İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Masal Zirvesi

Kütüphanede Hayat Var Projemiz kapsamındaki İstanbul Masal Zirvesi’ne birbirinden değerli konuşmacılar katıldı.
İstanbul Masal Zirvesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında İstanbul Masal Zirvesi düzenlendi. Birbirinden değerli konuşmacıların katıldığı zirve iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. Zirvede masalın eğitimdeki önemi çeşitli boyutlarıyla tartışıldı. 

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi Boğaziçi Salonu’nda başlayan İstanbul Masal Zirvesi’nde önce AR-GE Kültür Biriminden Özgür Aras Tüfek, programın akışı hakkında kısa bilgi verdi.  Ardından başlayan zirvenin açılış konuşmasını İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil yaptı. 

Projeler, Masallar ve Çocukların Dünyası

Proje tabanlı çalışmanın önemine değinen Özil konuşmasında İstanbul’u Okuyorum Projesi ile Kütüphanede Hayat Var Projesinin nasıl ve hangi amaçla ortaya çıktığı üzerinde durdu. Özil, “Kütüphaneleri cazip hâle getirmek, canlı kılmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. İstanbul her konuda Türkiye’ye rol model olan bir ilimiz. Projedeki gönüllü öğretmenlerimiz de çok değerli, onlara da teşekkür etmek istiyorum. Masal çocuğun hayal dünyasıdır. Çocuğun merak duygusunu güçlendirir, öğretici nitelik taşır, hayata hazırlar.” şeklinde konuştu. 

Daha sonra Özil, masal, masalın çocuğun dünyasındaki yeri ve eğitici yönüyle öğretmenlerin hayatında var olması gerekliliği üzerinde durdu. Ayrıca ilimizdeki okul öncesi öğrencilerini masallarla buluşturup kişisel gelişimlerini desteklemek ve okuma kültürünü yerleşik kılmak açısından çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Özil, zirveye katkıda bulunan konuşmacılara, masal anlatıcılarına, müzisyenlere, zirveye katılan öğretmenlerimize ve zirveyi hazırlayanlara teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Seyyar Masalcılar ve Birinci Oturum

Açılış konuşmasının ardından Seyyar Masalcılar Zeynep Betül Akyıldız ile Raşit Karadağ katılımcılara zirve için özel olarak hazırladıkları “Çinli Okçu” masalını müzik eşliğinde anlattılar. Masal dinletisinden sonra zirvenin birinci oturumuna geçildi. Konuşmacılar Nazlı Çevik Azazi, Prof. Dr. Mim Kemal Öke ve Elif Konar Özkan sunumlarını yapmak üzere sahneye davet edildiler. 

İlk konuşmacı hikâye anlatıcısı, eğitmen ve yazar Nazlı Çevik Azazi, sözlerine “Masal anlatıcılığı sanatı”nın ve masalların önemini açıklamak için, “Masallar bizi birbirimize bağlayan en temel anlatılar” diyerek başladı. Azazi, “Nörobiyolog Prof. Dr. Gerald Hüther’in “Masal beyni güçlendiren bir besindir” sözünü hatırlatarak  “Masal önemli. Bu denli öneme sahip masalı eğitimde neden kullanmayalım. Masalın hikmet kazanması için anlatıcının ruhunda demlenmesi gerekir. Eğitimin yarısı masaldaysa, yarısı da anlatıcıdadır. Masal birlikte bir dünya yaratmak, bir muhabbettir. Sevgisiz, şefkatsiz, merhametsiz insan olmaz. Karanlık zamanlardan geçiyoruz, toplumda sevgi kalmadı. Her şey satın alınabilir bir eşya hâline geldi. Masallar yaşam deneyimlerinin süzülmesidir.” ifadelerini kullandı. 

