İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Özel Eğitim Ve İş Uygulama Merkezinin Temel Atma Törenine Katıldı

           İl Müdürümüz 24.03.2016  tarihinde Bağcılar’da orta ve ağır engellilerin faydalanabilmesi amacıyla inşa edilecek olan HAYPADER Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi´nin temel atma törenine katıldı.
İl Müdürümüz Özel Eğitim Ve İş Uygulama Merkezinin Temel Atma Törenine Katıldı

Bağcılar’da gerçekleştirilen temel atma  törenine  Başbakanımız  Sayın Prof.Dr.Ahmet DAVUTOĞLU’nun eşi Sayın  Dr. Sare  DAVUTOĞLU hanımefendi katıldı.Temel atma törenine Sayın Sare Davutoğlu´nun  yanı sıra  İstanbul Valisi Vasip Şahin ve eşi Şeyma Şahin, İl Müdürümüz Ömer Faruk Yelkenci,Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve eşi, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, HAYPADER Başkanı Monik İpekel, HAYPADER Yönetim Kurulu Üyeleri ile ünlü iş adamlarının eşleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Sayın Sare Davutoğlu, 2013 yılından beri ihtiyaç sahibi ile engellilerin eğitim ve sağlık ihtiyaçlarına katkıda bulunan HAYPADER´in önemli hizmetlerde bulunduğunu, bugün temeli atılan projenin derneğin geçmiş çalışmaları üzerinde yükselen çok önemli bir hizmet olacağını söyledi.
Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi´nin tüm engel gruplarına hitap edebilecek ve engelliyi birinci planda tutacak proje olduğunu vurgulayan Sayın Sare Davutoğlu, "Hepimiz çok sık bu yavrularımızla birlikte oluyoruz. Onların özelliğini her hallerinden hissediyoruz. Bu insanlara destek olduğumuzda, önlerindeki engelleri kaldırdığımızda, birçoğumuzun başaramadığı işleri başardığına hepimiz şahidiz." Diye konuştu.


Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi´nde amacın, engellinin yardım almadan ihtiyaçlarını karşılayabileceği, güvenliğe ve rahatlığa sahip bir binayı tasarlamak olduğuna değinen Sayın Sare Davutoğlu, içinde uygulama evi, 12 derslik, atölye, müzik odası olan tam donanımlı bir okulun planlandığını aktardı.
6 bin 926 engellinin resmi bakım merkezlerinde, 10 bin 823 engellinin özel bakım ve rehabilitasyon merkezinde hizmet aldığını ifade eden Davutoğlu, "Özel eğitimden faydalanmak için gereken engel oranı düşürüldü ve yaş sınırı da kaldırıldı. Ücretsiz taşınan engelli öğrenci sayımız 78 bine ulaştı. İşitme engellilerimiz için Türk işaret dilinin geliştirilmesine büyük önem verildi. İlk olarak Türk işaret dili sözlüğü oluşturuldu. İşaret dili tercümanlarımız düzenli olarak sertifikalandırılıyor. Tüm eğitim kitapları görme engeli kardeşlerimiz için kabartma olarak basıldı ve ücretsiz dağıtıldı. Ayrıca sesli kitap olarak da temini sağlandı. Üretken ve kaliteli yaşam standartlarına sahip engellilerimiz için erişilebilir ve eşit eğitim olanakları, hem sosyal devlet anlayışımızın hem de sivil toplum kuruluşlarımızın önceliği olmalı. Bu nedenle ülkemizde özel eğitim veren merkezler açıldı. Bu özel bakım merkezlerinin sayısı 166´ya ulaştı." dedi.

İl  Müdürümüz Ömer Faruk YELKENCİ’ de yaptığı konuşmada ´´Biz Bakanlık olarak engelli çocuklarımızla ilgili dili doğru kurmamız gerekliliği ve kavramlar üzerindeki  hassasiyetimiz doğrultusunda bu çocuklarımıza özel çocuklar diyoruz.

Yelkenci:´´Bu konuda özellikle iki noktanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.Birincisi bu çocuklarımızın bize ihtiyacından çok, insani tamamlanma noktasında bizim onlara ihtiyacımız var. İkincisi bizim engelli diye düşündüğümüz bu özel çocuklar nezdinde acaba  biz de başka türlü bir şekilde engelli miyiz? Konuya bu hassasiyetle bakmamız gerekir´´ dedi.

Konuşmaların ardından Dr.Sare DAVUTOĞLU   HAYDAPER Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi´nin temelini attı.

24-03-201624-03-201624-03-201624-03-201624-03-2016

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.