İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Öğretmen Akademileri Son Dersi

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, İstanbul Öğretmen Akademilerinin kapanış programına katıldı.  
İstanbul Öğretmen Akademileri Son Dersi

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu eğitim sisteminin temel sütunlarından öğretmenlerin yetişmesi ve mesleki gelişimlerinin sağlanması için bir dizi yenilik getirdi. İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz de uyguladığı çeşitli projelerde öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine katkı sunuyor. Aynı zamanda öğretmenlerin bir araya gelmelerini, tecrübelerini ve deneyimlerini paylaşmalarını sağlıyor.

Akademik Paylaşım ve Karşılıklı Öğrenme

Bu bağlamda İstanbul Öğretmen Akademileri, öğretmenlerin kendi alanını disiplinlerarası bir yaklaşımla farklı alanların birikimleriyle destekliyor. Öğrenmeyi tek yönlü bir akış olmaktan kurtaran, öğretmenlerimizin yeteneklerinin farkına varmalarını sağlayan gerekli şartların tümünü oluşturmayı ön planda tutan bir anlayışla şekillenen proje bir yandan yolculuğunu sürdürürken bir yandan da kendi iç gelişimini sürdürüyor. Hiç şüphesiz akademik paylaşım ve karşılıklı öğrenme imkânlarını artırmanın yolu çoklu kurumsal iş birliklerinden geçiyor.

İstanbul Öğretmen Akademilerinin 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı son dersi ve kapanış programı Cemal Reşit Rey Kongre Salonu'nda yapıldı. Programa Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, Vali Yardımcımız Sayın Ahmet Hamdi Usta, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız, İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz, yöneticilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.  Program öncesinde, 39 ilçemizde çıkarılan okul dergilerinin bir bölümü sergilendi. 

Eğitimde Kaliteyi Arttırmak

Böylesi bir programa katıldığı için mutlu olduğunu belirten Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Safran, 2023 Eğitim Vizyonunun çok büyük emek, sabır ve fedakârlıkla hazırlandığını söyledi. Geleceğin çocuklarını parlak, idealist ve çağın becerileriyle donanmış bir şekilde yetiştirmek için çok çaba sarf ettiklerini belirten Safran,  "Bu yolda bu eğitim serüveninde beraber olduğumuz siz yol arkadaşlarımıza çok güveniyoruz. Ki ben bugün gerçekten şunu gördüm, biz burada bu işi başaracağız. Aslında bu hepimizin imtihanı, biz bunun idrakindeyiz. Gerçekten gecemizi gündüzümüze katarak eğitimde kaliteyi arttırmak, eğitimdeki şikâyetlerin önüne geçmek için ne yapılması gerekiyorsa onları yapmak için çaba sarf ediyoruz." dedi.

 Önümüzdeki yıllarda insanoğlunun şu ana kadar karşılaşmadığı çok daha ağır sınavlara tutulacağını tahmin edildiğini kaydeden Safran, buna bağlı olarak da ülkemizde, eğitimsel alanda ve sosyal alanda müthiş değişikliklerin yaşandığını vurguladı. Çok değişken bir ortamda bulunduğumuzu hatırlatan Safran, "Verilen eğitimi durduramıyorsunuz. O bir süreç olarak devam ediyor. O anlamda iş gerçekten zor. Neden zor? Herhangi bir değişiklik yaptığınızda sistemle oynanıyor gibi görülüyor. Fakat eğitim şöyle bir şey arkadaşlar. Öğrenim basamakları kat be kat erken çocukluktan başlayarak üniversiteye kadar giden bir süreç. Siz bu süreci herhangi bir ortasından bir yere müdahale ettiğiniz zaman altında ve üstündeki parametreler de oynuyor. O anlamda eğitim sisteminde bütüncül yaklaşımı göz önüne almanız gerekiyor. Bir yenilik yapacaksanız bunun erken çocukluktan başlayarak yukarıya kadar gitmesi gerekiyor."

Öğretmen Kalitesi

Eğitim sisteminde bir değişiklik yapmak için ülkenin yapısını dikkate almak gerektiğini hatırlatan Safran, okul yöneticiliğinin parametrelerini belirlemek için derinlikli çalışmalar yaptıklarını anlattı.  Safran, "Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitimin kalitesi öğretmen kalitesinin üzerinde değildir. Öğretmen neyse eğitim düzeyi o. O zaman eğitim düzeyini yükseltmenin en iyi yolu öğretmenlerimizin mesleki motivasyonlarını geliştirmek. İşte bu bağlamda Öğretmen Akademileri çok güzel bir faaliyet? Yıllardan beri de sürüyor. İnşallah bunlar bütün ülkeye de örnek olur." ifadelerini kullandı.  

Türkiye'de eğitim fakültelerinin kendilerini çok sorgulaması gerektiğini belirten Safran, sistemdeki öğretmenin mesleki gelişimini sağlamanın Millî Eğitim Bakanlığının görevi olduğunu söyledi. Liyakat esasına göre çalışmaktan yana olduklarının altını çizen Safran,  sözlerini şöyle tamamladı: "Bakın, ben bugün iyi bir fotoğraf gördüm. Bu fotoğraf beni çok ümitlendirdi. Arkadaşlar hep birlikte olursak bir yere varabiliriz. Bu anlamda ben öğretmenlerimizin eğitimi noktasında Millî Eğitim Bakanlığı olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Size çok güveniyoruz.  Ve hepinizin Allah yar ve yardımcısı olsun. Hepinize teşekkür ediyorum."

