İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hârezmî Eğitim Modeli Yılsonu Eğitim Şenliği

Hârezmî Eğitim Modeli Yılsonu Eğitim Şenliği Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde yapıldı.
Hârezmî Eğitim Modeli Yılsonu Eğitim Şenliği

Günümüzde eğitimle ilgili eleştirel çalışmalar en önemli eksikliğin, öğrencilerin okullarda öğretilen bilgilerin güncel hayatla bağlantısını kuramamaları olduğunun altını çiziyor. Buradan hareketle geliştirilen Hârezmî Eğitim Modeli, bilgi işlemsel düşünme becerisiyle bilgisayar bilimleri öğretimi, programlara öğretim araçları bilimleri öğretimi, disiplinlerarası yaklaşımla bilgisayar bilimleri öğretimi, robotik ve oyun yolu ile bilgisayar bilimleri öğretimi ve sosyal bilimleri STEM eğitimine ekleyerek bilgisayar bilimleri öğretimi olmak üzere beş temele dayanıyor.

Hayatın İçinden Sorunlar

Hârezmî Eğitim Modeli ilimizde üç yıldır uygulanmaya devam etmektedir.  Başlangıçta 5 okul, 35 öğretmen ve 126 öğrenciyle yola çıkan Hârezmî Eğitim Modeli, öğrencilere ve öğretmenlere "sorunlara çözüm geliştirme" ve "hayallerini hayata geçirme" fırsatı sunmaktadır. Veri toplama süreci sonrası belirledikleri HİS (Hayatın İçinden Sorunlar) kapsamında kendi merakını gidermeye çalışan katılımcı olmayı, deneyimlemeyi ve sorgulamayı gerektiren bir süreç planlanmaktadır.

Çocuklarımızın okullardaki teorik bilgileri günlük hayatta kullanabilmelerine imkân tanıyan Hârezmî Eğitim Modeli Yılsonu Eğitim Şenliği Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde yapıldı. Hârezmî Eğitim Modeli Yılsonu Eğitim Şenliği'ne, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bahri Şahin, Millî Eğitim Bakan Danışmanı Sayın Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Şirin Karadeniz katıldı. Ayrıca Özbekistan Yüksek Eğitim Bakanlığı'ndan Mesleki Eğitim Merkezi Bölüm Başkanı Sayın Salokhiddin Sanakulov, Mesleki Eğitim İnovasyon Geliştirme, Öğretmenle Hizmet İçi Eğitimi Enstitüsü Daire Başkanı Sayın Abdimalik Abraykulov ve Özbekistan Yenilikçi Kalkınma Bakanlığı'ndan Daire Başkan Yardımcısı Sayın Kamol Tagaev, Başuzman Sayın Elyor Kabulov, Bölüm Uzmanı Sayın Jonibek Tavakalov konuk olarak yer aldı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, yöneticilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

Öğrenme Heyecanı ve Bütünlük

Programın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, bu eğitim öğretim döneminde yapılan çalışmalar arasında Hârezmî Eğitim Modelinin öne çıktığını söyledi. Modelin önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında da uygulanacağını belirten Yazıcı, " Üç yıldır uygulanan modelin çıktılarını yansıtan bu şenlik şunu gösteriyor: Hârezmî Eğitim Modeli yıldan yıla yaygınlaşıyor. Eğitimde sürdürülen çalışmaların her biri yeni umutlar vaat eder. Çocuklarımızın öğrenme heyecanlarını geliştiren bir proje Hârezmî Eğitim Modeli. Çocuklarımızı geliştirmek için çok farklı öğrenme yöntemlerini gündeme almamız gerekiyor. Hârezmî Eğitim Modeli de aslında öğrencilerin zihinsel ve duygusal gelişmelerini destekleyen yenilikçi bir uygulama." dedi.

Hârezmî Eğitim Modelinin 2023 Eğitim Vizyonu bağlamında çok kıymetli bir uygulama olduğunu hatırlatan Yazıcı,  vizyon belgemizin felsefi temelinin çocuklarımızı bütüncül bir yaklaşımla ele alması olduğunun altını çizdi. Çocuğu sadece zihinsel ya da duygusal boyutuyla yaklaşmamayı içeren bu bakış açısının disiplinlerarası karakterde olduğunu belirten Yazıcı, "Öğrenmeyi bütünleştirerek ele almak çok önemli. Hârezmî Eğitim Modeli bu bağlamda dünyadaki ve Türkiye'deki yeni eğitim yaklaşımlarını yansıtan yenilikçi bir uygulama. Öğrencilerimizin öğrenme heyecanlarını arttıran çalışma sürecine katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Kurumsal iş birliğimize katkı sunan üniversitemize ve çalışanlarına da çok çok teşekkür ediyorum." dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ise konuşmasında, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirtti. Eğitim alanındaki 2023 Eğitim Vizyonu'na katkı sunma sürecinde çoklu iş birlikleri hayata geçirdiklerini belirten Şahin, bilimsel metotları uygulayarak geleceğe yürümenin önemli olduğunu kaydetti. Hârezmî Eğitim Modeli ile,  teknoloji kullanımı başta olmak üzere çeşitli alanlarda destek olmak için lise öğrencilerine yaz okulu açtıklarını belirtti. Böylece öğrencilerin yaparak ve buluş yoluyla öğrenme yolculuklarını renklendirdiklerinin altını çizdi.

Atölye ve Etkinlikler

Açılışta ayrıca İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Murat Altınöz ve proje koordinatörümüz Neslihan Bektaş Hârezmî Eğitim Modeli hakkında bilgi verdiler. Açılış konuşmalarının ardından 196 devlet okulu ve 7 özel okul öğrenci ve öğretmenleri okul stantlarında, 32 haftalık çalışmalarını gelen misafirlere sundular.

Eş zamanlı olarak Davutpaşa Kışla Avlusunda öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik 46 atölye ve 26 oyun etkinliği gerçekleşti. Bu sene uygulayıcı öğretmenler, Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Karadeniz ve Yıldız Teknik Üniversitesi BÖTE Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serhat Bahadır Kert yöneticiliğinde kendi tasarladıkları ders planlarını; eylem araştırması olarak yürüterek akademik bildiri hazırlayıp sundu.

Açılışta İstiklal Marşımızı seslendiren TRT Radyo Gençlik Çok Sesli Korosu, programın kapanışında birbirinden güzel eserler seslendirdi.  Hârezmî Eğitim Modeli, okul öncesi de dahil olmak üzere tüm kademelerde uygulanabilen bir eğitim modelidir. Ayrıca İstanbul ili dışında geçtiğimiz yıllarda 16 ilimizde daha uygulanıyordu.

Hârezmî Eğitim Modeli, Bakanlığımız tarafından 17-18 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2017 etkinliği kapsamında "Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri" yarışmasında Türkiye birincisi seçildi.

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı için "Harezmî Uygulama Okulu" başvuruları devam ediyor. 

13-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-201913-06-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.