İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hârezmî Eğitim Modelinden Öğrendiğim Bir Şey Var

İl Müdürlüğümüzün Hârezmî Eğitim Modeli yaygınlaşıyor. Modelin öğretmen eğitimleri kapsamında 5-9 Kasım 2018 tarihleri arasında Tokat’ta kurs düzenlendi.
Hârezmî Eğitim Modelinden Öğrendiğim Bir Şey Var

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında hayata geçirilen Hârezmî Eğitim Modeli yaygınlaşıyor. Bu çerçevede Tokat Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından talep edilen Hârezmî Öğretmen Eğitimi hizmetiçi kursu 5-9 Kasım 2018 tarihleri arasında Tokat ASO ve Öğretmenevi’nde düzenlendi.

Hârezmî Eğitim Modeli çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini ortaya koymayı hedefliyor. Model öğrencilerin güvenle ama aynı zamanda ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirmelerine imkân tanıyor. Hârezmî Eğitim Modeli, geleceğin eğitimini nasıl kurgulayacağımız ve nasıl doğru uygulayacağımız noktasında öğretmen ve öğrencilerimize ışık tutuyor. Bu bakımdan model, kendi kendini doğuran ve kendisini sürekli inşa eden bir yapıyı barındırıyor.

Hârezmî Eğitim Modelinin temel prensipleri: birlikte tasarlama, birlikte öğrenme, birlikte öğretme ve birlikte üretmedir. Bu projeyle, öğrenciler hayatın içinde karşılaştıkları sorunlara karşı çözüm bulabilmeyi öğrenirler. Bu süreçte duyularını ve duygularını işin içine katarak çeşitli uygulamaların desteğiyle bir öğrenme süreci gerçekleştirirler.

Hârezmî Eğitim Modeli odaklı kursta farklı branşlardan 30 öğretmenimize hizmetiçi eğitim verildi. Tokat’taki kursun eğitmenliğini Hârezmî Eğitim Modeli İstanbul Koordinatör Yardımcısı Ömer Türkoğlu (Türk Dili ve Edebiyatı) ve uygulayıcı öğretmenimiz Mahmut Sami Başarıcı (Bilişim Teknolojileri) üstlendi. Süreç boyunca öğretmenler, disiplinlerarası anlayışla birlikte çalışma ve üretme, aynı sınıfta birden fazla öğretmenin öğrenme sürecine katılması, farklı yöntem ve teknikleri kullanma gibi durumları tecrübe etme imkânı buldular.

14-11-201814-11-201814-11-201814-11-201814-11-201814-11-201814-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.