İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Yelkenci´nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Müdürümüz  Yelkenci´nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümüne  hızla yakınlaştığımız bu günlerde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 97. Yıl dönümünü idrak etmiş oluyoruz. Aynı zamanda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın istinatgâhı da olan TBMM’nin açılışı, 1808’de Sened-i İttifak ile başlayan, 1876’da Kanun-i Esasi’nin ve 1923’te Cumhuriyetin ilânı  ile günümüze kadar devam eden 200 yıllık bir tarihi gelişim sürecinde yani demokrasi tarihimizde çok önemli bir eşiktir.

Üç farklı bayramın kaynaklık ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, TBMM´nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922´de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935´te 23 Nisan Millî Bayramı´yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti´nin 1927´de ilan ettiği ve ilki Atatürk´ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı´nın tabii bir şekilde birleşmesiyle yerini buldu.

O günlerde Çocuk Bayramının amacı, çocukların birkaç gün eğlendirilmesinden ziyade, toplumun farklı çocuk sorunları ile ilgilenmesinin sağlanmasıydı. Büyük savaşlardan çıkmış genç ve tahsilli nüfusunu kaybetmiş genç Türkiye’de Çocuk ölümlerinin azaltılarak nüfus artışının desteklenmesi de önemli bir amaçtı.

Bugün o sorunlardan kurtulmuş ve güçlü bir Türkiye olarak dünya üzerindeki yerimizi almış olsak da farklılaşan sorunların varlığı da bir hakikattir. Bu noktada bu bayramların çocuklarımızın daha nitelikli eğitim almasının sağlanması, sağlık sorunlarının minimize edilmesi, onların hayal güçlerinin desteklenmesine ayrıca ülkemizin etrafında yaşanan büyük olaylardan menfi bir şekilde etkilenen çocukların da yaralarının sarılmasına vesile olmasını sağlamak başta ortaya konan misyonun bir devamı olarak ele alınmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen "23 Nisan", bugün Gazi Mustafa Kemâl Atatürk’ün de istediği gibi sadece Türk çocuklarının bayramı olmaktan öteye geçerek farklı bir derinlik ve anlam kazanmış, dünyaya uzatılan eller sayesinde dünya çocuklarının da önemli bir günü haline gelmiştir. Bu durumu, uzun zamandır çocuklarımızın bu bayramı dünyadan gelen yaşıtlarıyla yani dünya çocuklarıyla beraber kutlamalarında müşahade edebiliyoruz. Böylece biraraya gelen çocuk yürekler, dünyanın daha güzel bir gezegen haline gelmesi için büyük bir umut olarak karşımızda durmaktadırlar.

Geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımız!

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş günü, bağımsızlığımızın sembolü, cumhuriyetin temellerinin atıldığı,  istiklâlimize giden yolun başlangıcı; milletimizin mukaddesi ve çocuklarımızın sevinci, hâkimiyet-i millîyenin en öz ifadesi, 97.yıldönümünü idrak ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum. Bu vesileyle bu toprakları bize vatan kılan Alparslan’dan Fatih Sultan Mehmet’e, Kanunî Sultan Süleyman’dan II. Abdülhamit’e ne kadar büyüğümüz varsa hepsini ve TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyetini kurarak yine bu topraklarda güçlü bir şekilde kalmamızı temin eden Gazi Mustafa Kemâl Atatürk ve arkadaşlarını rahmet, minnet ve şükranla yadediyorum.

 

Ömer Faruk Yelkenci

                               İl Millî Eğitim Müdürü

 

 

    

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.