İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı

İl Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Menderes Kaya başkanlığında yapıldı.
İl Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Toplantısı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği'nin 35. maddesi gereğince, ildeki resmî, özel kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenmede iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek, verimliliği artırmak amacıyla yılda en az iki defa yapılmaktadır.

Toplantıya ildeki resmî, özel kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile Halk Eğitimi Merkezi ve Olgunlaşma Enstitüsü yöneticileri katıldı.

Birlikte Planlamak Birlikte Uygulamak

Toplantının açılışındaki konuşmasında, hayat boyu öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamanın, etkinlikleri birlikte planlamanın ve uygulamaya koymanın önemine değinen İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Menderes Kaya, çalışmanın ilimiz için hayırlı ve uygulanabilir kararlar almasına vesile olmasını diledi.

Millî Eğitim Bakanlığı'mızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'ne dikkat çeken Kaya, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan okuryazarlıklara ilişkin farkındalık ve beceri eğitimleri düzenlenmesinden yürütülen hayat boyu ve yaygın eğitim sürecindeki sertifikaların belli standartlara bağlı olarak tanınırlığının artırılmasına kadar birtakım hedeflerin belirlendiğini ifade etti. Kaya, toplumsal sorun alanlarının yanı sıra bireysel ve mesleki gelişime yönelik farkındalık ve yetkinlik kazanılmasına dair etkinlikler düzenleneceğini kaydetti.

Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında Olgunlaşma Enstitüleri ve Halk Eğitimi Merkezlerinde ücretsiz sunulan yaygın eğitim kurslarına değinen Kaya, yaygın eğitim kursları ile katılımcılara mesleki beceriler edinme, çeşitli hobi dallarında yeteneklerini geliştirip uzmanlaşma ile genel kültür seviyelerini artırma imkânı tanındığını belirtti.

Yaklaşık 1 Milyon Kişi Katıldı

İlimizdeki yaygın eğitim kurumlarınınçok geniş bir yelpazede yıl içerisinde yaptıkları faaliyetlere ilişkin sunumu ise Hayat Boyu Şube Müdürümüz Sayın Abdurrahman Ensari yaptı.  Ensari, İstanbul'da 44 Halk Eğitimi Merkezi,  2 Olgunlaşma Enstitüsü olmak üzere 46 yaygın eğitim kurumu bulunduğunu söyledi. Kursiyerlerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında ilimizdeki yaygın eğitim faaliyetlerine katılanların verilerini de paylaşan Ensari, çalışmalara yaklaşık bir milyon kişinin katıldığını, bunlardan da 784 bin 605 kişinin başarılı olarak sertifika aldığını belirtti.

Hayat boyu öğrenme programlarına yönelik nitelik ve erişim arttığını kaydedenEnsari, kursiyerlerin görerek, yaşayarak daha güzel öğrendiğini de sözlerine ekledi.

Toplantıda iş birliği yapılan kurum temsilcilerinin 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı için yaygın eğitim faaliyetleriyle ilgili görüş, öneri, dilek ve temennileri paylaşıldı. Katılanların görüş ve talepleri doğrultusunda alınan kararların ardından toplantı sona erdi.

25-10-201925-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.