İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Açık Hava Atölyeleri

Tasarım Beceri Atölyeleri kapsamında İstanbul Açık Hava Atölyeleri etkinliği yapıldı.
İstanbul Açık Hava Atölyeleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Temel Eğitim Birimi Tasarım Beceri Atölyeleri Koordinatörlüğü'nce düzenlenen "İstanbul Açık Hava Atölyeleri" adlı bir etkinlik yapıldı. Öğrenci ve öğretmenlerden oluşan ekiplerin katılımlarıyla yaz etkinliği olarak düzenlenen etkinlik; 7 Ağustos, 20 Ağustos ve 22 Ağustos tarihlerinde 3 grup hâlinde yapılarak tamamlandı. Etkinlik  çoklu kurumsal iş birlikleriyle düzenlendi. 

Yeni Bir Bakış Açısı

Etkinliğin amacı Tasarım Beceri Atölyeleri'nde yapılan çalışmaların, İstanbul'un sembol bölgelerinden biri olan Sultanahmet'teki meydan ve müzelerde gerçekleştirilmesiyle Tasarım-Beceri Atölyeleri'ne yeni bir bakış getirilmesiydi. Çocukların ekip olarak tasarım-beceri görevlerini yerine getirdikten sonra İstanbul fotoğrafını içeren yapboz parçalarını birleştirip işbirliği vurgusuyla İstanbul yapbozunu oluşturmaları sağlandı.

Etkinliğe 30 Haziran ile 12 Temmuz tarihleri arasında başvurular alındı ve yapılan değerlendirmeler sonucunda katılımcılar belirlendi. İstanbul'un çeşitli ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan öğretmenler, oluşturdukları 3 kişilik öğrenci ekibiyle katılım sağladılar. Her etkinlik gününde 6 ekip olmak üzere 3 etkinlik gününde toplamda 72 katılımcı yer aldı. 

Etkinlikte Sultanahmet bölgesindeki Topkapı Sarayı bahçesi, Arkeoloji Müzesi bahçesi, At Meydanı, Cumhuriyet Eğitim Tarihi Müzesi, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesi, Sultanahmet Meydanı Amfi Sahnesi etkinlik alanı olarak kullanıldı. Belirtilen alanlarda kurulan atölye masalarında kil obje yapımı, oyuncak yapımı, karakalem resim çalışması, ritim çalışması, teknoloji ve spor uygulaması ile müze ziyareti gerçekleştirildi. 

Final Uygulaması

Katılımcılardan oluşan ekipler kendilerine verilen güzergâhı izleyip 30-45 dakikalık atölye uygulamalarını tamamladılar.  Bir ekip uygulamasını bitirdiğinde başka alana geçerken yerine başka ekip gelerek 6 ekibin uygulaması tamamlandı. Her alandaki atölye eğitmenleri, ekiplerin uygulamayı yapmasına rehberlik ederek uygulamaların tamamlanmasını sağladılar.

Final uygulaması olarak ekipler Sultanahmet Meydanı Amfi Sahne'de bir araya geldi ve yapboz parçaları müzik dinletisi eşliğinde birleştirildi. Halka açık bir şekilde yapılan uygulamalar, Sultanahmet Meydanı ve müzelerdeki ziyaretçiler tarafından da ilgiyle takip edildi. Yapbozun tamamlanarak İstanbul fotoğrafının oluşturulmasının ardından katılım belgelerinin takdim edilmesiyle etkinlik sona erdi.

30-08-201930-08-201930-08-201930-08-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.