sanat merkezleri öğrencileri almış oldukları proje tabanlı eğitimlerin neticesi olarak ulusal-uluslararası pek çok başarı elde ediyor.

Ayrıca görsel sanatlar ve müzik alanında bölgesel, ulusal ve uluslararası festival ve yarışmalarda öğrencilerimiz dünya çapında başarılara imza atıyor.

13-01-201813-01-201813-01-201813-01-201813-01-201813-01-201813-01-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.