İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul PDR Günleri

Akademik iş birliği ile düzenlenen İstanbul PDR Günleri eğitim ortamlarımıza çok önemli katkılar sunmaya devam ediyor.
İstanbul PDR Günleri

2023 Vizyonu kapsamında okullarımızda görevli rehberlik öğretmenlerimizin yeni bilimsel çalışmalardan haberdar etmek, kendilerini geliştirmeleri ve yenilemelerini sağlamak amacı ile Ümraniye, Üsküdar, Çekmeköy, Beykoz, Ataşehir ve Kadıköy ilçelerinin dâhil olduğu İstanbul PDR Günleri düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi koordinatörlüğünde,  Ümraniye Rehberlik ve Araştırma Merkezinin planladığı, Beykent ve Doğuş üniversitelerinin katkıda bulunduğu program Ümraniye, Üsküdar, Çekmeköy, Beykoz, Ataşehir ve Kadıköy rehberlik ve araştırma merkezleri iş birliği ile hazırlandı.

Yeni Yaklaşımların Önemi

Ümraniye Şehit Erol Olçok Anadolu İmam Hatip Lisesindeki programa katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı seminerlerle ve eş zamanlı olarak beş ayrı salonda yapılan atölye çalışmalarının önemine dikkat çekti. Eğitimle ilgili gelişmeleri çok yönlü bir şekilde değerlendirmek için akademik katkının önemli olduğunu belirten Yazıcı, yeni yaklaşımların öğrenme yolculuğumuza ilham verdiğini belirtti. Ayrıca herkesin birbirinden öğrenebileceği atölye destekli çalışmaların yararlı olduğunu kaydetti.

Çalışmaya katkı sunan kurumlara teşekkür eden Yazıcı "Aslında geleceğin mesleklerinden ziyade geleceğin yetenekleri konuşulmalı. Kişisel gelişim, kariyer planlama bağlamında rehberlik çalışmaları çocuklarımızın geleceğini kurgulama noktasında çok önemli. 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda çocuklarımızın çift kanatlı yetiştirilmesi ve duygusal zekâlarının önemsenmesi gerekiyor.  Çok yönlü kavramların düşünülmesini sağlayan yetkin grupların bir arada olduğu böylesi çalışmalar bu bakımdan çok değerli.  Bu çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. Emeğiniz ve katkınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Yapılan Sunumlar

Programın ilk gününde Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu "Bilişşel İşlemlerden Düşünme Becerilerine Yolculuk", Prof. Dr. Uğur Batı "Yaratıcılığın Anatomisi", Doç. Dr. Azize Nilgün Canel  "Teknoloji çağı ve Postmodern Terapi", Sunay Akın "Bakmak ile Görmek", Dr. Oytun Erbaş ise  "Yetenek, Başarı, Beyin ve Disiplin" başlıklı sunumlarını yaptılar.

İkinci gün ise Dr. Öğretim Üyesi Tamer Ergin "Çocuk ve Ergenlere Bilişssel Davranışçı Terapi Uygulamaları", Klinik Psikolog Dr. Neslihan Zabcı "Çocukluk ve Ergenlik Çağında Özerklik ve Sınırlar", Uzm. Psikolog Nilüfer Devecigil "Okullarda Mindfulness ve Öz Şefkat",  Doç. Dr. Aslı Bugay Sökmez "Kendinle Barışmanın Yolu: Kendini Affetme",  Prof. Dr. Doğan Şahin ise "Nesne İlişkileri Perspektifinden Kişilik Sorunlarını Anlamak" üzerinde durdular.

Atölyeler

Eşzamanlı düzenlenen atölyelerin birinci gününde Uzman Psikolojik Danışman Şükran Arslan Dikme "Sınırlar ve İletişim Psikodrama Atölyesi", Uzman Psikolojik Danışman Nurhan Ünder "Yaratıcı drama Yöntemiyle Beden Dili", Psikolog Annamaria Genovesi "Özgüvenini Keşfet", Uzman Psikolojik Danışman Dilşah Özcan "Travmalarda İmajinasyon Çalışmaları", Psikolojik Danışman Figen Şahin, Psikolojik Danışman Beria Toptaş, Psikolojik Danışman Nuray Özbosnalıoğlu "Akut Dönem Psikososyal Destek Çalışmaları"  üzerine eğitim verdiler.                                             

İkinci gün ise Uzman Psikolojik Danışman Fatma T. Karakuş "Sistemik Dizilim Yaşantı Grubu",  Dr. Psikolojik Danışman Gamze Alçekiç Yaman "Okullarda Çözüm Odaklı Terapi Uygulamaları", Klinik Psikolog Zehra Şeker "Travma ve Psikolojik İlkyardım", Doç. Dr. Durmuş Ümmet "Terapötik Kartlar Eğitimi", Eğitmen  Psiko-Dramatist Uzman Psikolog Esra Birlik "Psikodrama ve Artık Gerçekçilik, Zaman ve Mekânın Kısıtlılıklarından Kurtulmak" başlıklı atölyeler yapıldı.

İki gün süren etkinlik akademik iş birliğiyle kurumlarımızın gelişimine katkı sağladığı gibi öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinde çok yönlü gelişimlerine destek olmak için gerekli bilgi ve tecrübe girdisini de sağladı.

Rehberlik Araştırma Merkezlerinin iş birliği ile düzenlenen İstanbul PDR Günleri yüzlerce rehber öğretmenimizin katılımıyla ve alanında değerli isimlerin sunumuyla tamamlandı.  

21-02-202021-02-202021-02-202021-02-202021-02-202021-02-202021-02-202021-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.