Masal Bin Katmanlı Bir Yapıdır

Gün yüzüne çıkmayan bir dünya masalın bulunduğunu kaydeden Azazi, “Duyduklarımız en güçlüleri, en hislileri. Masalcının bir kostüme, şık bir elbiseye, müziğe ihtiyacı yoktur. Bir dinleyicisi ve ruhunda demlediği masalı yeter. İnsanın muhabbete ve birbirine ihtiyaç duyduğu bu çağda masalın içinde bu ihtiyacı karşılayacak çok önemli öğeler var. Bir masalcı iki şeye ihtiyaç duyar. İlki kalbinde demlenen bir masal, ikincisi onu dinleyecek olan en az bir dinleyici. Masal bin katmanlı bir yapıdır, bir saraydır. Ona hangi penceresinden bakarsanız size o yüzünü gösterir. Pedagojik gözle bakarsanız o yüzünü gösterir, psikolojik gözle bakarsanız o yüzünü gösterir. Masal bunların bütünüdür. Her canlı bir iç bir de dıştan oluşur. Masallar da öyledir. İçi oluşturan dış kabuk gibidir. Masalın kabuğu hayal edebildiğimiz her unsurudur. Ama masal bundan çok daha aşkın bir şeydir. Bu da masalın bize verdiği adalet öğreticiliği, iyi-doğru algısı oluşturması, mutluluğu-sevgiyi hissettirmesi, yani somut olarak algılanamayan, ancak bir insanın duygu ve düşünceleriyle somutlaşabilen mesajlardır. Masalın en büyük büyüsü de budur. Masal dinleyen çocukların dinleme becerisinin yanı sıra anlatma becerici de gelişiyor.”  şeklinde konuştu. Anlatıcının önemi üzerinde duran Azazi, masal anlatma etkinliği açısından masal muhabbetinin anlatıcı aracılığıyla dinleyiciye geçtiğini söyledi. Teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Masallar, Hayat ve Hayaller

İkinci konuşmacı Prof. Dr. Mim Kemal Öke, dinleyicilere doğrudan açıklamalar yapma yerine ben size “Bir varmış bir yokmuş, pîr varmış pîr yokmuş” diyerek başlayan bir masal anlatmak istiyorum dedi. Ve masalını anlatmaya başladı.  İçinde masal olmayan bir dünyanın, kötülükleri daha çok barındıracağını vurguladı. Anlattığı masal aslında kendi masalıydı. Masallarla yaralı ceylanların hayatlarına nasıl dokunabileceğinden, nasıl dokunduğundan bahsetti. Mim Kemal Öke, kendi çocukluğunu ve hayat hikâyesini içine yerleştirdiği masalını anlatarak, dinleyicilere duygu dolu dakikalar yaşattı. 

Üçüncü konuşmacı Elif Konar Özkan ise, yazmaya, halk edebiyatıyla ve masallarla uğraşmaya üniversite yıllarında başladığını, 2007´de yazdığı bir makaleden hareketle sunumunu gerçekleştireceğini söyledi. Bunun sebebi ise şöyle açıkladı: “O yıllarda yazdığım bu makale daha genç yaştaki bir Elif´in masallara nasıl baktığını anlatması yönüyle ayrı bir önemi var.”  Özkan, makaleye Bahtiyar Vahapzade’nin bir şiiri ile başladığını Dede Korkut´un duası ile bitirdiğini, gelişme bölümünü ise Anadolu masallarının önemi ve özellikleri ile işlediğini belirtti. Özkan, “Kurulan ortak hayallerin hummalı çalışmaların ardından gerçekleşmesi adına bugün büyük bir adım atıldı.” dedi.

Masalların olmadığı, unutulduğu, ötelendiği için dünyanın bugün daha zor yaşanılır bir halde olduğunu söyleyen Özkan, ancak masalların dünyayı kurtarabileceğini belirtti. Özkan, “Arkadaşlarımızla kafelerde buluşarak, bir dayanışma içinde, bu sürecin gelişmesi ve masal zirvesinin gerçekleşmesi için günlerce çalıştık. Bir hayal kurduk. Bu hayalimizi gerçekleştirdik. Hayallerimizi de İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü sayesinde gerçekleştirme fırsatı bulduk.” dedi. 

