İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İmam Hatip ve Dengi Program Uygulayan Okullardaki Eğitim Yöneticileri Çalışma Toplantısı

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Balkanlar ve Bazı Avrupa Ülkelerinde İmam Hatip okulları dengi eğitim yapan okul yöneticileri ile çalışma toplantısına katıldı.
İmam Hatip ve Dengi Program Uygulayan Okullardaki Eğitim Yöneticileri Çalışma Toplantısı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Maarif Vakfının iş birliğinde gerçekleştirilen toplantıya Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Millî Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Selim Cerrah, İlçe Millî Eğitim ve okul müdürleri,  yurtdışında eğitim müdürlüğü yapan birçok eğitimci bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyük, bazı şeyleri unutmamakta fayda olduğunun altını çizerek “yarım asrı geçen bir süreçte İmam Hatip Liseleri bu ülkenin çimentosu vazifesini görmüştür. Ancak ne hikmetse özellikle menfi anlamda siyasiler İmam Hatip Liselerinden hiç ellerini çekmemişlerdir. Eğer başka bir kurum ve kuruluşla bu kadar geniş çaplı uğraşılmış olsaydı o kurumların ve okulların yerinde bugün yeller esiyordu. Bunun temelinde de halkın bu okulları kurmuş olması ve kurulduğu günden itibaren de halkın bu okullara sahip çıkması yatıyor.” dedi.

Bir Sınavın İçerisindeyiz

Eğer biz bugünlerin kıymetini bilmezsek, aynı sıkıntıların bir araya gelmemesinin garantisinin olmadığını anlatan Müsteşar Yardımcısı Büyük, sözlerini şöyle tamamladı:

“ Bu yüzden siyaset kürsülerinde siyasi hayatım yok olsa da bu okullar hayata geçecektir diyen siyasileri hepimiz biliyoruz. Ama diğerlerinin isimleri bile hatırlanmıyor. Biz bir sınavın içersindeyiz bu çokluk beraberinde bizde gururu, kibri, övünmeyi, birbirimizle uğraşmayı, birbirimize ihanet etmeyi, suçlamayı beraberinde getirirse bu imkânlar tekrar elimizden gider. Ben biliyorum ki bizim gayretimizle çalışmamızla elde edilemeyecek imkânlar bugün önümüzde. Bu Allah’ın bir yardımı bu yüzden şükretmesini çok iyi bilmeliyiz. İmam Hatip Okulları yurt dışı okullarına da çok iyi bir model olarak duruyor.”

Hayalimdeki  Çalışma

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’da  Balkanlardan 12 ülke ve Avrupa’nın bazı ülkelerinden imam hatip ve benzeri programı uygulayan okulların katıldığı bu programın hayalindeki bir çalışma olduğunu kaydetti.

Eğitim yöneticilerini bu programla bir araya getiren gücün İslam’ın ve din eğitiminin olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“ Kendim biraz balkanlarla yakından ilgilenirim. 1990’lı yıllarda Bosna savaşı olurken kaldığımız yurtlarımızda, savaş ile ilgili arkadaşlarımızla kamu oyunun bilgilendirilmesi bilinçlendirilmesi neler yapılacağı konusunda kendi imkanımızca çalışmalarımız oluyordu. Kader beni 1993 yılından sonra balkanlara götürdü çeşitli ülkelerde çalışmalarımız oldu. Aslında balkanlar bir bakıma manevi memleketim, onun için manevi memleketimden gelen kıymetli arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum.”

İmam Hatip Okullarının Pedagojik Ufku

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Yelkenci ise, İstanbul da yaklaşık 250 bin İmam Hatip eğitimi gören öğrenciye din öğretimi alanında hizmet vermeye çalıştıklarını ve yapılan bu çalışmaların çok önemli bir ihtiyacı giderdiğini belirterek “Ülkemizdeki birçok konudaki temel eksikliği gideren İmam Hatip Okulları, öteden beri söylediğimiz eğitimin akademik, manevi ve sosyal gelişim gerçekliği olmak üzere üç zemin üzerinde şekillendirilmesi gerektiği noktasındaki ihyacı bize anlatıyor.” dedi.

Son dönemde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü İmam Hatip Okullarında program çeşitliliğinin arttırmasıyla İslam dünyasında ihtiyacı duyulan okul modelini İmam Hatip Okulları olarak ortaya koyduğunu altını çizen Yelkenci, “Türkiye’deki bu çalışmaların aynısı yurt dışında yapılması, bu model okulun Müslümanların yaşadığı yerlere aktarılması özellikle çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yurtdışından gelen eğitim yöneticileri söz alarak kendi ülkelerindeki eğitim sistemini anlattılar.

02-05-201702-05-201702-05-201702-05-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.