İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hezarfen Bir Marka Aslında

Beyoğlu Belediyesi tarafından çocukların okul öncesi eğitimlerinin daha iyi verilebilmesi için Hezarfen Anaokulu şubelerinden biri daha açıldı. Çocuklar burada kültür, sanat, turizm, tiyatro gibi alanlarda eğitim alabilecek.
Hezarfen Bir Marka Aslında

Okul öncesi eğitim basamağında başta aile, okul ve çocuğun yakın çevresi olmak üzere tüm paydaşların birbirleriyle olan etkileşimlerinin sağlanması son derece önemlidir. 2023 Vizyonu bağlamında okul öncesi eğitimde Millî Eğitim Bakanlığı bütünleşik stratejinin oluşturulmasında ağırlık merkezi olacaktır. Toplum temelli bir erken çocukluk eğitimi öne çıkarılacaktır. 2023 Vizyon Belgesi ile okul öncesi eğitimde kalitenin arttırılması için ortak ‘kalite standartları’ uygulamaya giriyor.  Bu bağlamda Beyoğlu Belediyesi Semt konakları bünyesindeki anaokullarını Hezarfen Anaokulu şubeleri olarak tek çatı altında toplandı.  Okulların on beşincisi Kasımpaşa’da açıldı.

Okulda tüm çocuklara gelişim alanlarına göre bir yol çiziliyor ve bu şekilde ilerleniyor. Bunların içerisinde okuma-yazma etkinlikleri var, çizgi çalışmaları var, dil gelişimi var, sosyal etkinlikler var. Çocukların kültür, sanat, turizm, tiyatro gibi alanların yanı sıra algoritmik düşünebilme becerisinin kazanıldığı kodlama atölyesinden oyun alanlarına, spor alanlarından sanat atölyelerine kadar çeşitli dallarda eğitim almaları amaçlanıyor. Semt konaklarındaki anaokulu öğrencilerine de bu merkezdeki kodlama atölyesinde dönüşümlü olarak eğitim verilecek.

Anaokulları İhtiyaç

Hezarfen Anaokulu açılış törenine Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un yanı sıra Beyoğlu Kaymakamı Sayın Mustafa Demirelli, Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Ahmet Misbah Demircan, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı, Beyoğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Cemil Sarıcı ve vatandaşlar da katıldı. Açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, devletin imkânlarını vatandaşın ayağına kadar getirdiklerini belirtirken Hezarfen Anaokulları’nın öneminden bahsetti. Demircan, “Belediyeciliği çöp, çamur belediyeciliğinden çıkartalı çok oldu. Devletimizin bütün imkânlarını vatandaşımıza yürüme mesafesine getirmek hedefimizdi, bunu başardık. Burada hep milletimizin desteğini aldık. Çünkü halk eğitimi eğitimin temel görevi. Anaokulları da ihtiyaçtı. Onlara da öyle başladık. Gördüğüm o ki, gelecek nesillerde vatandaşlarımızın iki şeyi mutlaka yapması gerekiyor. Biri robotik kodlama, yazılım. Bunun olmadığı hiçbir alan kalmayacak. İkincisi de kişisel başarılarını geliştirecek, kültür sanat, turizm, tiyatro gibi alanlarda kişisel kabiliyetlerini geliştirmeleri. Çünkü hizmet sektörünün çok olduğu bir Beyoğlu’nda bu iki şey olmazsa, hiçbir şey olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 ‘Hezarfen’ ismini toplum ile iç içe hâle getirmek istediklerini söyleyen Demircan,  “Son zamanlarda şunu da yaptık. Hezarfen, bilim sahibi bir kişilik. Tarihte ki bu kişilik, Galata Kulesi’nden kanatlar takarak uçmuş. Yani bilime açık bir kişilik... O hâlde bunu sahiplenelim, ikon yapalım, anaokullarımızı bunun ile adlandıralım, bir hikâyesini yazalım ve bu hikâye ile tarihi mekânları dolaşsın. Çocuklarımızın fenne, bilime, ilime ulaşmak için bir ‘süpermen’e ihtiyaçları var diye düşünerek bu tiplemeyi çıkardık ve bu tiplemeyi anaokullarımızın ismi hâline getirdik. Onu da bugün huzurunuzda bu vesile ile açmış oluyoruz” dedi.

Bir Tarih Yazılıyor

Açılışta konuşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hezarfen isminin sadece bir isim olmadığına dikkat çekti. Hezarfen isminin buraya konulmasının yerinde bir karar olduğuna da değinen Selçuk, “Birçok yer açıyoruz, birçok açılış gerçekleştiriyoruz. Ama böyle çocuklar ile iç içe bir iş yaptığımızda mutlu oluyoruz. Biz, bu tür işlerin peşinde koştururken bütün Türkiye’nin bu konuda coşkusunu temin etmek için koşturuyoruz. Yani Beyoğlu Belediyemizin 2004 yılından beri yapmaya çalıştığı bu projelerin bütün Türkiye’de yaygınlaşmasını bekliyoruz. Hezarfen bir marka aslında. Hezarfen sadece bugün burada açılan bir binanın ismi değil. Burada bir tarih yazılıyor. Burada bin yılın nefesi konuşuluyor, çocuklarımıza kimlik yükleniyor. Bu sadece basitçe anlamı güzel olsun diye konulmuş bir isim değil. O yüzden biz insanımızı yetiştirirken hem maddi olarak becerilerinin artmasına yardımcı olmak, hem de onların mana açısından da anlam açısından da çok daha donanımlı olmasına dikkat etmek durumundayız. Aksi takdirde çocuklarımız tek kanatlı büyür. Biz istiyoruz ki çift kanatlı çocuklarımız olsun. Hem maddi, hem manevi alanlarda gelişmiş olsunlar. Türkiye artık imkânları çok olan bir ülke… 2004 yılında Türkiye’nin öğretmen sayısı, sınıf sayısı, dijital altyapısı gibi konularda çok sıkıntılar vardı. Hayallerimiz vardı bizim. Keşke olsa diye. Keşkeler olmuş işte. Hezarfen olmuş, yüz on beş tanesi olmuş. İnşallah bin tane olur” ifadelerini kullandı.

Açılışın ardından Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve protokol üyeleri HezarfenAnaokulu’nu gezerek çocuklar ile vakit geçirdi.

28-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.