İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Veli Akademileri

Velilerimizle eğitim ortamlarımızın birlikteliğini artırmak amacıyla çalışmalarını sürdüren İstanbul Veli Akademilerine ilgi günden güne artıyor.
İstanbul Veli Akademileri

İstanbul Veli Akademileri eğitimleri; okul-veli arasında iletişim ve iş birliğini güçlendirmek, çocuğun eğitim ve gelişim süreçleriyle ilgili olarak velileri bilgilendirmek, sorumluluğunun bilincinde bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Okul merkezli veli eğitim projemiz, ilimizdeki resmî okullarda öğrenim gören öğrencilerimizin velilerine yönelik uygulanıyor.

Bilgi ve Bilinç

Eğitim ortamlarımıza güzellikler katan Veli Akademileri, okul-veli arasında iletişimi ve iş birliğini güçlendirmenin yanında çocuklarımızın eğitim ve gelişim süreçleri hakkında velilerimizi bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi içeriyor. Böylece geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sorumluluklarının bilincinde bireyler şeklinde yetişmelerine katkı sağlanması hedefleniyor.

Veli Akademileri Projemiz, sadece çocuklarımızın eğitim süreçlerinde velilerimizin takınması gereken doğru tavır ve yöntemleri anlatmıyor. Aynı zamanda öğretmen ve velilerimizi sürekli etkileşim içinde tutuyor. Geçen yılki gibi sevgiyle, özlemle, heyecanla, umutla ilham vererek yayılan İstanbul Veli Akademilerinde başvurular daha şimdiden 30 bini aşmış durumda.

Eğitim almak isteyen velilerimiz http://veliakademisi.istmem.com web sayfası üzerinde yer alan İstanbul Veli Akademileri Bilgi Sistemi'ne giriş yapacaklar ve ardından gönüllülük esasına göre okullarda kendilerine eğitim verilecek. Her okulda oluşturulan Okul Proje Yürütme Kurulu, okulun sosyo-ekonomik yapısı ve ihtiyaç analizine göre İstanbul Veli Akademileri eğitimleri çerçevesinde uygulanacak seminer konularını ve eğitim programını belirleyecek.

Eğitim uzmanları, akademisyenler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları gibi kişi ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde velilerin ilgi duyduğu alanlara yönelik yazar, akademisyen, sanatçı, sporcu gibi kişiler okullarda konuk edilebiliyor.

Yol Gösteren, Ufuk Açan Eğitimler

Okullarımızın öncelikle belirlenen aile içi iletişim, bilinçli teknoloji kullanımı, huzurlu aile, örnek anne baba, sosyal çevre ve arkadaş seçimi, sorumluluk bilinci, bağımlılıklardan korunma, görgü kuralları, israf, istenmeyen davranışlar, okul kuralları, okuma kültürü, sosyal sorumluluklar gibi pek çok konu başlığı içerisinden velilerin talepleri doğrultusunda altı eğitim konusu seçmeleri gerekiyor.

Geçen eğitim öğretim yılında uygulanan Veli Akademileri eğitimleriyle velilerimiz daha bilgili, daha bilinçli hâle geliyorlar. Yol gösteren, ufuk açan eğitimlere katılan velilerimiz, çocuklarını dinlemeyi öğrenmenin yanında, aile içi iletişimimizi gözden geçirme fırsatı bulduklarını ifade ediyorlar. Ayrıca ailecek kitap okumaya başlamak, doğru bilinen yanlışları fark edip düzeltme fırsatı bulmak gibi değişimlere de dikkat çekiyorlar.

10-10-201910-10-201910-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.