İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İklimlendirme İş Birliği

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) ile “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği” protokolü imzaladı.
İklimlendirme İş Birliği

2023 Vizyon Belgesi başta olmak üzere son dönemde mesleki ve teknik eğitimle ilgili son derece önemli girişimler var. Zira mesleki ve teknik eğitim bireyler, işletmeler ve toplumlar açısından çok yönlü bir işleve sahip.  Her şeyden önce bireyler açısından mesleki eğitim, teorik eğitim ile işyeri ortamı arasında köprü kurarak bireyi sektörün ihtiyaçları doğrultusunda donatır; çalışma hayatına hazırlar ve bireyin istihdam edilebilirliğini sağlar.

 Bu çerçevede Millî Eğitim Bakanlığı, her geçen gün mesleki ve teknik eğitim alanında sektörle iş birliği ağını genişletiyor. Bu kapsamda,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) ile “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği” protokolü imzaladı. Protokol, MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ve DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından imzalandı. İmza törenine, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve DOSİDER Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Protokolün Kapsamı

Millî Eğitim Bakanlığının, Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) ile yaptığı protokol kapsamında, 30 ildeki 30 Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde “tesisat teknolojisi ve iklimlendirme” alanına ait atölye ve laboratuvarlar kurulacak. Sektör ile yapılacak işbirliği ile ayrıca bu okulların “tesisat teknolojisi ve iklimlendirme” alanından mezun olan öğrencilerin istihdamları sağlanacak.

İş birliği protokolü kapsamında, 30 ilde belirlenen 30 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “tesisat teknolojisi ve iklimlendirme” alanına ait eğitim amaçlı atölye ve laboratuvarlar DOSİDER tarafından kurulacak ve bu okulların “tesisat teknolojisi ve iklimlendirme” alanından mezun olan öğrencilerin istihdamları sağlanacak.

Ayrıca “tesisat teknolojisi ve iklimlendirme” alanında donatımı yapılan okullardaki öğretmenlere de sektör tarafından mesleki gelişim eğitimi verilecek.

Doğal gaz sektöründe hizmet veren DOSİDER´in, iç piyasada 7 milyar lira, ihracatta ise 1 milyar dolar büyüklüğü ile Türkiye ekonomisi için önemli bir aktör konumunda olduğu kaydedildi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.