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise bir yıl boyunca, Sayın Bakanımızın liderliğinde 2023 Vizyon Belgesinin de ortaya koyduğu çok önemli çalışmaları birlikte yürüttüklerini söyledi.  İstanbul'un zorluklarının farkında olduklarını belirten Yazıcı, "Çocuklarımızın yüreklerine dokunduğumuz, onların gözlerinin içine baktığımız, yüzlerini güldürdüğümüz çok güzel bir yıl geçti. Kayıplarımız da oldu, meslektaşlarımızı kaybettik birlikte çalıştığımız değerli çalışanlarımızdan kayıplarımız oldu, yavrularımızı kaybettik. Ama geriye dönüp baktığımızda gene büyük bir mutluluk verici çok güzel işleri de birlikte yapmaya gayret ettik." ifadelerini kullandı.

Öğretmenlere Ufuk Çizmek

Yazıcı, İstanbul Öğretmen Akademilerinin, ilham verecek öğretmenlerin ufuk çizmesi için geniş bir perspektifle hareket etmesi için sürdürüldüğünü kaydetti. Üç yıldır devam eden çalışmanın yeniden yapılandırıldığını kaydeden Yazıcı, "Biz bu sene akademileri iki yakaya taşıdık. Atölye sayılarını arttırmaya gayret ettik. Üzerine tuğlalar eklemeye çalıştık. Bu yıl boyunca sizlerin düşünceleri ve eğitimle ilgili isteklerinizi artırmanızla birlikte çalışmalar da ivme kazandı. Çok yönlü olarak devam ettik.  Ben bugün bir kez daha anladım ki, aslında bizler iyi eğitim ortamları bulduğumuz zaman sonsuz bir şekilde katılım isteği duyuyoruz. Yeter ki bize nitelikli, gerçekten katıldığımızda bizim mesleki gelişimimize yön verecek, katkı sağlayacak içerikleri olsun. Ve doğru yerlerde doğru kişilerle buluşabilelim. Aslında Öğretmen Akademileri uygulaması bunun çok güzel göstergesi oldu. Bizler sürekli öğrenme yolculuğu içerisinde olması gereken bir meslek grubuyuz." şeklinde konuştu.

Öğrenme Heyecanı

Çocuklarımızın öğrenme heyecanlarının sonsuza kadar uzandığını belirten Yazıcı, onların öğrenme kapasitelerini geliştirebilmek için düşüncelerini ateşleyebilmenin önemine değindi. Öğretmenlerin mesleki anlamda her gün yetkinleşmesi gerektiğini hatırlatan Yazıcı,  "Her geçen günümüzü bir öncekinden çok daha nitelikli hâle getirmeliyiz. Çocuklarımızın öğrenme merakları sınırsız olduğu gibi bizim de öğrenme ihtiyacımız sınırsız. Bu yönüyle, Öğretmen Akademileri aslında sürekli gelişen öğretmenlerimize hizmet etme anlayışıyla yeni bir soluk da katıyor. Burada çok farklı akademisyenlerle, eğitim uzmanlarıyla sadece eğitim alanında çalışanlar değil, aslında siyaset bilimcilerle, sanat erbaplarıyla bir araya gelme imkânı buldu meslektaşlarımız. Edebiyatın zirveleriyle buluştuk. Bunların hepsi çok önemli değerdi. Bu sunulan imkânın her geçen gün artarak devamı için de çok ciddi bir ekip çalışıyor." dedi.

Nitelikli çalışmalarla güzel bir yılın geride kaldığını söyleyen Yazıcı, "Önümüzdeki yılda yine hep birlikte bunları çoğaltarak bu yöndeki eğitim olanaklarımızı artırarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü bizler şuna çok inanıyoruz: Eğer sizinle öğrencilerimize çok daha fazla katkı sağlayabilirsek orada onların öğrenme heyecanlarını geliştirebilirsek öğrenmeyi onlar için daha keyifli ve etkili bir hâle dönüştürebilirsek, çocuklarımız okuldan daha fazla yararlanacaktır. Okuldan kopmayacaklar. Bizim buradaki yükümlülüğümüz bu açıdan çok değerli. Bunun daha fazla değer kazanması gelişmesi de ifade edildiği gibi hepimizin de kendi gelişimimizi sürekli kılmamızla ilişkili. Biz bu çok önemli çalışmaları inşallah hep birlikte yine sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Bilimi, bilim tarihini, sanatı, edebiyatı, eğitim yönetimini, eğitimde yeni yaklaşımları, lisanı, müziği ve daha pek çok alanı bir araya getiren İstanbul Öğretmen Akademileri'nin kapanış programı açılış konuşmalarının ardından tanıtım videosu ile  devam etti. Masal anlatımı, sertifika töreni ve interaktif performanstan oluşan program hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

24-06-201924-06-201924-06-201924-06-201924-06-201924-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.