İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Öğretmen Akademileri

Öğretmenlerin entelektüel birikimlerini arttırmaya devam eden İstanbul Öğretmen Akademileri, yeni yolculuğunu 14 akademi ve onlarca atölye ile sürdürüyor.
İstanbul Öğretmen Akademileri

Türkiye ve dünya değişirken öğretmenliğin biraz da ufuk çizmek, hedef ve ideal ittihaz ettirmek olduğunun bilinciyle geniş bir perspektifle şekillenen İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki İstanbul Öğretmen Akademileri; seminer, toplantı, gezi, konser, panel; çeşitli kursların gerçekleştiği atölyeler; eğitim öğretim yılı boyunca kapsamlı bir gelişim hizmeti sunuyor. Ayrıca eğitimde fark yaratacak yaratıcı ve yenilikçi çözümleri üretmek için deneyimlerin öneminin farkında olan akademiler, eğitim ortamlarının iyileştirilmesine katkıda bulunmak için öneriler geliştirdi.

İlham Veren Öğrenme Yolculuğu

İstanbul Öğretmen Akademileri kapsamındaki faaliyetlerinin çeşitlenerek sürdüğünü belirten İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı, akademi ve atölyelerle hayata ve eğitime farklı pencerelerden bakabilmeyi başardıklarını ifade etti. Bu eğitim öğretim yılında da akademilerin geçen yıl olduğu gibi eğitim ortamlarına katkı sunmaya devam ettiğini kaydeden Yazıcı, " Dil öğretiminde yeni fikir ve uygulamalarla gelen Lisan Akademisi'nin ilk dersine katıldım. Tüm akademilerimizde olduğu gibi öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmeye dönük isteklerine bir kere daha şahit oldum. Akademilerimiz faaliyetlerinde eğitim hikâyemize katkı sunan her kurum ve kuruluşla ilişki kurmayı,  öğretmenlerimizin ilham veren öğrenme yolculuğuna katkı sunacak çoklu iş birliklerini önemsiyor. Bizler İstanbul Öğretmen Akademileri'nde gerçekleştirdiğimiz söyleşi, atölye, konferans, seminer, sergi, konser ve diğer etkinliklerle, öğretmenlerimizin çok yönlü gelişimlerine katkı sunarak onlara yeni ufuklar açma gayretindeyiz." ifadelerini kullandı.

Disiplinlerarası Bir Yaklaşım

Aklı ve kalbi bir bütün olarak gören İstanbul Öğretmen Akademileri, öğretmenleri disiplinlerarası bir yaklaşımla farklı alanların birikimiyle desteklemek amacıyla kuruldu. Öğrenmeyi tek yönlü bir akış olmaktan kurtaran, öğretmenlerimizin potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayacak gerekli şartların tümünü oluşturmayı ön planda tutan bir anlayışla şekillendi. Akademiler, çeşitli uzmanlık alanlarından kişi, kurum ve kuruluşları eğitim zemininde bir araya getirerek, farklı görüşlerden ortak akıl yaratmayı her zaman ön planda tuttu.

Çoklu Kurumsal İş Birlikleri ve Proje Tabanlı Çalışmalar

İstanbul Öğretmen Akademileri, çoklu kurumsal iş birlikleriyle Türkiye'nin en önemli akademisyenlerini, sanatçılarını, yazarlarını, şairlerini, eğitim uzmanlarını akademi ve atölyelerde öğretmenlerle buluşturdu. Erol Sayan, Savaş Barkçin, Göksel Baktagir, Tuluyhan Uğurlu, Cihat Aşkın, MelihatGülses, Beşir Ayvazoğlu, Selim İleri, Necip Gülses, J. MalikaLiberman, D. Mehmet Doğan, Mahmut Erol Kılıç, Hayati Develi, Fatih Andı, Turan Koç, Ali Şükrü Çoruk,  Hasan Bacanlı, İrfan Erdoğan,  İlhami Atalay, Hikmet Barutçigil, Ahmet Güneştekin, Mevlana İdris,  Devrim Erbil, Hüsrev Subaşı, Cemal Toy, Uğur Derman, Mehmet Öğün, Celaleddin Çelik, Enver Gülşen gibi onlarca isim öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimi için birikim ve deneyimlerini paylaştılar.

İstanbul Öğretmen Akademileri, sanatı, bilimi, kültürü, eğitimi ve teknolojiyi tarihinden ve eleştirisinden ayırmadan, geçmişten günümüze yansımalarını akademik hassasiyet ve titizlikle sunan, bununla birlikte şimdiyi ihmal etmeyen bir içeriğe sahip.

Öğretmenlerin entelektüel birikimlerini arttırmaya devam eden İstanbul Öğretmen Akademileri'nin 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı yolculuğu 14 akademi ve onlarca atölye ile devam ediyor. Edebiyat, sanat, erken çocukluk, sosyal bilim, ilk öğretmen, yönetici, müzik, tasarım-beceri, astronomi ve uzay bilimleri, Türk İslâm Düşüncesi ve Bilimi, lisan, eğitimde yeni yaklaşımlar ve aktör öğretmen akademilerinde onlarca önemli isim öğretmen ve öğrencilerimizle buluşacak. Bilgiyi yaratıcı çözüme dönüştürmeyi içeren proje tabanlı çalışmalarıyla öğrencilerimizi hem okulda hem de okul dışı öğrenme ortamlarında değerli isimlerle buluşturmaya devam eden İstanbul Öğretmen Akademileri öğrenmenin hayat boyu sürdüğünü ortaya koyuyor.

13-11-201913-11-201913-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.