İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL BİLİMLE ŞENLENİYOR

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamındaki hayata geçirdiği İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi başlıyor.
İSTANBUL BİLİMLE ŞENLENİYOR

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamındaki hayata geçirdiği İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi başlıyor. Proje Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Marmara Üniversitesi Üsküdar Üniversitesi ve Fatih Belediyesinin destekleriyle yürütülüyor.

Geniş bir yelpazeye yayılan İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi bilim, teknoloji ve toplum arasındaki etkileşimi atölye etkinlikleri yoluyla aktarmayı, öğrencilerimizde farkındalık oluşturarak onların bilime ilgilerini artırmayı, bilim okuryazarı bireyler olmaları yolunda anlamlı bir adım atmalarını sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca öğretmenlerimizin akademik kariyerlerinin zenginleştirilmesi, bilimsel uygulamaları tanıyarak öğrencilerine ve çevrelerine tanıtabilmesi hedefleniyor. Bu sayede öğretmen ve öğrenciler atölye çalışmalarındaki kazanımlarını yakın çevreleriyle paylaşarak okullarına yansıtacak ve çalışma bölgelerinde farkındalık oluşturacaklardır.

Projenin hedef kitlesini İstanbul'da öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri oluşturuyor. TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri kapsamındaki İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesinin etkinlikleri 7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında 09.00-17.00 saatleri arasında Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapılacak.

Çoklu İş Birliği Anlayışı ve Bilim Okuryazarlığı

İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi hakkında bilgi veren İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı projeyle bilim insanlarıyla hedef kitlemiz olan öğrencilerimizi bütünleştirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Yazıcı "Çoklu iş birliği anlayışıyla hayata geçirdiğimiz İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi her şeyden önce öğrencilerimizde farkındalık oluşturarak onların bilime olan ilgilerini artırmayı, bilim okuryazarı bireyler olmaları yolunda ilerlemelerini hedefliyor.  Erken çocukluktan liseye kadar tüm eğitim kademelerindeki öğrencilerimiz etkinliklere katılabilecek. Böylece herkes bilimin heyecanlı, şaşırtıcı ve merak uyandıran dünyasına adım atmış olacak. Bilim kültürünün ve bilimsel iletişimin toplumda yaygınlaşmasına destek olmayı da içeren projemizde öğretmenlerimiz de kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacak." ifadelerini kullandı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yazıcı bilim şenliğine katılan herkesin temel bilimleri öğrenme ve teknolojiyi doğru kullanma noktasında kazançlı çıkacağını belirtti. Yazıcı bunun yanında bilim okuryazarlığı ile bilimin her yerde hayat boyu sürdürülmesi ve bu doğrultuda bilimsel ve kültürel ihtiyaçları karşılama, bilime yönelik ilgiyi artırma ve kariyer bilincini geliştirmeyi de göz önünde bulundurduklarının altını çizdi.

Geniş Yelpazeye Yayılan Onlarca Atölye

Yazıcı "İlimizdeki tüm ilçelerimizi İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi ile bütünleştireceğiz. Geniş bir yelpazeye yayılan onlarca atölyede bilim, teknoloji ve toplum arasındaki etkileşimi etkinlikler yoluyla aktaracak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta paydaşlarımız olmak üzere şenliğimize katkı sunan, destek veren, emek harcayan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesi kapsamında 55 atölye çalışması, paydaş üniversite akademisyenleri tarafından 8 söyleşi; planetaryum, bilim gösterisi gibi 8 bilimsel gösterisinin yanında TÜBİTAK Lise ve Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmalarında Türkiye finalinde ödül alan 30 proje sergilenecek.

İstanbul Bilimle Şenleniyor Projesinde Makey Makey, Hologram, Vücudumu Keşfediyorum, Geçmişten Günümüze Müze Gezisi, Atık Malzemelerden Sanata, Minik Arkeolog, Pigmentlerin Varlığı, Hazine Avı, DNA'mızı Tanıyorum, 3D Tasarım, Robot Kolu, Matematik 3D, Teleskopu Yapım, Uzayı Geziyorum, Kriptolojik Oryantring, Drone başta olmak üzere toplam 55 atölye yer alıyor. Bu atölyelerde alanında uzman 55 atölye lideri ve 18 rehber görev alacak. Atölyeler, bilimsel etkinlikler ve bilim gösterileriyle öğrencileri bilim alanında kariyer yapmaya özendirecek.

İlimizde öğrenim gören bütün öğrenciler ilgi ve istekleri doğrultusunda katılmak istedikleri atölyelere http://istanbulbilimlesenleniyor.istmem.com adresinden başvuru yapabilecekler.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.