İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HÂREZMÎ EĞİTİM MODELİ AFGANİSTAN'DA

Afganistan Eğitim Bakanlığında yönetici pozisyonunda çalışan 25 uzmana çevrim içi bütünleşik öğrenme ve öğretme modelleri yönetici eğitimi verildi.
HÂREZMÎ EĞİTİM MODELİ AFGANİSTAN'DA

Hârezmî Eğitim Modeli fen/matematik, sosyal bilimler, bilişim teknolojileri disiplinlerinden birer öğretmenin öğretimi birlikte tasarlaması, uygulaması ve değerlendirmesi sürecine dayalıdır.  

Hârezmî Eğitim Modeli'nde öğretmenler öğrenim sürecini birlikte tasarlar, derse birlikte girerek eşit rol alır ve birlikte değerlendirir. Bu yönüyle öğretmen iş birliği özgün ve sürekli olarak geliştirdiğimiz bir yöntem niteliğinde.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) projeleri kapsamında, Afganistan Eğitim Bakanlığında yönetici pozisyonunda çalışan 25 uzmana, dört gün boyunca çevrim içi bütünleşik öğrenme ve öğretme modelleri yönetici eğitimi verildi. Eğitimin ilk iki gününde Scientix Türkiye Proje Koordinatörü Sayın Dr. Tunç Erdal Akdur ve Millî Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı AR-GE Kalite ve İzleme Daire Başkanı Yönetici Asistanı Sayın Recep Çetinkaya tarafından Afganistanlı yöneticilere, STEM projeleri sunumları yapıldı. Eğitimin üçüncü gününde Hârezmî Eğitim Modeli İl Koordinatörümüz Neslihan Bektaş, İl Koordinatör Yardımcısı Fatmanur Kırmacı, Ataşehir İlçe Koordinatörü Figen Köksalan Sanchezpena ve Tuzla İlçe Koordinatörü Seçkin Akyıldız Hârezmî Eğitim Modeli konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

 Son günde ise Ümraniye Nurten Yıldırım Sancak Anaokulu Hârezmî Eğitim Modeli Uygulama Öğretmenleri ile Fatih Ulubatlı Hasan İlkokulu Müdürü Sahre Köksal ve Hârezmî Eğitim Modeli Uygulama Öğretmenleri, İlçe Koordinatörleri Ayşe Dudu Turgut, Kübra Yıldız ve İlknur Karabacak ile birlikte okullarındaki Hârezmî uygulamalarını paylaştılar.

Eğitim Teknolojileri Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sayın Mustafa Hakan Bücük'ün konuşmasıyla başlayan kapanış töreni, AR-GE, Kalite ve İzleme Daire Başkanı Sayın Mehmet Baki Öztürk,  İl Millî Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörü Sayın Mustafa Haşim POLAT, TİKA Kabil Program Koordinatörü Sayın Zühtü Çal, TİKA Eğitim Uzmanı Sayın Tanju Polat, Scientix Türkiye Proje Koordinatörü Dr. Tunç Erdal Akdur, Millî Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı AR-GE Kalite ve İzleme Daire Başkanı Yönetici Asistanı Recep Çetinkaya, İstanbul Hârezmî Eğitim Modeli İl Koordinatörümüz Neslihan Bektaş ve katılımcı Afganistanlı yöneticimizin konuşması ile sona erdi.

 Etkinliğin ilk günü Türkiye- Afganistan Dostluk Antlaşmasının 100.yılına denk gelmesi sebebiyle yetkililerce ve katılımcılarla kutlandı. Afganistanlı yöneticiler, eğitimlerin yüz yüze ve daha çok kişiye verilebilmesi için Türk eğitim ekibini Afganistan'a davet ettiler.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.