Elif Konar Özkan´ın konuşmasıyla birinci oturum tamamlandı. Hemen akabinde konuşmacılara ve masal anlatımlarını gerçekleştirenlere ödüllerini vermek üzere, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil, yine İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın İrfan Zeki Er ve Maltepe İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Faik Kaptan sahneye davet edildi. Hediyeler takdim edildi. Hatıra fotoğrafı alındıktan sonra yarım saat ara verilerek salonun girişindeki ikram yerine geçildi.

Masallar ve Köklerimiz

Yarım saatlik aradan sonra ikinci oturum başladı. Oturum konuşmacıları Ankara´dan gelen Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel ile Antalya´dan gelen Öykü Uyar Tekşen ve ona eşlik eden müzisyen arkadaşı Onur Tekşen sahneye davet edildiler.

İlk sunuma Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel başladı. Özünel,  ikinci oturuma başlarken verilen aradan dolayı dinleyicileri masalların dünyasına çekebilmek için önce bir etkinlikle başlamak istediğini ifade etti. Bütün katılımcıların ayağa kalkmalarını istedi ve herkesin yanındaki arkadaşına ilk masalını nerede dinlediğini anlatmalarını istedi. Bir dakika süre verdi. Herkes birbirine ilk masalını nerede dinlediğini anlattıktan sonra sunumunu yapmaya başladı. Masalların köklerimizle ve geçmişimizle aramızdaki bir köprü vazifesi gören miras olduğunu söyledi. Bu mirasın ancak farkındalıkla aktarılması sonucunda etkileyiciliği artırabileceğini belirtti. Bu mirasın kişiye verdiği en güzel şeyin kimlik ve aidiyet olduğunu söyledi. Masala dair önemli bilgiler verdi. Bize bizi anlatan Özünel, “Turist olmak mı seyyah olmak mı?” sorusunu “Bir öğretmen olarak turist gibi etrafa boş gözlerle bakınmak mı yoksa bir seyyah olup masal dünyalarına dalmak mı önemlidir?” şeklinde tekrarlayarak, öğretmenleri bu soru ile baş başa bıraktı. 

Düşlerini Unutma

Ardından oturumun ikinci konuşmacısı Öykü Uyar Tekşen önce öğrenciliği, öğretmenleri ve kendi öğretmenliğinden bahsetti. Sonra eşi ile birlikte kendisinin yazdığı müzikli masalı anlattı. Saksağan kuşunun masalı ardından, masaldaki kuşun şarkısını  “Karanlık göğün altında/ Uçarım aydınlığa/ Yüreğimde umutla/ Başlarım ben şarkıma. / Sen de söyle şarkını/ Çatlat karanlığı/ Unutma ki düşlerin/ Doğurur aydınlığı.” salondaki katılımcılarla beraber seslendirdi.

Programın moderatörü Özgür Aras Tüfek, Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında gerçekleştirilen zirvenin sonuna gelindiğini bir masal okulunun oluşturulacağını ve zirveye katılan 800 öğretmenimiz arasından seçilecek 50 öğretmenimize masal okulunda eğitim verileceğini söyledi. Eğitimin ardından bu öğretmenlerimiz kendi okullarındaki öğrencilere masallar anlatacak, dedi. Tüm katılımcılara teşekkür etti.

Masal Zirvesinin ikinci oturumuna katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, masalların çocukların dünyasında önemli bir yere sahip olduğuna, kütüphanelere hayat veren Kütüphanede Hayat Var Projesi kapsamında gerçekleşen bu zirvenin güzel bir örneklik teşkil ettiğine vurgu yaptı. Programda emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara, dinleyicilere teşekkür ederek konuşmasına son verdi. 

Konuşmanın ardından İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ve Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürü Sinan Aydın katılımcılara hediyelerini takdim ettiler. Konuşmacılar ve masalcı öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çekiminin ardından program sona erdi.

19-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.