İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

II. Ulusal Bilim Kampı Açılış Programı

II. Ulusal Bilim Kampı Açılış Programı

Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nin koordinesinde gerçekleşen, Maltepe Üniversitesinin akademik destek verdiği Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Program ve Proje Uygulanan Eğitim Kurumları’nın (Proje Okulları) II. Ulusal Bilim Kampı açılış programı Marmara Eğitim Köyü’nde yapıldı.

Açılış programına; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Börücek, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’nin yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumlarının yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Açılış programında konuşma yapan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, ülkelerin gücünün iyi eğitimli nitelikli insan gücünden geldiğini belirterek önceliklerinin nitelikli insan gücü yetiştirmek olduğunu vurguladı.

Eğitimin tartışmaya çok açık bir alan olduğunun altını çizen Erdem, ”Bakanlığımız yurt dışından önemli heyetler kabul eder. Eğitim iş birliği anlaşmaları yapar. Bazen bulunduğumuz noktanın farkında olamayabiliyoruz. Bu tartışmadan, bu eleştirilerden de hiçbir zaman rahatsız olmuyoruz. Ama bardağın dolu tarafının çok anlatılamadığına inanıyoruz. Çünkü 50’ye yakın ülkeyle eğitim anlaşması yaptık. Türkiye’nin petrolü, doğalgazı yok, altın, elmas gibi değerli madenleri yok. Ama Türkiye’nin çok önemli bir beşeri kaynağı var. Türkiye dünyada 16 sıradaysa, bunu böyle kaynakları yokken başarabildiyse ve hedefi ilk 10’a girmekse, bahsettiğim birçok ülke Türkiye’nin bunu nasıl yaptığını öğrenmek için ülkemize geliyor, çeşitli anlaşmalar yapılıyor " dedi.

Erdem, amaçlarının öğrencilere bilimsel çalışmaları sevdirmek olduğunu söyleyerek sayısı 58’e ulaşan proje okullarında öğrenim gören öğrencilerin bilimsel yöntemleri kullanarak sorunlara çözüm üretmelerini ve beşeri bilimler ile sanat dallarıyla bağlarını pekiştirmek olduğunu belirtti.

Endüstri 4.0’ın Türkiye açsından öneminden bahseden Erdem, bu dönemin kaçırıldığı takdirde Türkiye’nin çok sıkıntılar çekeceğinin vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Dünya endüstri 4.0 ile artık nesnelerin interneti, insansız fabrikaların konuşulduğu bir döneme girdik. Şu an endüstri 4.0 başladı geç kalmamak gerekiyor. Başardığınız takdirde ilk 10 değil bellide ilk 5’e bile girebiliriz. Bugün dünyadaki ilk 500 şirketin dağılımına bakın son 5-10 yılda büyüyen yazılım şirketlerinin. Yazılım veya endüstri 4.0 şirketleri internet ağlarını kullanma adına oluşacak projeler aslında diğer endüstri devrimleri gibi direkt sermaye de başlı değil tek bir şeye bağlı beşeri gücü insan sermayesine bağlı olacaktır."

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ise, şöyle konuştu:

“Güncel tartışmalardan olan ve geleceğin bilim alanlarını şekillendirecek olan endüstri 4.0, akıllı şehir, farmakoloji,  temiz ve yenilenebilir enerji alanlarında yapılacak olan çalışmaları içeren II. Ulusal Bilim Kampı Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzün direktifleriyle her yıl bir proje okulumuzun koordinatörlüğünde gerçekleşmektedir. Bu yıl bu koordinatörlük İlimizin proje okullarından olan Üsküdar’da eğitim hizmetini sürdüren Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’ne verilmiştir. Öncelikle Sayın Bakanımıza teşrif ettikleri ve İstanbul’umuzu şereflendirdikleri için, Genel Müdürümüz şahsında Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüze bu kampı İstanbul’umuza verdikleri için ve kıymetli Rektörümüz Prof. Dr. Şahin Karasar Hocamız şahsında ev sahipliği yaptıkları için Maltepe Üniversitesine teşekkür ediyor, II. Ulusal Bilim Kampının özellikle özellikle öğrencilerimiz için hayırlı neticeler doğurmasını diliyor, hepinizi saygıyla ve sevgisiyle selamlıyorum.”

14-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-201814-02-2018 14-02-2018

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.