İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL HAVALİMANI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Mesleki eğitimde istihdam odaklı kurumsal iş birliği ile İstanbul Havalimanında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.
İSTANBUL HAVALİMANI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

Mesleki eğitime akademik olarak da başarılı olan öğrencilerin yönelimi giderek artarken sektörlerle oldukça kapsamlı ve istihdam odaklı iş birliklerimiz de sürekli genişliyor. Eğitim, üretim, istihdam çevrimi artık çok daha güçlü bir noktada. Mesleki eğitimin kalitesini artıracak başarılardan birine daha şahitlik ettik.

Yeni Bir Yönetim ve İşleyiş Modeli

Okul İstanbul Valiliği İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Yıldız Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İGA Havalimanı İşletmesi ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından desteklenecek. Öğrenciler, dünyanın en yüksek kapasiteye sahip havalimanı yerleşkesinde, öncelikle uçak bakım olmak üzere ulaştırma hizmetleri ve yiyecek içecek hizmetleri alanlarında öğrenim görecekler. 

Öğrencilerin iki yabancı dil bilen, son teknolojik donanıma ve beceriye sahip, üretken, iş dünyasının ihtiyaç ve beklentilerine uygun etkinlik ve verimlilik esasına göre yetiştirilecek. Ayrıca deneyimleri dikkate alan, nitelikli insan gücü yetiştirecek yeni bir yönetim ve işleyiş modelinin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Bu kapsamda İstanbul Valiliğindeki protokol imza törenine, İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, Vali Yardımcısı Sayın Dr. Hasan Hüseyin Can, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü  Sayın Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın  Prof. Dr. Türkay Dereli, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. İcra Kurulu Üyesi  Sayın Mehmet Kalyoncu, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Sayın İlker Aycı ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı katıldı. 

Akreditasyon Sağlanacak

Okul, İstanbul Havalimanı yerleşkesi içerisinde hazırlık + 4 yıl olarak, 30 kontenjanla açılacak. İGA, okul binası tamamlanana kadar kendisine ait binalarda eğitim ortamı oluşturacak, şehir dışından gelecek öğrencilerin konaklama ve lojistik ihtiyaçlarını karşılayacak. 

Okulun Türk Hava Yolları desteği ile Teknik Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve dünya sivil havacılık otoritelerinin normlarına uygun olarak akreditasyonu sağlanarak "tanınan okul" statüsüne kavuşturulması için çalışılacak.

Mesleki ve teknik eğitime yönelik etkinlikler (kariyer günü, rehberlik, yarışma, gezi vb.) ve farkındalık faaliyetleri düzenlenecek. Mezun öğrencilerin hem Türk Hava Yolları hem de uluslararası arenada istihdam edilebilmesi için gerekli teknik yeterliklere sahip olması da sağlanacak.

Tüm taraflar, öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri, müfredat geliştirme, eğitim materyali hazırlama; uzmanlarının derslere girmesi konularında destek sunacaklar. 

Valimiz Ali Yerlikaya, protokolün imzalanmasının ardından eğitime verdikleri destekten dolayı Yıldız Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.  ve Türk Hava Yolları temsilcilerine teşekkür ederek; protokolün hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.