İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

II. PDR Zirvesi

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Bu yıl ikincisi düzenlenen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Zirvesine katıldı.
II. PDR Zirvesi

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şubesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen II. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Zirvesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde ruh sağlığı uzmanlarını ortak paydada buluşturdu.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Zirvesi Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise, Özel Eğitim Okul/Kurumları, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görev yapan profesyonelleri, ruh sağlığı alanında çalışan uzmanları, üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilerini ağırladı.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberliğin Önemi

Açılışta konuşan Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, şube olarak ikincisini düzenledikleri zirveye katılımlarından dolayı tüm konuşmacı ve misafirlere teşekkürlerini iletti. Programda Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği olarak yapılan çalışmaları anlatan Şahin, psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışanlarının hakları konusunda kamu nezdinde yürüttükleri projeleri aktardı.  Değişen dünyanın bireylerde fiziksel, zihinsel, psikolojik olarak olumsuzluklara yol açtığını anlatan Deniz, “Bireyler, kişisel-sosyal-kariyer gelişimi gibi konularda ve karar verme sürecinde zorluklar yaşıyor, çözüm yolları arıyorlar. Bu kapsamda, ruh sağlığı alanı ve özellikle geniş bir kitleye hitap eden psikolojik danışma ve rehberliğe duyulan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Sağlıklı nesillerin yetiştirilmesinde özellikle okullarımızda psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi gerekiyor.” dedi. Deniz, 21. yüzyılda psikolojik danışma ve rehberlik alanının öneminin tüm kitleler tarafından anlaşılması için çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini belirtti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bahri Şahin ise eğitim camiasında psikolojik danışmanlık ve rehberlik çalışanlarının gerekliliğine değindi. Açılış programındaki konuşmasında katılımcılara teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ise dünyamızın her geçen gün daha hızlı geliştiğini ve değiştiğini, bireylerin bu gelişim ve değişime adaptasyonunun ise kolay olmadığını belirtti. Bunun için İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak rehber öğretmenlerin okullarımızda kilit konumda görev üstlendiğini ve her zaman farklı projelerin yanında yer alacaklarını kaydetti.

Konularının çeşitliliği ve zengin içerikleri ile dikkat çeken zirvede, 32 konferans, 35 atölye çalışması yer aldı. Türkiye’nin farklı illerinden 1980 katılımcının ağırlandığı programda travma, bağlanma problemleri, kendine şefkat, adli psikoloji, spor psikolojisi, kariyer danışmanlığı, kanserle mücadelede psikolojik danışmanlık ve rehberliğin önemi, özel eğitim alanında psikolojik danışmanlık ve rehberlik, farkındalık eğitimi, çocuklarla ve aileler ile yapılan çalışmalarda uygulanan yöntemler gibi konularda alan uzmanları paylaşımda bulundular.

Ödüller

Alanın profesyonellerinin ağırlandığı zirve konferansları ve atölye çalışmalarından oluşan programda Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği’nin Kurucu Başkanı olan Prof. Dr. İbrahim Ethem Özgüven anısına verilen ödüller de zirve programında sahiplerini buldu. Resmî/Özel Okul Öncesi kategorisinde Psikolojik Danışman Bedil Demir, İlkokul kategorisinde psikolojik Danışman Semanur Akçevik, Ortaokul kategorisinde Psikolojik Danışman Hatice Atmaca ve Sibel Heray, Lise kategorisinde Psikolojik Danışman Hatice Çağlar ve Ebru Bekaroğlu ve Üniversite Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kulüpleri kategorisinde İstanbul Sebahattin Zaim Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü ortaya koydukları orijinal projeleri dolayısıyla ödüllendirildi.

Büyük ilgi gören etkinliği, ilkokul, ortaokul, lise, özel eğitim kurumları, rehberlik ve araştırma merkezlerinde görev yapan profesyoneller ile üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik kulübü öğrencilerinin de aralarında yer aldığı geniş bir kitle takip etti.

05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.